• ön edit: arkadaşım mahkemenin çökmesi minvalinde atmış mesajı ama başlık sınırına takılınca ben anladığım şekilde başlığı açtım.

  tanım: bir arkadaşımın ileride çocuğunun eğitiminde kullanmak için aldığı eve türk hava kurumunun enteresan yöntemlerle çökmesi sonucu yaşadığı mağduriyeti duyurabilmek için açtığım başlık.

  desteklerinizi bekliyor ve gelen mesajı ekliyorum.

  merhaba arkadaşlar bundan 5 yıl önce ankara gimatta bulunan wings ankara sitesinden inşaat firmasindan bile değil şahıstan satın aldığım daireye, inşaat firması ve arazi sahibi türk hava kurumu üniversitesi arasında 2013 yılında yapılan sözleşmenin usulsüz olması nedeniyle (ki bu durumdan hicbir şekilde bu süreçte haberim olmadı ta ki 3 gün önce tapudan sms gelene kadar) mahkeme tarafından el konuldu ve tapum benden alınarak turk hava kurumuna tescil edildi. burda ihaleyle ya da inşaat firmasıyla hiç alakam olmadığı, durumdan hiçbir yarar menfaat sağlamadiğim, hatta haberdar bile olmadığım halde kaç yıllık emeğimle 5 yıldır sahip olduğum dairem hukuksuzca elimden alındı. bu mülkiyet hakkına yapılan bir tecavüz. eğer ortada bir usulsüzlük, ihaleye fesat karıştırma işi varsa bu taraflar arasında hukuki bir sonuç doğurmalı, haksız kazanç sağlayan inşaat firmasından tahsil edilmeli fakat olayla hiç alakası olmayan ben ve benim gibi 242 hanenin tapularina el konuldu.
  tapu tescil davalarında görevli mahkeme asliye hukuk mahkemesi olduğu halde sulh hukuk mahkemesi tarafından hukuksuzca istinaf yolu kapalı olmak üzere kesin karar verildi. bu yüzden istinafa da gidemiyoruz. davaya bakan hakimin türk hava kurumundan çıkar sağladığı duyumları alıyoruz. mahkeme kararında usulsüzlük konusunda adı geçen murat akça büyüksehir ve çankaya belediyesi akp meclis üyesi olarak hayatına devam ediyor. sitenin açılış törenine katılan akpli siyasileri de buradan görebilirsiniz. ülkede daha neler görebilirim yok artık o kadar da olmaz dediğim şeylerden biri başıma geldi. olayı takdirinize bırakıyorum ve lütfen gündemde tutalım ki başkasının da başına gelmesin ve bu hukuksuzluktan en kısa sürede dönülsün. konuyla ilgili medyada yer alan haberler ....

  https://www.sozcu.com.tr/…sinda-tapu-krizi-7547891/

  https://www.dha.com.tr/…ptal-kararina-tepki-2186912

  https://onedio.com/…-hukuku-tersinden-yazdi-1118971

  https://ankahaber.net/…120583#.y7gnsc-__4a.whatsapp

  https://www.yeniakit.com.tr/…ucuye-cikti-89384.html

  edit: destekleri için sağolun, kocaman ev gitti elimizden haliyle son derece çaresiz hissediyoruz. hukuk mücadelesi için de gerekeni yaptık ancak tapu tescil işlemi yapılınca geri dönüşü çok daha meşakkatli olacak. o sebeple elimizden geldiğince gündem yapmaya aklı selim bir yetkiliye ulaşmaya çalışıyoruz. tavsiyeleriniz olursa yine çok işimize yarayabilir.
 • (bkz: semih cumhuriyeti)
  edit: bu gibi durumlarda evi size satan kişinin kusursuz sorumluluğu oluyor, kendisini dava edip paranızı geri alma yoluna gitmeniz gerekecektir.

  edit: bir değil iki değil bir sürü sorumluluğun kusuru mu olurmuş diyen hanzo için edit, aramaya yazıp öğrenin bir şeyleri, en olmadı google’a sorun mesaj atmadan önce. (bkz: kusursuz sorumluluk)
 • bugün haberlerde okuduğumda olur mu lan öyle şey abartıyor bu gazeteciler dediğim ve şu an bayağı bayağı mülkiyet hakkının da ortadan kalktığını öğrendiğim rezalettir.

  evi alanların ne suçu var yahu?
 • mantik olarak size dogru gelsede eger geri plana gecip bakarsaniz ayni sekilde hakki ihlal edilen kurumda sizin gibi magdur ve yillardir bir hukuk mucadelesi yuruttukleri otada. malesef her iki tarafinda muhattabi insaat firmasi. sizin isiniz ise malesef insaat firmasinin musterisi olmadiginiz icin daha da zor.

