şükela:  tümü | bugün
  • mutfaklarda lavabo ve damlalık kısımlarını içeren yer. bunlar genelde inox adı verilen paslanmaz çelikten yapılır ve pahalıdır. 1.5 luk evyeler çok satılmasına rağmen tavsiye etmem. durumunuza göre ya tekli yada ikili evya alın.

firmaların inox dışında granit içerikli veya seramik ürünleri de vardır. seramikler çirkin görünüyor. granitliler ise çok pahalı oluyor.
  • mutfakta musluk altında bulaşık yıkamaya yarayan tekne. (tdk sozluk) genellikle "evye" seklinde yanlis telaffuz edilir. fransizca "evier" kelimesinden devsirilmistir.
  • (bkz: evier)
    (bkz: eviye)
  • bir gün durup dururken pat diye düşebilen mutfak demirbaşı. artık emlakçıyı mı sevgiyle anarsınız ev sahibinin kulaklarını mı çınlatırsınız o sizin bileceğiniz iş.

bunun tamirini kimin yapacağını bilmiyorsanız (ki nereden bileceksiniz) biraz araştırıp bu işin 2 farklı yöntemi olduğunu öğreneceksiniz demektir. iş başa düştü haydi bakalım.

birinci yöntem: akemi denen mermer/taş yapıştırıcısının kullanılması olabilir. akemi büyük ve küçük iki ayrı kutuda birlikte satılan biri esas kimyasal diğeri de dondurucusu olan ve karıştırıldıktan sonra çok hızlı kuruduğu için çok çabuk sürülüp yapıştırılması gereken bir madde.

önce eviyeyi yerinden söküp kenarları eski yapıştırıcılardan mümkün olduğunca temizleyin, tabi mermeri de aynen temizleyin ve kurutun. ardından bir kap içinde bir iki yemek kaşığı yapıştırıcı bir çay kaşığı kadar da dondurucu koyup iyice karıştırıp hemen eviyeye ve yapıştıracağınız mermer yüzeyine sürüp birbirine yapıştırın. altına en az 1 saat süre ile tutacak bir destek koyup kurumaya bırakılın.

bu yapıştırıcının suya karşı dayanma gücü olmadığından su ile temas edecek olan kısımlara yani eviye ile mermerin birleştiği musluğa bakan teknenin üst kenarlarına silikon çekerek su ile temasını kesin.

ikinci yöntem: genel amaçlı montaj yapıştırıcısı kullanmak. mermer, taş, beton, tuğla, ağaç gibi maddeleri çok başarılı şekilde yapıştırabilen bu ürünleri her an el altında tutuğunuzda ev içinde tamirat tadilat adına pek çok sorunu çözdüğünüzü göreceksiniz. ben gördüm oradan biliyorum.*

bu uygulamada da yine eviye ve mermerin eski yapışkan kalıntıları olan yüzeylerini iyice temizleyin ve kuru olmasına dikkat edin. burada yeni öğrendiğim bir yöntemi de paylaşayım bu montaj yapıştırıcısı tek yüzeye sürüldükten sonra, yapıştırılacak olan iki parça önce birbirine yapıştırılır daha sonra birbirinden ayrılarak 5 dakika beklenir böylece içindeki solventin uçması sağlanırmış. sonra tekrar yapıştırılarak altına destek koyun ve 24 saat iyice yapışmasını bekleyin. bu sefer silikon sıkmanıza gerek yok zira montaj yapıştırıcıları sudan etkilenmiyor.

gece gece siz de böyle bir sorun yaşarsanız artık nasıl tamir edeceğinizi biliyorsunuz haydi yine iyisiniz.*

kaynak:http://www.techrehber.com/…usen-lavabosu-nasil.html
  • clash of clans oyununda goblin köylerinden biri. p.e.k.k.a, ejderha allah ne verdi dalıyorum ama geçmeyi beceremedim henüz.
  • koca koca sektörün önde gelenciklerinin imlasını bilmediği kelime. misal, bkz: teka.
  • maksadını aşan ifade olarak evyesini geçen musluk..
    türk buluşu, akma damlama olmasın diye suyu idareli kullanırız.