şükela:  tümü | bugün
 • bir kısım insanın başına gelen, bir kısmının ise hastalığın kuluçka evresinden ötürü hastalığı henüz farketmemiş olduğu durum.

  malum toplumumuz, seven, sevişen bir toplum. halkımız modern ve cinsellikle ilgili tabuları aşmış halde. e böyle bir toplumda kimin daha önce kimlerle ve ne şekilde birliktelikler yaşamış olduğu da muamma. dişlerine bile yeteri kadar bakım sağlayamaması kesinlikle genital bölgeleri ile ilgili önyargı oluşturmamalı. herkes tertemiz. gül gibi sevişmelerden hpv, bel soğukluğu, hiv vb. hastalıklar bulaşmış olma ihtimali de tabii ki düşük. türk insanı bu meseleleri çoktan aşmış durumda.

  (bkz: bakire olmayan kadınla evlenen erkek)

  (bkz: bakir olmayan adamla evlenen kadın)

  bu başlıklardan da görülebileceği gibi ülke olarak cinsel tüm hastalıklara karşı bağışıklığımız dirençli şekilde evrildiğimiz için de sorun yok.

  “hepi vaılentays tu oll bitçız”
 • evlenirken test yapıldığından evlilik sonrası ilişki harici veya o hastalığa sahip birinin kanından bulaşması dışında pek mümkün değildir.

  hiv için geçerli bu dediğim tabii.
 • hivle doğan bebek kadar kötü olamaz.
  (bkz: aids nedir konulu beyaz tv röportajı)
  (bkz: don't stick your dick in every delik)
 • evli değilim ama araştırmışlığım var; devletin istediği testler içinde; aids, hepatit b, hepatit c ve frengi taraması var. ayrıca akdeniz anemisi dahil olmak üzere hemogram da isteniyor. hpv'ye özel test lazım ama bunu söyleyince nasıl bir tepki alırsın orası da muamma tabi. aynı şey sana söylenince de geçerli :)

  not:hpv testi sadece kadınlar için varmış.
 • tek eşliliği savunmak veya evlilik dışı ilişkileri eleştirmek için en sık kullanılan argüman cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar.

  cinselliğin ayıp bir olgu olması sebebiyle bu hastalıklar her daim gereğinden fazla topa tutulmuş, ancak gerek kanserlerle gerek diğer ölümcül olaylarla ilişkili diğer yollarla bulaşan enfeksiyonlar nedense gereken ilgiyi asla görmemiştir. (bkz: ebv)(bkz: h. pylori) (bkz: hepatit b) (bkz: hepatit c) enfeksiyonları geçtim, hiç beyaz topraktan yapılma evlerde yaşıyor diye toplumsal lince maruz kalan insanlar gördünüz mü? (bkz: asbest) sigara kullanmak, zina kadar tepki çekiyor mu?

  tabiki bu görüşlerin ana motivasyonu din. ancak 4 partnerle evlenmeye izin veren, dahası boşanma ve yeniden evlenmelerin mümkün olduğu, hatta kimi bölgelerde (bkz: muta nikahı) gibi farklı aktivitlere bile izin veren dinlerde cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların tamamen engellenebilmesi mümkün mü?

  dahası, bu kurallarla yaşanan yüzyıllar boyunca evlilik dışı ilişki engellenebilmiş mi? kaç evli insan tek eşli ilişki yaşıyor? genelevler sadece günümüzde mi vardı yoksa asırlar boyunca işlev görüyor mu?

  görünüyor ki tek eşliliği makul gören ve sürdürebilen insanlar/çiftler olmasına rağmen herkes için geçerli bir durum değil.

  bu durumda motivasyonumuzu ve enerjimizi tek eşli ilişkileri zorla kabullendirmeye harcamak yerine, bu enfeksiyonlarla nasıl mücadele edeceğimize harcamak çok daha mantıklı.

  modern bilimin de şuan yaptığı şey bu.

  hpv aşısı artık hpv bağımlı kanserlerin büyük bir kısmına karşı koruyuculuk sağlıyor. pap smear testleri sayesinde servikal kanserlerin erken tanısı ve komplikasyonsuz atlatılması mümkün. her geçen gün yeni kanser tedavisi seçenekleri gelişiyor.

