şükela:  tümü | bugün
  • acı bir gerçek.

bayramda 57 yaşında yaşlı bir teyzeyi ziyaret ettim. acı acı ağladı, hıçkırdı. o hıçkırdıkça ciğerim yandı. neden mi ağlıyordu? 33 yaşında oğlu var teyzenin. oğluna yatırım yapmış, okutmuş. oğlu avukat olmuş. buna rağmen oğlu evlenince karı kulu olmuş. her bayramda karısının memleketi olan bursa'ya gidiyormuş oğlu, anasına gitmiyormuş asla, sadece kuru mesaj atıyormuş el gibi.

teyze ağlarken defalarca tekrarladı şu cümleyi: "el oldu oğlum el oldu. el oldu oğlum el oldu."

böyle bir acı yok. hayatın en acı gerçeği. üstelik "dünyanın düzeni bu" şeklinde kanıksanan bir gerçek.
  • cocuk dogurunca tum haklarına sahip oldugunu dusunen insanlar var. herkes bir birey ve bir kere yasama sansı var. sadece dogmasına vesile olduk diye tum hakları bize gecmiyor insanların.
  • muhtemelen o teyze haksızdır, ya darlıyordur ya da hala yönetmeye çalışıyordur. durduk yere kimse anasını babasını bırakmaz öyle.
  • götümle güldüğüm olay.

yatırım yapıp zarar eden, şirketi kara geçiremeyen, batan ve kovulan bir ceo ne kadar kutsalsa bu anne de gözümde o kadar kutsal asdfasdf hahaahah.
  • "muhtemelen o teyze darlıyordur insanı" diyen naif insanları gösteren durum.

kuzenimin iyilik meleği gibi, pamuk gibi kayınvalidesi var. peki kuzenim napıyor dersiniz? "kayınvalidem inşallah ölür" diye dua ediyor. kadıncağızın evine 5 dakika uğraması bile batıyor.

"yazık değil ki, çok iyi kadın bu ya" dedim bir kere kuzenime. ne dese beğenirsiniz?

"benim sinirime dokunuyor nurbanu. istemiyorum. benim annem değil sonuçta. hayatımda istemiyorum onu."

bu kalpsizliğe de doğanın düzeni diyorlar.
  • sadece doyurmak, giydirmek ve okutmak için yatırım yapmakla olmuyor o işler. sevgi bağını kurmak lazım önce. aile olmayı yaşayarak öğretmek lazım böylece ne annesi için eşini ezer ne de eşi için annesini ezer.
  • erkek evlatlar icin daha mumkun olan gercek. cogu hanim koylu oluyor. kiz evlat ne olursa olsun birakmaz ailesini. baba evinde ne kadar baski gormus olursa olsun dayanamaz, kiyamaz.

istisnalar cikabilir tabii.
  • bir adet zayıf karakterli oğlan içeren hikaye. tam bir kaynanasını ziyarete gidip anasına mesaj atan hukuk fakültesi ineği av. ömer faruk. karısının babası hakim falandır, maçası gitmemeye yetmiyordur. bir çift laf da teyzeye etmek lazım burada; öyle el bebek gül bebek balkonda çocuk yetiştirirsen olacağı bu teyze. azıcık cabbar yetiştirseydin yengeye ayarı verir çocukları arabaya bağladı mıydı 1. günü sabahı kapında olurdu.
  • bu mevzularda bildiğim tek bir gerçek var. kimse göründüğü kadar iyi, anlatıldığı kadar kötü değildir! yargılamak için acele etmeyin, bi soluklanın. etraflıca bir dinlemeden ne dense sağlıksız, sığ bir genelleme olur.
  • ablam evlenince el mel olmadı. eşi eldi aileden birisi oldu çıktı. adam benden çok bizim evde. sıkacam topuklarına da benden değerli mk.