• evlatlari ister kucuk, ister genc ister 60li yaslarinda olsun bu aciyi ceken ebeveynlerin yuzleri bir daha eskisi gibi gulmemektedir. hatta hic gulmemektedir.
  • ''allah sıralı ölüm versin'' duasının çıkış nedeni.
  • "dünyanın en yüksek sesi, bir çocuğun yokluğudur," der jodi picoult. bunu anlayanların anladığı acıdır evlat acısı, dilerim tanrı kimseyi bununla sınamasın.
  • allah kimseye göstermesin dediğim
  • hemen herkes annesinin babasının acısını bir gün yaşarken, işte herkesin aşina olmadığı, tesellinin yanına bile yaklaşılmadan paylaşılmaya çalışılacak bir acıdır paya düşen.

yakın arkadaşlarımdan birinin daha 19'unda kanserden vefat etmesinin ardından toplanıp gitmişken cenaze evine, daha ne olduğunu idrak edememekte de ısrar ediyorken biz, annesi, "hani oğlum nerde, onu niye getirmediniz?" diyerek bize bir sarıldı ki, artık "başın sağ olsun" falan işlemezdi. bir başka yakınımız da başka bir evladın acısıyla "başın sağ olsun diyorlar bana, benim başım sağ olmasın benim başım kopsun, taşıyamıyorum" demişti de ben hepsi için susmuştum.

"daha ben doyamamıştım kemal'ime allahım, ben doymamıştım..." diye yakarışı hala kulaklarımda.

sonradan güzelcik bir kızları oldu, bilmem ne kadar dindirdi acılarını...
  • bir insanın başına gelebilecek şüphesiz en kötü şey. en derin acı.

sekiz aylık oğlunu kaybetmiş bir anne ''ben oğluma en son sarıldığımda morgdaydı. buz gibiydi. benim hala oğluma dokunduğum her yerim buz gibi. kollarıma almıştım onu, kollarım buz gibi...''
    dedi ve burda bizi ağlattı. duymak bile bizi mahvetti. yaşayan ne yapsın? zor, çok zor. kimse yaşamasa keşke.
  • hala hayatta olmama sebep olan en büyük neden. aileme bu acıyı yaşatmak (en azından kendi rızamla) istemediğim için dayanıyorum. allah sabrını da veriyor tabi, ama evladını kaybeden anneye babaya da aynı sabrın on katını da veriyor ki, yoksa dayanılmaz.
  • sadece evlat sahibi olmayanların, ipe sapa gelmez üzüntüler için kullandığı benzetme.
  • insanın yaşayabileceği en büyük acı.