  hıv korunarak seviştiğiniz takdirde bulaşma ihtimali çok çok çok düşük olan bir virüs. zira riskli ilişkilerde ilişki sonrası bulaşı sonrası enfekte olmamak için kullanılabilecek yöntemler mevcut. diyelim ki enfekte oldunuz, tedavilerle normal hayatınızı devam ettirmeniz ve partnerinize virüsü bulaştırmamanız artık mümkün.

  bakteriyel enfeksiyonlar (gonore, sfiliz vs) uzun süredir antibiyotik ajanlarla tedavi edilebiliyor zaten.

  bütün bunlarla beraber her geçen gün bu hastalıkların tedavisinde yol kat ediliyor. ve sizlerin tek eşliliği topluma mecburileştirmek için cinsel yollarla bulaşan hastalıklar dışında bahanelere ihtiyacınız doğuyor.

  seven ve sevildiğini hissettiği insanlarla sevişen herkese selamlarımla.
 • evlenirken hpv testi yapıldığını ve hpv'nin kan yoluyla bulaştığını düşünen çomarlar da var demek, ne güzel.

  hpv çok basit bir temasla bile bulaşabilen bir deri hastalığı. tiplerin çok çok büyük bir bölümü sadece siğil yaparken, küçük bir bölümünün sadece belli bölgelerde -tedavi edilmezse- kanser tetikleme riskini arttırdığı biliniyor. tabi bulaşların yine büyük bir bölümü bağışıklık sistemi tarafından baskılanarak yok ediliyor.

  hamam, sauna, spa, spor salonu gibi ortak kullanımlı yerlerde dikkatli olun. vücunuzun bir yerinde çıkan siğilin ya da bir başkasının siğiline temasınızın elinizle, havluyla, jiletle genital bölgeye taşınması olası.

  hpv aşıları da mevcut, pahalı ama aklınızda bulunacağına gidin yaptırın. üstte yazanlar gibi bilgi fukarası tiplerden de uzak durun.
 • hpv, hiv gibi ölümcül değildir. uçuğa neden olan virüs gibi çoğu insanda bulunur. cinsel ilişki harici diğer yerlerde çıkan siğiller örneğin ayak tabanı denediğiniz bir ayakkabıdan dahi kapma ihtimaliniz var. maalesef böyle.
  bir de bulaş olup siğil olmasa da sessiz sedasız bekliyor vücutta. bağışıklık düştüğü anda siğil olarak çıkıyormuş. çıkmayadabilir, yani sizde siğil yok diye taşımadığınızı düşünmeyin.
  cinsellikte ise insanın aklını kurcalıyor .bunun bir testi yok bildiğim kadarıyla. çünkü virüs çeşit çeşit. evleneceğiniz insana bulaştırmayın en azından.

  edit: çok eşli ve düzensiz yaşamazsanız kapma ihtimaliniz azalır.

  son edit: hpv türlerine göre tutulum yaptığı bölgede kanser yapar. baş, boyun, rahim, anüs gibi.
 • uzun süreli ilişkilerde büyük ihtimalle aldatılmaya işaret eden durumdur. erkek başka bir kadınla birlikte olur, sonra gelir seninle birlikte olur, diğer kadında hpv vardır, erkek tamamen taşıyıcıdır, o kadının hastalığı sana bulaşmış olur böylece. yok tuvaletten bile kapılabilir, yok havadan dahi kapılabilir durumları gayet tabi mümkündür ama çok çok düşük ihtimaldir. bu bahsettiğim durum tek eşli kadınlar için geçerli bu arada, belki de kadın başka bir erkekle veya kadınla beraber olmuştur ilişki içindeyken, o beraber olduğu kişiden kapmıştır hastalığı, bilemeyiz. karşılıklı güven testi gibi bir durum resmen, en iyisi “tuvaletten geçmiştir.” diyerek olayı ivedilikle kapayıp tedavi olmak galiba.*
 • efenim amın yanaklarını iyice kıvırın. pembe dokuda beyaz baloncuklar, yine küçük beyaz ikili üçlü sarkıtlar görüyorsanız kadın leştir. prezervatif falan hak getire bırak evlenmeyi derhal uzaklaşın. bi kere böylesine denk gelip silkmeyip de yanında yatmışlığım var. ayıp olmasın diye çaktırmadım.
 • evlenmemek için sağlam nedenlerden biridir.