şükela:  tümü | bugün
  • herkese genelleyemem ama örnekleri çok olandır.

hayvanları severim, besleyene saygı duyarım ama balık dışında benim için imkansız, yapamam yani beceremem. ama yapabilenden tek ricam da budur. temiz koksun please.

öğle arasında köpeğini besleyip işe geri dönen bir arkadaşın yanında burnumun direği kırılmadan oturmam imkansız halde zira.

edit : şimdi fark ettim, başlık başa kalmış. sol framede görüp iki kelam da ben edeyim demiştim. üzerine başlık açacak kadar konuya takmış değilim yoksa.

maşallah hakaret, küfür gırla. bu tahammülsüzlük değil de; benim, hayvan besleyenler lütfen temiz olsun demem tahammülsüzlük. aferin!
  • belli ki arkadaşı besleyene çok şikayet gelmiş, kendinden dolayı hakim konuya.

edit: sokaklarda milyonlarca hayvan ilk kışını geçiremeden açlıktan, susuzluktan ve hastalıktan ölüyor. bu gözler, sokak hayvanlarını şikayet nedeniyle belediye kamyonlarıyla çöplüklerde ölüme terkedilmesi gibi daha neler gördü. evet bence de bu konuda adımı devlet atmalı ama biz gerekli hassasiyeti göstermezsek devlet de gerekli adımı atmaz. kimse kimseye evinde hayvan besle demiyor ancak;

lütfen yaz kış demeden kapı önlerinden mama ve suyu eksik etmeyelim en azından.
  • evimde kedi besliyorum kendimi geç o hayvanın bile senden temiz koktuğuna bahse girerim.
  • evin içinde inek, keçi, at, eşek beslemiyorsa pek de görülmeyen koku.

ben kedi, köpek, kuş gibi hayvan besleyenlerin koktuğunu hiç görmedim. ama ahır hayvanı besliyorsa kokusu sinebilir.
  • evinde hayvan beslemeyeni anlarım, saygı da duyarım. fakat evde beslediğimiz hayvanın bokunu üstümüze başımıza sürüp ayin filan mı yapıyoruz, böyle bir olay vardı da ben mi kaçırdım?

kedimin bile birçok insandan güzel koktuğunu özellikle belirtmek isterim. zira etrafta insan demeye bin şahit, eşek ölüsü gibi kokan varlıklar var.
  • mevzu evcil hayvan ise maalesef köpek besleyenlerde olabilen bir durum. bazı köpek cinsleri (mesela ingiliz bulldog) yeterli bakım yapılmadığında çok kötü kokuyor ve evde beslendiğinde bu koku eve siniyor. haliyle besleyen kişinin saçına ve kıyafetlerine de siniyor.

insan burnu kokuya kısa sürede alıştığı için, besleyen kişi ve yakın çevresi belki bu durumun farkına dahi varmıyor olabilir. ama dışarıdan gelindiğinde bu koku bariz bir şekilde hissediliyor.

edit:

gelen cevapları görünce üzüldüm. fikirler tabii ki başka başka olacak, kimi köpek sevecek, kimi kedi, kimi hepsinden nefret edecek vs... hiç sakıncası yok. fakat ben bu kadar saçma yorumu en son ne zaman bir arada gördüğümü hatırlamıyorum.

bu ülkenin insanlarının kasti olarak gerizekalılaştırıldığını, mantıklı düşünemez hale getirildiklerini düşünmeye başladım ciddi ciddi.

önerme: köpeklerin temizliği yeterli yapılmadığında olabiliyor / arkadaşım köpeklerini besleyip geliyor ve oluyor. vs...

cevaplar:

- ben günde 5 kere duş alırım.

el-cevap: sen nasıl bir işsizsin de günde 5 kere duş alıyorsun o kısmını bir tarafa bırakıyorum. günde 5 kere duş almanın insan cildinin nem ve yağ dengesi için de pek doğru olmadığını da bir tarafa bırakıyorum. muhtemelen okblisin onu da bir tarafa bırakıyorum. pis kokan bir ortamda kokusu değişmediği sürece duş almanın üzerine az sonra sinecek olan, kıyafetlere ise zaten sinmiş olan kokuyu gidermeye ne faydası var?

- kedi besliyorum sindin timiz kikiyidir. kidi kikmiz.

el-cevap : ben de sivrisinek besliyorum. benimkinde de hiç koku olmuyor allah seni inandırsın.

- kedi besliyorum, o kokmuyor mutfak tezgahının üstündeki gıda artığı daha çok kokar.

el cevap : nasıl bir pis gerizekalısın sen. çürük bozuk ne varsa tezgahta bırakıp, lavabonun içinde bırakıp leş gibi kokutacaksın ortalığı, sonra kedi kokmuyor diyeceksin. zaten orda kedi olup kokmasını bir tarafa bırak hiç kedi olmasın, hayvanın sağlığı için daha iyi.

