• evlenirken hpv testi yapıldığını ve hpv'nin kan yoluyla bulaştığını düşünen çomarlar da var demek, ne güzel.

hpv çok basit bir temasla bile bulaşabilen bir deri hastalığı. tiplerin çok çok büyük bir bölümü sadece siğil yaparken, küçük bir bölümünün sadece belli bölgelerde -tedavi edilmezse- kanser tetikleme riskini arttırdığı biliniyor. tabi bulaşların yine büyük bir bölümü bağışıklık sistemi tarafından baskılanarak yok ediliyor.

hamam, sauna, spa, spor salonu gibi ortak kullanımlı yerlerde dikkatli olun. vücunuzun bir yerinde çıkan siğilin ya da bir başkasının siğiline temasınızın elinizle, havluyla, jiletle genital bölgeye taşınması olası.

hpv aşıları da mevcut, pahalı ama aklınızda bulunacağına gidin yaptırın. üstte yazanlar gibi bilgi fukarası tiplerden de uzak durun.
  • bunu yaşamamak için bekar halimle gidip hpv aşısı yaptırdım. herkes yaptırsın. korunsun. evli bir tanıdığım eşi yüzünden hepatit kaptı. hayatında hiç alkol kullanılmamasına rağmen hepatit nedeniyle siroz başlangıcı oluştu. çektiği acıları görünce sağlığın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anladım. o nedenle daha sonra hepatit aşısı da olacağım.
  • hpv'nin bağışıklık sistemine bağlı olarak yıllarca hiç belirti vermeden vücutta yaşayabildiğini düşününce gayet olası bir durum. bu arada belirti dediğim de birçok insanın umursamadığı siğiller. kadınlarda buna yönelik testler var ve belirti vermese bile genital bölgede hpv virüsü taşıdığını bilme imkanı var ancak erkeklerde böyle bir imkan da yok dolayısıyla hpv gibi insanların üçte ikisinde bulunduğu düşünülen bir virüsü evlendikten sonra cinsel yolla kapma ihtimali her iki taraf için de bir hayli yüksek. sonuçta bunu taşıdığını bilmeyen kadınların doğum sırasında bebeğe dahi bulaştırabildiği bir virüs.

başlıkta birkaç kişi birden hatalı bir bilgi vermiş, evlenirken hpv testi yapılmaz. zaten erkekler için bildiğim kadarıyla bunun bir testi de yok. ayrıca hpv virüsü sadece genital bölgede değil vücudun herhangi bir yerinde olabilir. vücutta virüsün yaşamasına uygun bir çatlak olması ve o bölgeye sürtünme, temas olması yeterlidir.
  • hpv'nin testi olmadigi gibi, kadinlarda yuksek oranlarda kansere sebep olmaz.

sadece rahim kanserinin en buyuk sebebidir fakat bu viruse birden fazla kisi ile cinsel gecmisi olan neredeyse herkes temas eder. vucut temizler.

ayrica en kanserojen olanlarinin asisi vardir, avrupa ve kuzey amerika'da 11-13 yas arasinda, ilk cinsel deneyimlerinden once kizlar bu asiyi olur. asiniz varsa korkulacak bir sey yok, hpv dokunma ile bile gecen bir virus. vucudun temizlemeyi cok iyi bildigi, cok nadir kanser donusen bir virus.
  • oha lan cahillige bakarmasin, kac tane adam hpv yi aids saniyor. yuh ulan. evladim siz nasil okuma yazma biliyorsunuz, bu bile basari. human papillomavirus un aids ile ne alakasi var bre cahil
  • tokalaştığın kişinin senden önce kimle tokalaştığını asla bilemezsin. bu yüzden 30 yaş üstü tüm kadınların (cinsel aktif) hpv+ smear taramalarını yaptırmaları çok önemlidir. hatta en önemlisi hiç bu işlere bulaşılmamışken hpv aşısı yaptırmaktır. bu aşı sadece kadınlara önerilmiyor, erkeklerin de yaptırması hem kendisi hem de partnerinin sağlığı açısından epey önem arzetmektedir.
  • vaktiyle hastanenin birinde kadın doğum bölümünde, bir hemşirenin doktor sırasını bekleyen hastayla muhabbetine kulak misafiri olmuştum. kadın orta yaşlı, pek de bilgili birine benzemeyen sıradan yurdum insanıydı; hemşire hanım da karşısındaki bilgisayar ekranına bakarak kadına hpv pozitif çıktığını söylüyordu. kadın pek bir şey anlamamış gibiydi, bir şeyler yolunda gitmiyor onun bilincinde ancak bu test sonucunun çok daha başka anlamları ifade ettiğini çakozlamamıştı.

neyse, doktor içeriden çağırdı hastayı, hasta gittikten sonra hemşireyle göz göze geldik. vaziyeti anladığımı ima eden hafif bir sağa-sola kafa sallama hareketiyle baktım hemşireye. hemşire de belli ki tecrübeli bu konuda, bana 'siz erkekler yok musunuz' dedi sitemli bir tebessümle. 'ben naptım abla ya' diyip uzadım.

herkes kendi günahının bedelini çekmeli yahu. kanser olduğunu düşünün kadının, taksirle adam öldürmekten ne farkı var ki bunun...
  • evlenmeden de muhtemelen sevgilinizden kaptığınız şeydir. sadece kadına zararı var diye erkekler sallamıyorlar galiba. ama kadında rahim ağzı kanserine neden oluyor tehlikeli türleri. insanlara böyle zarar verilmemeli. bilinçli olunmalı bu konuda diye düşünüyorum.

kadınlarımız, gidin testinizi yaptırın ve biliyorum türkiye toplumunda zor ama korunmasız seks yapmamaya çalışınız.

(bkz: ketem) her ilçede var. erkeklere bu test yapılamıyor ama siz kendinizi takip edin lütfen.
  • ergenlik caglarinda kiz ve erkek cocuklarina hpv asisi yapilsaydi, kanser ihtimalinden bahsedemezdik. ancak ana babalar hpv asisini duyunca ne gerek var kizim orospu mu olacak diye tepki veriyor. kizinizin cinsel ozgurlugu olmayacagini dusunebirsiniz ama aseksuel olmadikca ya kocasiyla ya da partneriyle oyle ya da boyle bir cinsel iliskisi olacaktir, bu insan dogasinda olan bir gerceklik. kisacasi kizinin ve hatta oglunun (hpv penis kanseri de yapabiliyor) sagligini dusunen hpv asisinin ucretsiz olmasi icin saglik bakanligina baski yapmalidir.
  • jinekolojik kanser hastalarıyla çalışan bir yakınım "hpv'li evli bayan bir hasta geldiğinde kocan seni aldatmış demiyoruz ama bu böyle"
    demişti.

geçen yine bir araya geldik, ortak bir tanıdığımızda hpv çıktığını söylediğimde birbirimize uzun uzun baktık, başka bir şey demedik.
hesabın var mı? giriş yap