şükela:  tümü | bugün
 • evlat edinmek o kadar kolay mı ya? karpuz mu alıyosun manavdan. işin içinde olan biri olarak söylüyorum ki o işler öyle sizin bildiğiniz gibi olmuyor. bir ton araştırması incelemesi var sen kimsin neden istiyorsun vs. o yuvalarda sokaklarda gördüğünüz her çocuğun bir ailesi var aslında hiçbiri annesiz babasız değil. annesiz babasız bile olsa bir yakını mutlaka var. o anneler babalar da çocuğun bir başka ailede kalması yerine kurumda kalmasını tercih ediyor. ha koruyucu aile olayım dersen o ayrı.
 • 2 kilo domates almak için sıra numarası verdiler beni beklettiler denilse rezalet olabilecekken bu haliyle normal olandır.

  evet devlet de ne kadar iyi bakıyor orası şüpheli ama, elin adamına/kadınına çocuk verecek, emanet edecek. belki pedofilisin, belki organ mafyasısın, belki de sicili bozuk ahlaksız? araştırmasın mı?

  sonra da elini kolunu salalyan çocuk alıp, yukarıdaki işleri ypaıyor diye başlık açacaksın.

  kurallar ve kanunlar uygulandığı ve denetlendiği sürece hayat çekilirdir. not al bunu yaşlı adam.
 • arkadaşın söylediği şey sanırım anlaşılmamış. adama "şu an kurumda çocuk yok, bekle sahipsiz çocuk gelince sana haber vericez" diye sıra numarası vermişler. adam da bir sürü sahipsiz çocuk varken neden çocuk yok dediklerine anlam veremeyip başlık açmış.
 • (bkz: golf için sıra beklenmesi)

  yine doğuş holding sandım.
 • ülkede sahipsiz kalacak çocuklar çeşitli hastanelerinde yeni anne ve babalarına verildiğinden devletin resmi kurumu tarafından sahipsiz çocuk yok denilmesini çok da yadırgamadığım rezaletler silsilesi. bu iş yapılmıyormuş gibi yaşamaya devam edelim biz. arkada gözü yaşlı gariban bir anne kalıyor o biraz acı. ama çocuklara da iyi bakılıyordur diye tahmin ediyorum. her talep kendi arzını yaratır.
 • (bkz: değil)
 • ankara'da kız bebek sırası 3 yılı buluyor. bundan çok değil 2 sene önce 1 yılda sıra geliyormuş.

  sıraların bu kadar yavaş ilerlemesinin nedeni de artık internet aracılığı ile bebeklerin doğmadan satılması. böyle bir pazar oluşmuş ve çocuk esirgeme kurumu önlem alamıyor.

  diğer nedeni de bebeklerini evlat edindirmek isteyen ailelere devletin destek vermesi. yani diyorlar ki "sen evlat edindirme, istersen kurumda, istersen evinde kalsın biz sana maaş bağlayalım" düzenli gelir için bebekler evlat edindirilmiyor.

  böyle olunca da sıralar uzadıkça uzuyor.
 • evlat edinecek çocuk yok değil, tabi ki var, hem de bir sürü. ancak evlat edinme süreci çok şükür ki hala gerektiği gibi işletilmekte. bir çok şart var sağlanması gereken ve uzun uzun araştırıyorlar sizi. bu güzel bir şey. çocuklar yanlış ebeveynlerin elinde büyüyeceğine devlet yurdunda büyüsün bence.

  o gördüğünüz mendil vs. satan çocukların anası babası yok değil, mutlaka var, ki o çocuklara o işi yaptırıyorlar. yani öyle sandığınız gibi başı boş değiller.

  bir de evlat edinmede yaşa bağlı homojen bir talep yok. herkes mümkünse yeni doğmuş çocuk peşinde, kimse 8-9 yaşındaki ya da daha büyük bir çocuğu evlat edinme derdinde değil. talep yeni doğan ya da 2 yaş altına aşırı yüklenince ve bu duruma bir de sıkı bir prosedür eklenince sıra olması gayet doğal. ha bir de tipe göre çocuk seçmeye çalışan şuursuzlar var, reyondan oyuncak beğenme psikolojisindeler..

  keşke çocuk sahibi olmak, evlat edindirme prosedürüne benzer bir prosedürden sonra izne tabi olsa. dünyanın en adi aşağılık cani canavar insanı olabilirsiniz ve gidip kendiniz gibi bir eşten kimseye sormadan bir çocuk yapıp hem çocuğun hem de içinde bulunduğu toplumun dünyasını cehenneme çevirebilirsiniz kimse de size hop ne yaptın diyemez...
 • evlat edinme ile ilgili kanundan:

  başvuruların incelenmesi
  evlât edinmek üzere başvuran kişi ve eşler;
  belgeleri, başvuru tarihinden itibaren en geç iki ay içinde tamamlayıp sunarlar.
  bu süre içinde belgeleri sunmayanların başvuruları işleme konulmaz.
  belgelerin sunulduğu tarih ve saat sosyal inceleme ve küçüğün yerleştirilmesi sıralamasında esas alınır.
  (ancak, korunmaya muhtaç olmayan küçüklerin evlât edinilmesi veya oluşmuş anne, baba ve küçük ilişkisinin bulunması ya da hısımlığın söz konusu olması durumlarında bu esasa bağlı kalınmaz.)
  başvuru sahipleri belgelerin tesliminden itibaren en geç altı ay içinde yerleşim yerlerinde ziyaret edilerek haklarında sosyal inceleme başlatılır.
  (başvuruların yoğun olduğu il müdürlüklerinde bu süre, altı ay daha uzatılabilir.)
  incelemede karar vermeye yardımcı olacak her türlü belge talep edilir.
  başvuru sahiplerinin ve varsa birlikte yaşadıkları başka kişilerin kişilik, eğitim, kültürel özellikleri, ekonomik güçleri, sağlık durumları, aile bireylerinin birbirleriyle ve çevreleri ile olan ilişkileri, küçükten beklentileri, evlât edinmeye bakış açıları, bakım, eğitme ve yetiştirme konularına yaklaşımları, evlât edinmek istedikleri küçüğün özellikleri, başvuru sahiplerinin veya varsa altsoylarının tavır ve düşünceleri değerlendirilir.
  başvuru sahipleri ile en az beş görüşme gerçekleştirilir.
  yapılan görüşmeler, incelemeler ve belgeler sonucu yapılan değerlendirme ile kapsamlı bir sosyal inceleme raporu hazırlanarak kanaat bildirilir.
  sosyal inceleme raporunda yer alan olumlu ya da olumsuz kanaat başvuru sahibine yazılı olarak bildirilir.
  başvuru hakkında olumlu kanaat bildirilmesi halinde dosya sıraya alınır.

  türkiye'de devletin nadiren devlet gibi davrandığı üç beş alandan biri de bu iştir.

  maddenin bir yerinde şöyle bir ibare var:
  - `ayırt etme gücüne sahip olan küçüğün rızasının alınması.`

  yani kanun 5-6 yaşında bile olsa küçüğün rızasını soruyor ona olgun birey gibi davranıyor. git bunlar senin yeni annen baban demiyor. inşallah bu sistem bir gün bozulup gitmez.

  detaylar: http://cocukhizmetleri.aile.gov.tr/…ar/evlat-edinme