- ailesi hayvan almamış da o yüzden kokuyor demişmiş.

el-cevap : büyük olasılıkla bir ev içinde hayvanlarla fazla yakın büyüdüğü için o kokuları normal zannederek büyümüş ve o nedenle o kokular konusunda herhangi bir hassasiyeti olmayan kişi beyanı.

- evde kedi besliyormuş kötü koktuklarını hatırlamıyormuş. bütün gün kendilerini temizliyorlarmış...

el-cevap : evet kedi insanla aynı evde yaşama durumu düşünülürse gayet temiz bir hayvandır. dili zımpara gibidir. akşama kadar yalanır. tüyleri kısa cinslerde hiç sorun olmaz. uzun cinslerde de ara sıra tıraş ettirilirse yine hiç sorun olmaz. üstüne başına pislik bulaştırmaz. bulaştırırsa temizler. tuvaletini bilir. kumu sıklıkla değiştirilirse ve iyi havalandırılan bir yere konulursa kızgınlık dönemleri hariç kokmaz. ki kısırlaştırılıp o sorunun da önüne geçiriliyor. ama bu bir evin içindeki 1 veya belki 2 kedi için. 3 tane, 5 tane, 10 tane kediyi bir eve sokuyorsunuz. fazla lafı eveleyip gevelemeden söyleyeyim. 1 kedili ev, yukarıdaki şartlar sağlandığında, ortalama temizlikte bir evin tuvaleti gibi kokuyorsa (yani neredeyse hiç kokmuyorsa), 3-5-10 kedili ev otobüs terminallerinin tuvaleti gibi kokuyor. bunu o kokunun içinde yaşayan ve zaten üzerine o koku sinmiş olan kişi fark edemez. çünkü insan burnu dakikalar (belki saniyeler) içinde kokuya alışır ve duyarsızlaşır. ayrıca 1 kedili bir ev dahi yeterli bakım yapılmazsa gayet leş gibi kokuyor.

yalan mı söylüyoruz a.k? evler ve hayvanların sahipleri kokuyor. ister kabul edin ister etmeyin kokuyor. sigara içenler de kokuyor. buna belki itirazları olmaz ancak kendi aldıkları koku, dışarıdan sigara içmeyen birisinin aldığı kokunun ancak 10'da biridir. arttırayım, kötü kokan erkekler genelde safi ter kokarken, kadınlar parfümle bastırılmaya çalışılmış ter kokuyor ki normal ter kokusuna bunun yanında misk bile denebilir. neyse... ne hayvana, ne de besleyene garezim var. isteyen komşularıyla bir problem çıkmıyorsa evi hayvanlara tahsis edip kendisi misafir olarak yanlarında bulunsun. bana ne? ya da kime ne? ama o koku yukarıda bahsedilen durumlarda gayet eve ve sahibine siniyor. bu sence siniyor bence sinmiyor denebilecek birşey değil. kokuyu sevip sevmemek, tahammül edip etmemek tercihtir hiç lafım yok. ama kokunun varlığı yokluğu tartışmaya müsait bir konu değil. çünkü var. ben 5 duyumdan bir tanesi ile buram buram alıyorsam vardır. senin o kokuyu almıyor olman o kokunun olmadığını göstermez. burnunun normal bir insan kadar koku almadığını gösterir.

fanusa bir tane siktiriboktan balık atıyorsun da temizlemezsen 1 haftada kokuyor. tartsan balık 10 gram gelmez. 1 hafta bokunu biriktirip tartsan gram gelir mi o da şüpheli. balığın hepsi bok olsa, kedinin, köpeğin bir günde sıçtığı kadar olmaz. buna rağmen ilgilenilmezse o bile kokuyor. daha burda gelmişler yok öyle yok böyle...
  • evinde hayvan besleyen değerli kardeşlerimizin yine dahil oldukları gruba uyan üst düzey (6 bilemedin 8 yaş grubu) zeka içeren cevaplarını görmemize vesile olmuş doğa olayı.
  • sen besleme o zaman sevgili burun adam. köpek konusunda bir şey diyemem fakat kedide koku olmaz. mutfak tezgahının üzerindeki gıda atığının daha rahatsız edici koku yaydığını söyleyebilirim.
  • biz de sözlükte troll besliyoruz ne var yani?

(bkz: do not feed the troll)
    (bkz: fuck them)
    (bkz: let them die in pain)

bonus

(bkz: hassiktir diyorum)