şükela:  tümü | bugün
 • bir nevi yatırım tavsiyesi.
 • (bkz: coin space)
 • evi bilmem de araba kısmı için; büyüklerimiz her ne kadar ''yatırım risktir'' dese de bu çok sağlıklı bir eylem olmuş.

  doktorlar her gün bas bas bağıryor günde en az 10bin adım, 2 durak önce inin çok sık araba kullanmayın diye.

  insanın arabası varken yapamıyor böyle şeyler, popo rahata alışıyor yani. kontağı çeviriveriyor en ufak bi' seyahatte. bu açıdan da iyi.

  şu açıdan da iyi; modern dünya artık insan hayatını monotonlaştırıyor. sabah 6 da uyan en iyi ihtimalle 7 de evden çık işe yetiş, akşam mesaiye kal 7 de eve gel, günümüzün 12-13 saati aslında bizimle çok da ilgili olmayan işyerlerimizde operatörlük yaparak geçiyor. sonrası da zaten eve gel, yemek yap, bulaşıkları yıka(hatta bazen dünden kalan bulaşıkları yıka, yemek yap, ye, sonra tekrar bulaşıkları yıka döngüsüne de girebiliyor) bu işlemler de bittiğinde saat çoktan 8'i geçmiş oluyor. en fazla 2 satır okuyup/yazıp ona da enerji bulabilirseniz- sonra uyuyoruz. heyecansız, monoton.

  oysa arabayı satıp, değeri aslında hiç varolmayan matrix para birimini alırsanız kendinizi büyük risk almış yatırımcı olarak nitelendirip ''harvey specter viskisi'' eşliğinde ekonomik durumu sürekli takip eder oluyorsunuz, çıkınca keyifleniyor düşünce kalp spazmları geçiriyorsunuz. hayatınıza aksiyon katıyor. duygu geçişlerinizde pik noktalar oluşturup size yaşadığınızı hissetiriyor; tıpkı aşk gibi.

  zaten dünya dediğiniz yer ilk 10 yılı son 10 yılı sayma, geri kalanınında 1/4'ünü kendinle yaşayabiliyorsan topu topu 5 yıllık bir serüven.
  para bu serüvende konforunu ve isteklerini yerine getirmek için bir araç, yani para nedir ki aşkın karşısında ? heyecanın karşısında ? sağlığın karşısında.

  nereden baksan tutarlı, nereden baksan yaşamaya dair en sağlıklı karar gibi görünüyor.

  not: yatırım tavsiyesi değildir. mıncırdım yanaklarınızdan.