şükela:  tümü | bugün
 • sahibi olduğumuz evi kira' (bkz: kira reed) ya vermek ve onunda karşılığında bize vermesi temelli erkek fantezisi..
 • gazeteye verilen ilanla birlikte sürekli çalan telefona cevap vermekten ve aynı şeyleri tekrarlayıp durmaktan bıkmaya yol açar. en kötüsü siz biriyle anlaştıktan günler sonra bile arayanların devam etmesidir. ayrıca pimpirikli ev sahipleri` : anne` için stres yaratıcı bir şeydir. "aman öğrenci olmasın, olursa kız öğrenci olsun, kirayı geciktirmesin, evi hor kullanmasın, komşuları rahatsız edicek bi tip olmasın bikbik" diye etrafta dört dönerek çevrelerindeki kişilerin sinirlerini de bozar bunlar.
 • boktan ötesi bir durumdur. arayıp evi soranlarla birbirinden fantastik diyaloglar yaşanmasına, sizin gözünüzün tutmadığı halde evi gezmek görmek isteyen tipleri defetmeye çalıştıkça onların evi görmek için ısrarcı olmasına, kirayı yüksek bulup çemkirenine ya da bir türlü o evin sahibi olduğunuza inanmayan tiplerle karşılaşmanıza neden olabilir. sözün özü evi kiraya vermeye çalışırken yaşanan olaylar silsilesi alacakaranlık kuşağını aratmayacak düzeydedir.
 • kar amacı güdülmeyen, toplum yararı gözetilen bir faaliyettir.

  hikayemizin kahramanları;
  babamın 30 sene önce alıp, 25 sene önce taksitlerini bitirdiği şimdiki zamanın toki'leri mantığında devlet tarafından inşaa edilen kooperatif evi, yüzüne tükürsen "yarabbi şükür" diyen kiracı ve onun sevgi dolu karısı, "iyilikten maraz doğar" filmi çekilse başrol verilecek olan ben.

  cevaplı sorular;

  su faturaları yaklaşık bir senedir ödenmemiştir. niçin ödenmediğine dair tarafımca yöneltilen soruya istinaden verilen cevap;
  - paramız yok. öbür ay hepsini kapatacağız. ( göz ucuyla mutfağa bakılır. bir sene önceki kira ziyaretinde ortada olmayan kahve makinası, soğuk-sıcak su sebili, yeni bulaşık makinası göze çarpar )

  "ben sizinle peşin anlaşıyorum. siz parayı bir sene sonra veriyorsunuz"a verilen cevap;
  - üç ay daha idare etseniz. ( salona yüksek btu'lu klima taktırılmış. fakat sanki evin ortasından doğalgaz boru hattı geçmiş gibi. duvarlar delik deşik )

  - salonun ve mutfağın eskiden birer tane kapısı vardı? göremiyorum neredeler acep?
  - bizim oğlan söküp götürmüş. bulup odunluğa koyduk. tekrar taktıracağız. ( gerçekten verilen cevap bu idi. oğlan da karşımda oturuyor. doğaya bıraksam hayvanseverler sahip çıkar )

  - komşulardan birçok konuda şikayet var. neler söylemek istersiniz mikrofonlarımıza?
  - ben o komşularınnnn ( bu kısımda ilginçtir ki sazı kiracının hanımı eline almıştır ve 1 saat hiç susmadan konuşmuştur. hz adem şu elmayı yemese idi bu kadının çenesini çekmeyecektik )

  cevapsız kalan sorular;

  - balkondaki demir çamaşırlıklar nerede?
  - niçin duvarlara bu kadar çok çivi çaktınız?
  - kapıların kenarları kemirilmiş gibi. neden böyle? ( tabi mevcut takılı kapılardan bahsediyorum burada )

  velhasılı kelam kiracı evi boşalttı. geride delik deşik bir ev, çekmeceleri çekilemeyen dolaplar, 600 tl civarında ödenmemiş su borcu, elektriğin ve suyun bir dönem kaçak kullanıldığı bilgisi ve evde küçük çocuk olmamasına rağmen klozet kapağına yapıştırılmış ördek resimleri kaldı.

  konudan çıkarılanlar;
  - kiraya vermek için zinhar ev alınmaz. ya kendin oturacaksın ya da çocuğunu oturtacaksın.
  - depozito denen şey gerekli ve önemlidir.
  - arada sırada çat kapı, kapıların yerinde takılı olup olmadığı kontrol edilmelidir.
  - iyilikten maraz doğar.
 • 3 aylık depozito, memur kefil gibi önlemlerle daha rahat yapılabilecek faaliyet. bir de kirayı ille rayice eşitlemek yerine daha makul bir kira miktarı ile dürüst bir kiracı bulunmalıdır.

  edit: imla
 • (bkz: light yagami)
 • aynı apartmanda oturuyorsanız daha zordur. dürüst kiracı bulmak zor arkadaş.
  depozito diyorum sen beni tanımıyor musun diyor ilahi sanki...
  bak şimdi 3 aydan beri ev boş gelen giden zevk için arayan telefonda pazarlık yapan gerçekten yeni yeni insanlarla karşılaştık.
  ilana biz iyi bir komşu arıyoruz yazdım aha aramalar birden sustu.
  mal sahibi olmak daha zor.
 • evini kiraya verecekler için, kiraya vermeden önceki ve kira süresi boyuncaki süreçlerde size yardımcı olabileceğini düşündüğüm bir tecrübemizi bırakıyorum.