  bu konuda internette veryansin etmek yerine acilen konuda uzman bir avukata basvurup insaat sirketi hakkinda gereken islemlere baslamanizi siddetle tavsiye ederim.

  durum her kosulda kotu ve malesef bu tarz olaylarda her daim magrur olan insanlar olacaktir. her kosulda sizlere sabir ve basarilar dilerim cunku cok sancili bir surece gireceksiniz.
 • başlıkta konunun ciddiyetini kavrayamayanlar var. bu baya büyük bir olay. bunu bir tık üzeri, mahkeme kararıyla pavyona falan satılmanız.
 • özetleyecek olursak medeni kanun şöyle diyor:

  madde 1023 – tapu kütüğündeki tescile iyiniyetle dayanarak mülkiyet veya bir başka ayni hak kazanan üçüncü kişinin bu kazanımı korunur.
  madde 1024 – bir ayni hak yolsuz olarak tescil edilmiş ise, bunu bilen veya bilmesi gereken üçüncü kişi bu tescile dayanamaz.
  bağlayıcı olmayan bir hukuki işleme dayanan veya hukuki sebepten yoksun bulunan tescil yolsuzdur.
  böyle bir tescil yüzünden ayni hakkı zedelenen kimse, tescilin yolsuz olduğunu iyiniyetli olmayan üçüncü kişilere karşı doğrudan doğruya ileri sürebilir.

  yargıtay 1. hukuk dairesinin benzer konudaki içtihatından alıntı yapacak olursak:

  öte yandan bir devleti oluşturan unsurlardan biri insan unsuru ise bunun kadar önemli olan ötekisi topraktır. işte bu sebeple devlet, nüfus sicilleri gibi tapu sicillerinin de tutulmasını üstlenmiş, bunların aleniliğini (herkese açık olmasını) sağlamış, iyi ve doğru tutulmamasından doğan sorumluluğu kabul etmiş, değinilen tüm bu sebeplerin doğal sonucu olarak da tapuya itimat edip, taşınmaz mal edinen kişinin iyi niyetini korumak zorunluluğunu duymuştur. belirtilen ilke medeni kanunun 1023. maddesinde aynen “tapu kütüğündeki sicile iyi niyetle dayanarak mülkiyet veya başka bir ayni hak kazanan 3. kişinin bu kazanımı korunur" şeklinde yer almış, aynı ilke tamamlayıcı madde niteliğindeki 1024. maddenin 1. fıkrasına göre “bir ayni hak yolsuz olarak tescil edilmiş ise bunu bilen veya bilmesi gereken 3. kişi bu tescile dayanamaz” biçiminde öngörülmüştür.

  benim anladığım mahkeme ancak inşaat firmasının yaptığı satışların iyi niyetli olmadığını, müteahhitlerin şirketin içini boşaltarak hileli iflas maksadıyla usulsüz satış yaptığını tespit ederse tapu iptaline karar verebilir. hangi mahkeme yetkili vs. hukuki prosedüre hakim değilim hukukçu arkadaşlar daha iyi yorumlayabilir.
  yazarın bahsettiği durumunda buna ek olarak arada bir satış daha gerçekleştiği (tapulu malı aldığını, müteahhitle olan bitmemiş inşaat sözleşmesini devretmediğini varsayıyoruz) için mahkemenin bu satışın da yine iyi niyet çerçevesinde olmadığını ispat etmesi gerekir diye anlıyorum..

  tüm bu kanunlara rağmen dürüstçe ediğindiğimiz malımıza 5 sene sonrasında el konma ihtimali varsa ve biz bu endişeyle yaşayacaksak neden devlete tonla tapu harcı ödüyoruz? devlet niçin var diye sorgulamak da vatandaşın en temel hakkı oluyor.
 • inşaat bilirkişi raporunda %90 altında kalmışsa böyle bir durum oluyor. zor bir durum. kararı veren hakimler işin taraflar için getirisi götürüsü nedir hesaplamıyor. bu konuda günümüz hukukunda yeni bir karar veya kanun maddesi gerek. çağın dışında bir uygulama. 1971 yılında alınan ibk kararına göre uygulanan bir durum. çözüm için avukatınızı dinleyin. ekşi sözlüğü değil.
 • normal vatandaşın azami şekilde güven hissederek hayatını sürdürmesi giderek zorlaşıyor. yargı da devlet kurumları da bunu tesis etmek için var. oysa burada aksi gerçekleşiyor. üzücü çökme olayı.
 • ekşi'de okudum en rezil rezalettir.

  aga oh ya. bankadaki paralarımıza da el koyun o zaman.
hesabın var mı? giriş yap