şükela:  tümü | bugün
  • karsiyaka carsida bulunan, yillardir beyoglu pastanesi ile rekabet halinde kurulu$.. beyaz pastasinin pastaneye ozel bir yumu$akligi lezzeti vardir cok guzeldir, muadili pek yoktur.

(bkz: pelit pastanesi)
  • bir zamanlar elmalı turtaları vardı buranın. patates kızartması altından alınmış yağ kokmadığı gibi inanılmaz güzel de bir ceviz-elma karışımı kokardı. yemeye kıyamazdınız hamuru ağzınızda inanılmaz bir his bırakarak dağılırken. üzerine kondurdukları o minik kiraz taneciği, süslemeleri ve dev gibi olması nedeniyle oldukça tercih edilen bir besindi benim için mesela. bornova'dan taa karşıyaka'ya gidip iki turta alıp döndüğümü biirim (o zamanlar paranın para olduğu zamanlardı. 1 milyona yemek yenirdi karşıyakada iki kişiyle).

şimdilerde elmalı turta bulunmuyor pek, bulunsa bile pek hoş olmuyor nedense. yalnız torpil konusunda oldukça iyiler. her ne kadar içine koydukları krema fazla standart/amiyane olsa da, torpil hazırlama konusunda oldukça başarılılar.

bir de doyuran meselesi var, ona hiç değinmeye gerek yok.
  • taze yaptıkları kornet külahlar sayesinde karşıyaka çarşıyı mis gibi kokutan güzide pastane.bir de kedidili diye bir şey satıyorlar ama satıcılar dahi o kedidillerinin ne işe yaradığını bilmiyor.
  • kız arkadaşımın ya da annesinin izmir' e her gidişlerinde bana torpil getirmeleri vasıtasıyla tanıştım bu pastane ile. gerçi daha hiç yüz yüze gelmedik ama olsun; uzaktan uzağa sevgi, aşk duyuyorum kendisine. uzak mesafe ilişkisi yürümez diyenere kapak olsun.

seviyorum ulaaaannn!!!
  • yıllar önce öğrenciyken dersanede yerim diye buradan simit-poğaça tarzı bir şeyler alıp paket yaptırmıştım. sonra baktım masalar boş, orada yemeye karar verdim. tam yukarı kata oturmak üzere merdivenlere yöneldiğimde “paket olarak simit poğaça aldıysanız oturamıyorsunuz” diyerek masalarında oturup yememe izin vermediler. ben de o zamanlar körpecik bir genç kız olduğumdan sesimi çıkaramamıştım. şimdiki aklım olsa onların burnundan getirirdim muhtemelen.

yıllar sonra 1-2 ay önce bu sefer de külahta dondurma almaya gittim. dondurmacıya topu ne kadar diye soruyorum gözlerini deviriyor cevap vermiyor falan. güzel kardeşim büyük ihtimalle asgari ücretle çalışıyorsun, topu ne kadar diye sormamı mı küçümsüyorsun? gerçekten bu çalışanları özellikle mi seçiyorlar anlamıyorum.