  2012'de satınaldığımız sıfır 3+1 130 m2 evimizi genç bir çifte kiraya verdik. ev de özenle yapılmış, malzemeleri gayet kaliteli olan pendik'te iyi bir noktada ev. bizim ilk kiraya verdiğimiz evimizdi. yıllarca yaptığımız birikimimize biraz borç alıp aldığımız evdi. ev sahibinden çok, abi abla gibiydik kiracıya. ilk 3-4 sene kira artış zamanları geldiğinde enflasyonun ort. yüzde 10 aşağısında artış yapıyorduk. %18 ise tüfe, %7-8 gibi artış yapıyorduk. bir iki sene hiç artış dahi yapmadık. 9 sene boyunca evimizde kiracı olarak kaldıkları süre içinde, son 5 yılda kira artışlarını kendilerine bıraktık hatta. "abi durumum iyi değil %5 yapıyorum" diyordu tamam diyorduk. kendisi çalışıyordu bu arada satış temsilcisi olarak altında aracı var sıfır avensis bazen leon. eşi de çalışıyordu keza. durumları iyiydi ancak yine de kira artışlarında bizim yumuşak tarafımızı görmüş olmalılar her seferinde düşük artışlar ile atlatıyorlardı. 9 sene boyunca o eve bizden tek bir kişi dahi girmedi bu arada. kiracıya hiç rahatsızlık vermek istemiyorduk. bir gün yine kira artışında enflasyon %30'larda, babama durumunun iyi olmadığından kredi vs çektiğini söyleyip %10 artış yapmak istediğini söyledi. babam da babacan insan seven, insana acıyan bir kişi olduğu için "tamam dedi oğlum zorluk çekme sen" dedi. o sırada da kiracımız babama, "abi ben seni abim olarak, amcam olarak görüyorum" dedi.. o kadar büyük bir bağ güya...

  2012'de ilk evi kiraya verdiğimizde, benim evliliğim olursa evi boşaltması gerektiğini söylemiştik. mutabık kaldığımız bir konu keza bu.

  sene 2021'e geldiğinde benim nihakıma 2 ay kala kendisine söyledik. 1.600 tl kira verdiği, 3+1 odalı 130 m2 geniş evi mağdur olmaması için boşaltmamasını söyledik. biz sırf o rahatsız olmasın diye başka bir ev tutalım dedik. 3+1'i bırakın, evin yanındaki 2+1 evler mutfağı oda ile bitişik, 3.000 tl'den başladığı için, kendisine 1.600 tl kirayı 2.000 tl yapalım dedim. bunu da zam dönemi kasım'da yapalım dedim keza zam oranı %25. 3+1 böyle bir ev etrafta 4.000 tl ile kiraya verildiğini söyledim. kendisinden alacağım kiranın üstüne en az bin lira koyup başka yerde oturacağımız söyledim. sırf rahatsız olmasın boşaltmasın diye.

  o ise yılların alışagelmiş, yumuşak tarafımızdan beslenen toksik yaratık gibi, 2.000 tl'nin çok olduğunu, en fazla 1.800 tl vereceğini söyledi. pazarlık yapmaya çalıştı bizle. aslında çokça da dürüstçe yaklaştık kendisine. fakat bunu geri çevirdi. biz de zaten 2012'de ilk evi verdiğimizde anlaştığımız gibi evlilik durumunda çıkacağını iletmiştik. kendisi de "tamam çıkacağım" dedi. bizim nikah tarihine tam 3 hafta kalana kadar 6 hafta ev aradı. biz de aradık. günde 2-3 ilan attık kendisine beğendiremedik. sonra aradı yalvarırcasına evi 2.000 tl'ye tutmak istediğini söyledi. ama biz çoktan o eve göre mobilyaları, eşyaları, perdeleri, halıları almıştık. almasaydık yine yardımcı olacaktık. tam nihaka 3 hafta kala evi boşaltıp gitti. biz o 3 haftada nasıl döşedik o evi anlatamam. bu sırada, evde sıfır alıp bıraktığımız birçok şeyde bir kusur vardı. duşakabin kırık, büyük lavabo çatlamış, duvarların boyası eskimiş, kapı kolları bozulmuş, spot ledlerden birçoğu yanmıyor, mutfak dolabında tadilatlar gerekli, klozet kapağı kırık, havluluk değişecek durumda vs birçok tadilat gerekiyor. bunlar için de 16 bin lira harcadık.

  kiracımız sonradan duyduk ki kendisine yeni bir ev satın almış. hayırlı olsun hiçbir sorun yok güle güle de yaşasın.
  arayıp kendisini, bu kadar masraf yaptığımızı söyledik. kendisi de tek bir kuruş ödemek istemediğini söyledi. dedim ki en başta konuşmuştuk boya ücretini vereceğini bunun 2 bin 500 tl olduğunu faturalarını dahi gösterebileceğimizi söyledik masrafımız 16 bin tl 'yi de istemediğimi söyledik. beyefendi bunu da ödemek istemediğini net bir şekilde söyledi. biz ise 9 yıl boyunca yaptığımız iyiliğin, yardımseverliğin, kazığını yemiş bulunuyorduk.

  onca yıl, kiracımız demedik kardeşimiz dedik, ev sahibiyiz demedik arkadaşıyız dedik her şey hoştu.
  ne zaman beyefendinin istemediği bir durum çıktı, kendisi 9 yıldır sakladığı yüzünü çıkardı ortaya.

hesabın var mı? giriş yap