*

şükela:  tümü | bugün
 • a$mi$ rus piyanist.. yillar once cumhuriyet gazetesinde yayinlanan bir yazida yuzyilin dahisi secildigi belirtilmi$tir.. 13 ya$inda chopin'in 2 koncertosunu da calarak olay olmu$tur.. rachmaninoff ve liszt kayitlari mukemmeldir..
 • 1971 dogumludur. tekniginin kusursuz ama yorumunun fazlaca mekanik oldugunu da yazmislardi. kendisini brahms'in ikinci piyano koncertosunu caldigi bir konserde dinledikten sonra hakkindaki bu olumsuz elestiriye katilamiyorum.
 • cagımızın genc,saçları kabarık,büyük piyanistlerinden...
  repetuarının genişliği ayrı bir hayranlık konusudur.prokofiev konçertolarında döktürür kendisi
 • brahms'in once 4 el, sonra 2 el piyano icin uyarladigi, cok saglam teknik ve agility isteyen macar danslari'ni konserlerinde bis olarak calabilen, bunun yaninda kaydini da yapan ubermensch herif.
 • her ne kadar yalnızca birinci bölümü dinleyebilmiş olsam da valery gergiev yönetimindeki lso eşliğinde yaptığı rachmaninoff piyano koncertosu no 2 yorumuyla beni kendine hayran bırakan kişi. akorları kırmadan çalışı ve temanın sunuluşu sırasındaki arpejlerin dengesiyle en baştan kendini koyuyor ortaya. çoğu piyanisti rachmaninoff çalarken kendine esir eden hızlı çalma-şov yapma tutkusuna kapılmıyor, sakin ve yavaşça yükselen bir tempoyla parçayı ortadaki patlama anına kadar getiriyor ve en büyük başarısı da burada.
  bana göre ortadaki bu kısım hem birinci bölümün, hem eserin kilit taşıdır. rachmaninoff'un dediği gibi "her eserin bir doruk noktasi vardır, bu nokta eserin sonunda veya ortasinda, sert veya yumusak olabilir. yorumcu kesin bir sekilde bu noktaya nasil yaklasacagini bilmelidir cunku eger bu nokta kacarsa butun yapi coker, eser parcalanir ve dinleyiciye anlatmak istedigini anlatamaz. işte kissin farkını tam da bu noktada gösteriyor.
  bu büyük duygu patlamasını (maestoso-alla marcia bölümü) çoğu piyanist aşırı hızlı, ritmik çalarak çocuk şarkısına benzetirken kissin sviatoslav richteri hatırlatan bir yavaşlık ve duygusallıkla çalıyor.
  buradan sonra aynı ustalıkla bölümü bitirmeyi de biliyor. sanırım richter'inkinden sonra en hayran kaldığım rachmaninoff ikinci konçerto kaydı bu, kesinlikle kaçırılmaması gereken bir cevher. su gibi duru bir rachmaninoff yorumu, ki bu çok nadiren rastlanan bir şeydir... uzun süredir ağlatacak kadar güzel bir rachmaninoff yorumuna rastlamamıştım, çok iyi geldi.
 • kırk sekizinci grammy ödüllerinde scriabin, medtner, stravinsky çaldığı kayıtla "orkestra eşliği olmayan solo performans" dalında ödül almıştır.
 • mükemmel tekniğine ve kusursuz olduğu iddialarına tokkat gibi yanıt:

  http://classicalmusicblog.com/

  (aslında site bomba, ona bakın diye)
 • rachmaninoff'un prelüdlerini de harika yorumlar bu kabarık saçlı. ayrıca 2002 yılında da ingiliz vatandaşlığını almış kendisi. (peki bu bilgi gerçek hayatta ne işimize yarayacak? büyük ihtimalle bir işimize yaramayacak. maksat laf olsun)
 • bu gece berlin filarmoniy'le (yılbaşı özel) gördüğümüz piyanist.
 • daha 15 yaşındayken rachmaninoff etüdlerini repertuvarına katmış rus piyanist. op.39 no.5 gibi çok çok iyi bir akor tekniği gerektiren etüdü o yaşta işte böyle yorumlamıştır:

  http://www.youtube.com/watch?v=ei0cbszhn14

  bu etüdü kişisel tercihime göre biraz mekanik çalmış olsa da tekniği gerçekten muazzam. o yaşta böyle bir etüdü çalmak herkesin harcı değil.
  kissin'in bazı yorumları midi havası verse de, teknik kabiliyet açısından üst düzey bir piyanisttir. chopin heroic polonaise (op.53) yorumu bence harikadır.
  ayrıca kendisini eraserhead'e benzetmekten kendimi alıkoyamıyorum. saçlardan olsa gerek.

hesabın var mı? giriş yap