şükela:  tümü | bugün
 • sahibi olduğumuz evi kira' (bkz: kira reed) ya vermek ve onunda karşılığında bize vermesi temelli erkek fantezisi..
 • gazeteye verilen ilanla birlikte sürekli çalan telefona cevap vermekten ve aynı şeyleri tekrarlayıp durmaktan bıkmaya yol açar. en kötüsü siz biriyle anlaştıktan günler sonra bile arayanların devam etmesidir. ayrıca pimpirikli ev sahipleri` : anne` için stres yaratıcı bir şeydir. "aman öğrenci olmasın, olursa kız öğrenci olsun, kirayı geciktirmesin, evi hor kullanmasın, komşuları rahatsız edicek bi tip olmasın bikbik" diye etrafta dört dönerek çevrelerindeki kişilerin sinirlerini de bozar bunlar.
 • boktan ötesi bir durumdur. arayıp evi soranlarla birbirinden fantastik diyaloglar yaşanmasına, sizin gözünüzün tutmadığı halde evi gezmek görmek isteyen tipleri defetmeye çalıştıkça onların evi görmek için ısrarcı olmasına, kirayı yüksek bulup çemkirenine ya da bir türlü o evin sahibi olduğunuza inanmayan tiplerle karşılaşmanıza neden olabilir. sözün özü evi kiraya vermeye çalışırken yaşanan olaylar silsilesi alacakaranlık kuşağını aratmayacak düzeydedir.
 • kar amacı güdülmeyen, toplum yararı gözetilen bir faaliyettir.

  hikayemizin kahramanları;
  babamın 30 sene önce alıp, 25 sene önce taksitlerini bitirdiği şimdiki zamanın toki'leri mantığında devlet tarafından inşaa edilen kooperatif evi, yüzüne tükürsen "yarabbi şükür" diyen kiracı ve onun sevgi dolu karısı, "iyilikten maraz doğar" filmi çekilse başrol verilecek olan ben.

  cevaplı sorular;

  su faturaları yaklaşık bir senedir ödenmemiştir. niçin ödenmediğine dair tarafımca yöneltilen soruya istinaden verilen cevap;
  - paramız yok. öbür ay hepsini kapatacağız. ( göz ucuyla mutfağa bakılır. bir sene önceki kira ziyaretinde ortada olmayan kahve makinası, soğuk-sıcak su sebili, yeni bulaşık makinası göze çarpar )

  "ben sizinle peşin anlaşıyorum. siz parayı bir sene sonra veriyorsunuz"a verilen cevap;
  - üç ay daha idare etseniz. ( salona yüksek btu'lu klima taktırılmış. fakat sanki evin ortasından doğalgaz boru hattı geçmiş gibi. duvarlar delik deşik )

  - salonun ve mutfağın eskiden birer tane kapısı vardı? göremiyorum neredeler acep?
  - bizim oğlan söküp götürmüş. bulup odunluğa koyduk. tekrar taktıracağız. ( gerçekten verilen cevap bu idi. oğlan da karşımda oturuyor. doğaya bıraksam hayvanseverler sahip çıkar )

  - komşulardan birçok konuda şikayet var. neler söylemek istersiniz mikrofonlarımıza?
  - ben o komşularınnnn ( bu kısımda ilginçtir ki sazı kiracının hanımı eline almıştır ve 1 saat hiç susmadan konuşmuştur. hz adem şu elmayı yemese idi bu kadının çenesini çekmeyecektik )

  cevapsız kalan sorular;

  - balkondaki demir çamaşırlıklar nerede?
  - niçin duvarlara bu kadar çok çivi çaktınız?
  - kapıların kenarları kemirilmiş gibi. neden böyle? ( tabi mevcut takılı kapılardan bahsediyorum burada )

  velhasılı kelam kiracı evi boşalttı. geride delik deşik bir ev, çekmeceleri çekilemeyen dolaplar, 600 tl civarında ödenmemiş su borcu, elektriğin ve suyun bir dönem kaçak kullanıldığı bilgisi ve evde küçük çocuk olmamasına rağmen klozet kapağına yapıştırılmış ördek resimleri kaldı.

  konudan çıkarılanlar;
  - kiraya vermek için zinhar ev alınmaz. ya kendin oturacaksın ya da çocuğunu oturtacaksın.
  - depozito denen şey gerekli ve önemlidir.
  - arada sırada çat kapı, kapıların yerinde takılı olup olmadığı kontrol edilmelidir.
  - iyilikten maraz doğar.
 • 3 aylık depozito, memur kefil gibi önlemlerle daha rahat yapılabilecek faaliyet. bir de kirayı ille rayice eşitlemek yerine daha makul bir kira miktarı ile dürüst bir kiracı bulunmalıdır.

  edit: imla
 • (bkz: light yagami)
 • aynı apartmanda oturuyorsanız daha zordur. dürüst kiracı bulmak zor arkadaş.
  depozito diyorum sen beni tanımıyor musun diyor ilahi sanki...
  bak şimdi 3 aydan beri ev boş gelen giden zevk için arayan telefonda pazarlık yapan gerçekten yeni yeni insanlarla karşılaştık.
  ilana biz iyi bir komşu arıyoruz yazdım aha aramalar birden sustu.
  mal sahibi olmak daha zor.