şükela:  tümü | bugün
 • melek gibi bir annem var. keşke melek gibi de bir babam olsaydı. zor durumda olduğum için bu başlığı açmak zorunda kaldım. babam 62 yaşında. 8 yıl önce yeniden evlendi. 5 yaşında çocuğu var. kardeşime ve bana ödediği tüm hayat güvence parasını çekip tüp bebek yaptıran bir babam var. 20 yıl boyunca annemi dövüp maaşını alan o maaşı da kadınlarla yiyen bir babam var. yılda bir bayram diye yanına gittiğim her seferinde retina dekolmanımıza rağmen beni ve 26 yaşındaki erkek kardeşimi dövmeye çalışan bir babam var. yeni karısına bir kere vurmazken annemi 20 yıl boyunca hemen her gün döven bir babam var. lise 3'te anne ben üniversiteyi kazanırım seni bu hayattan çekip kurtaracağım dedim. babam emekli ikramiyesini bana vermezsen seni öldürürüm diye tehdit etti. o gün annemle evden ayrıldık. bunları anlatıyorum ki nasıl bir babam olduğunu anlayın. şimdi kardeşim onun yanında bayram diye. ona sizi evlatlıktan reddedip tüm mallarımı küçük kızıma ve yeni eşime vereceğim demiş. yeni eşi de o kadar kötü ki. kardeşime sana geber diye büyü yaptım demiş. elbette inanmıyoruz. ama o kadar nefret dolu bir kadın ki çocuğunu da kendisi gibi yetiştirmiş. kardeşime evden git diyormuş.
  kardeşim çok az görüyor.bir işte çalışamıyor. annemin emekli maaşından başka bir geliri yok. onlar için hakkımızı aramak istiyorum. yardımcı olan yol gösteren olursa minnettar kalırım.
 • türk hukukunda “evlatlıktan reddetme” diye bir müessese olmadığı için reddedilemeyen yazar.

  söz konusu canlının bahsettiği şey de bizim hukukumuzda mirasçılıktan çıkarma olarak geçer. kafana göre istediğin kişiyi mirasçılıktan çıkaramazsın. belli şartlar gerekir. eğer aksi bir durum yoksa mirasdan da pay alırsınız.

  diğer hukuki sorunlar için en iyisi bir avukata başvurmak. sözlükten veya “kaynım böyle yapmış”cılardan alınanacak tavsiyelerle böyle şeyleri halledemezsiniz.

  durumunuz yoksa da adli yardıma başvurabilirsiniz.
  barolar bünyesinde bulunan kadın hakları kurullarına başvurabilirsiniz.

  edit: tabi başka yollar da var ama onları buraya yazmak doğru değil.
 • benim babam çok uğraştı beni evlatlıktan ret etmek, mirasından ret etmek için ama başaramadı, kanunen mümkün değilmiş, çok avukata gitti danıştı bir sonuç alamadı, gerçi ilginçtir, gayet zengin olan babam bir kaç yıl önce sıfırı tüketip kendisini kurtarmam için kapıma geldi, bu da işin takdir-i ilahi kısmı sanırım.
 • ne babalar var amk ya. iki haftalık oğlum var şu anlatılanları bırak yapmayı hayal edemiyorum