şükela:  tümü | bugün
  • başlığı nasıl açacağımı bilemedim. 01.11.2017 tarihinde mersin'de başımıza gelmiş olay üzerinden anlatıyorum.

ön not: bu olayların yaşanması sırasında ben orada değildim ancak telefonla an an olayın gelişimini izledim.

28.10.2017 (bir gün oynama olabilir) tarihinde nişanlımın babasını baş dönmesi - kusma nedeniyle mersin toros devlet hastanesine kaldırdık. acilde yapılan tetkikler sonucunda beyincikte damar tıkanıklığı olduğunu öğrendik.

ancak kayınbabamın sosyal güvencesi yoktu ve bu bize sıkıntı olmaya başladı. 2 - 3 gün yattıktan sonra yatarak tedavi olacağı kesinleşince doktoru ile konuşup hastayı çıkarmak için 2 saatlik izin aldık. önce nüfus müdürlüğüne gidilmesi gerekiyordu çünkü eşi ile ayrıldıktan sonra kayıtlı bir ikameti yoktu ve genel sağlık sigortası yaptırmak için ikamet gerekiyor.

nüfus müdürlüğüne gidildikten sonra ( buraları nişanlım bana anlatıyor ) nüfus müdürlüğünde bir kadın ile görüşüyorlar. ikamet için bir faturanın gerekli olduğunu, bu şekilde kayıt yapılamayacağını söylüyor. nişanlım da tamam internet faturasını getireyim diyince de hayır internet faturası olmaz, elektrik olmalı diyor. bunlardan sonra nişanlım o evde kendisinin ve annesinin oturduğunu, kendi yanlarına almak istediklerini söyleyince sistem kontrol ediliyor ve evde tamamen yabancı, hiç tanımadıkları 4 kişilik bir ailenin oturduğunu görüyorlar.

buradan sonra olay kopuyor tabi. kadının açıklamaları daha da dehşet; " ev boş görünüyordur o yüzden ikametlerini alabilirler.", " evet boş bir eve isteyen kayıt yapabilir". başka bir memurla konuşuluyor ve olayın çok daha büyük olduğu öğreniliyor. daha önce ikameti o evde olan nişanlım ve annesinin ikametleri bambaşka bir ilçede görünüyor. evde kaydı olan ailenin kaydının daha önce konuşulan kadın tarafından, hiç bir belge alınmadan yapıldığı görülüyor. ayrıca o ailenin kaydının silinmesi için onlarla görüşülmesi gerektiği söyleniyor. tüm işlemler için en az 15 güne ihtiyaç olduğu söyleniyor.

tabi bütün bunlardan sonra nişanlım sinir krizi geçiriyor, babası baygınlık geçiriyor gergin anlar yaşanıyor. adam baygınlık geçirince etraftaki insanlar da geliyor. kayıt yapan kadın gelip dur ben sizin için bir şeyler yapayım diyor ve gidiyor. 5 dakika sonra gelince de, "aileyle konuştum sizin işinizi hallettik sigortanızı da yaptık" deniliyor.

sadece 5 dakikada olayı çözebiliyor kadın.

bu bilinmeyen ailenin kayıt zamanı ekim 2015. ancak sonraki tüm seçimlerde nişanlım dahil ailenin her ferdine bulundukları eve seçim kağıdı geliyor. benim aklımı kurcalayan şeyler var burada.

eğer nişanlımın adresi başka bir yerde görünüyorsa neden seçim kağıtları bu eve geliyor? boş bir eve herkes gidip nüfus kaydını yaptırabilir mi ? ve en önemli soru; bunun seçim öncesi yapılmış olması tesadüf mü ?
  • boş eve değil, ev ağzına kadar dolu olsun gene yapılabilir.

(bkz: mükerrer oy)
  • rezalet mi?
    rezalet.
    beş dakikada çözülebilmiş olması şüpheli mi?
    oldukça.
    bazı insanlara birden fazla kez oy kullandırılmış olabilir mi?
    olur mu olur.

peki üzerine gidilip korkulan gerçek ortaya çıkarılırsa ne olur?
    bu ülkede bir sikim olmaz.
  • taşındıktan sonra yeni adresi bildirmediğim için 400 küsür ceza ödedim. üç ay içinde bildirmek gerekiyormuş. ama bakıyorum da birbirlerini görmemiş insanlar aynı evde yaşıyorlarmış. nasıl bir sistem bu böyle.
  • yalanlar ulkesi turkiye.
  • benimdir bu zamanında daha iyi bı okula gidebilmek için annemin arkadaşının evine ikametimi almışlardı keşke almasalardı

okula diye çıktığım deli gibi okuldan kaçtığım bı dönemdi ramazan ayında bu annemin arkadaşına iftara gelmistik babam akşam teravihe giderken yerde bı zarf görüyor posta kutusundan düşmüş kaldiriyim kutuya koyayım diyo bakiyo annemin ismi var zarfta hayırdır diyip aciyo benim devamsızlık kağıdı meğerse o eve gelmiş 20 gün devamsızlık var

teravihden sonra eve geldi bana bir daldı gozumde şimşekler cakmıştı bu kadar olasılığı bir araya getiren şansımı sikeyim
  • mutlaka üzerine gidilmelidir.

ne malum nişanlınızın yerine başka bir ilçede oy kullanılmadığı?
  • rezalet gibi rezalettir. "aile ile görüşmek gerekiyor" ne demek? bağcıyı dövme niyetinde bunlar. üstüne gidilmeli, gerekli tüm resmi kurumlara başvurularak bu olayın sebebi öğrenilmelidir. kim bilir nasıl olaylar dönüyor bunun arkasında.