şükela:  tümü | bugün
 • bu ara twitter'da sıklıkla gordugum kendini tanımlamak icin kullanılan kalıp. beraberinde bir de ak# ibaresi ve ustune osmanlı bayragı, padisah resimleri, tugrası vs genelde oluyor.

  sanırsın dedeleri sarayda sadrazamdı. osmanlı anadolu insanına onem vermeyen bir devletti. vergi mi lazım, cal kapısını... savasa mı gidilecek, cal kapısını. ee, yatırımlar nereye? balkanlar, marmara bolgesi biraz da hicaz...

  anadolu insanına insan muamelesini ataturk'un kurdugu turkiye cumhuriyeti gostermeye baslamıstır. kacımızın dedesinin babası okuma yazma biliyordu? bırak dedemizin babasını, cumhuriyet'in nufuz etmesi bile bir miktar zaman aldıgından cogumuzun dedesi/ninesi de okuma yazma bilmezdi.(nineyi soylemeye bile gerek yok aslında, kadına toplumsal hayatta deger cumhuriyetten sonra verilmistir) osmanlı 16.yuzyıla kadar cok guclu bir devletti belki ama sonrasında hala onun guclu oldugunu dusunmek bir sakirt fantazisi olur ancak.

  her ne ise... bir de cumhuriyet cocugu degiliz, osmanlı torunuyuz diye yazıyorlar ya... diyecek birsey bulamıyorum resmen. kula kulluk etmeyi seviyor insanımız.
 • çapsız, cahil, gerizekalı, kendini bir bok sanan bir kısım öküzlerin twitter biolarına yazarak kendilerine verdikleri sıfat.

  hayır bu kafayla o devirlerde yaşasa sadece okuma-yazma bilen bir hocanın her lafını emir tellaki ederek ağzının içine bakacak, topkapı sarayını ancak masal gibi hikayelerden duyacak, saraya kapıcı bile olamayacak denyoların kendini osmanlı torunu sanması ne ayak çözebilmiş değilim.

  bir de bu sıfatı alanların başka ekstraları da oluyor; sadece bir kısma hitap eden tarihçi takipçisi, akp'li, büyük usta'nın izinde, fatih'in torunu?, antikemalist, anticumhuriyetçi?, şeriat-ı islam...

  dinden koparıldık (standart) , alfabemiz zorla değişti, osmanlıca okuyamıyoruz (götünü sık çalış maloğlan, eğer salak değilsen 2 ayda çözersin?) osmanlının irfanı?

  hayır profil resminde falan çayır çimende ağzın beş karış, saçlar apaçi, kızlarla çay tokuştururken iken kime neyin havası lan bu?
 • saltanat özlemiyle yanıp tutuşup, sandık ve milli irade laflarını da ağzından düşürmeyen gerizekalıların kendilerine uygun gördükleri sıfat.
 • bu kullanım, sosyal medyada evlad-i osmani şeklinde de geçer. fatih'in torunu olduklarını iddia ederler.
 • bu çok gurur duyulan söz öbeği dahi türkçe değil arapça kökenlidir.

  herhalde daha büyük bir ironi olamaz.
 • boş hayaller...