şükela:  tümü | bugün soru sor
  • sosyal ilişkiler çerçevesinde sık rastlanan bir durumdur. evlilik hayatın bir çift olarak paylaşımı olarak görüldüğünden hala solo yaşam süren arkadaşlarla ortak noktalar giderek azalır. plan, program, boş zaman sorunsalı giderek bekar arkadaşlarla ilişkileri sınırlar, frekansı düşürür. daha ağır vak'alar için (bkz: cocuklu aileye misafir gelmemesi)
  • doğal bir durum olsa gerek. bekar kişi "mekanda yayılmaya devam edelim, muhabbetin dibine vuralım" eğilimindeyken evli kişiler "hayatım, satış direktörünün nikahına gidicez, kalkalım artık" ya da "ay amcamlara uğrayalım, çok alınıyor valla" benzeri cümleler kurup ortamdan uzaklaşmak durumunda kalırlar. evli olmak genelde beraberinde hısım, akraba, yakın çevreye yönelik bir ton yükümlülük getirmektedir, ne fena.
    evli çiftin evinde mangal partisi neyim verilmedikçe akışlar ayrı mecralardadır.
  • bekar arkadaşlar bu durumu hiç sallamayabilecekleri gibi, alınabilirler de...
    (bkz: friends)(bkz: the one with the video tape)
    chandler: i’m sorry, we’re just kinda excited because we finally have a couple to hang out with.
    (nihayet beraber vakit geçirebileceğimiz bir çift bulduğumuz için biraz heyecanlıyız)
    joey: a couple? like two people? like (points to himself) one (points to phoebe), two people?
    (çift mi? yani iki kişi? yani (kendini göstererek) bir, (phoebe'yi göstererek) iki kişi?)
    ve daha sonra
    phoebe: excuse me, i don’t want greg and jenny’s rejects.
    (kusura bakmayın ama ben greg ve jenny'nin artıklarını istemiyorum)
  • bir de "biz artık daha ciddi işlerdeyiz" cakası var. acayip ciddi işler yapıyor adam artık gün boyu. ne mesela? avm'ye gidip bebek arabası sürüyor, uzay mekiği kullanıyor edasıyla. artık bizimle boş muhabbet edemez. niye? çünkü instagram'a günlük story yüklemesi lazım.

ben çok garipsiyordum, "lan karaktersizlere bak, dün peşimizden ayrılmayan herif bugün neredeyse selam almayacak itoğlit" falan diyordum. sonra geçen artık evli olan bir arkadaşla görüştüm. ve buradan evlenen arkadaşlarıma sesleniyorum, ölmüyorsanız, hani mevzu o derece mühim değilse sakın arayıp sormayın. o nasıl bir kişiliği duvar dibine terk edip girilen bir kapıdır, nasıl bir tek tipleşmedir?

artık bizimle görüşmeme kararınıza büyük saygı duyuyorum. lütfen böyle devam edin.
  • toplumsal baskıdan payını almış bir arkadaştır.

bunlar birey olamazlar; çünkü birey olursa kendi kararlarını vermek zorunda kalır ve ne yapacağını şaşırır. ailesinin, karısının, akrabaların ona söylediği şey "bak artık evlendin, koca adam oldun. biraz ağırbaşlı ol. bekar arkadaşın seni evinden uzaklaştırır. onlarla görüşmesen daha iyi olur." tarzı şeylerdir. o da bunlara kulak verip doğrusunun bu olduğuna kendini iknâ ederek yaşantısına devam eder.

bir de bunlar çoğalırlar. sosyalleşmeleri de yine kendi aralarındadır. bekar olan genç akrabaya da baskı yaparlar şaka yollu "hadi artık senin de yaşın geliyor, yok mu birileri?" gibi sorularla genci daha da bunaltırlar. yani, mahvolmuş yaşamlarının girdabına başkalarını da çekmek isterler. böyle insanlarla arkadaşlık yapmak ve bir süre sonra o kişinin birey olmadığını görmek her ne kadar üzücü olsa da herkes kendi hayatını nasıl yaşayacağı tercihinde özgürdür.

bunca zaman yardım istemesine ve yıllarca anlatmanıza rağmen sizi dinlemeyip baskıcı düşünceye teslim olmasıyla daha iyi tanıyabiliyorsunuz insanları. bir şey kaybetmediniz merak etmeyin.
  • evlenen insanların hayatlarının odak noktasının değiştiğini anlayamayan bekarların gerçeklerle alakası olmayan çıkarımlar yaptığı kişilerdir.
  • dişilerin, erkeğini yuvaya kapatması sonucu oluşur. hani bir evcil hayvan alırsında, evini sahiplenip kaçmasın diye 15-20 gün dışarı çıkarmazsın ya, hah işte bu da aynısın insan versiyonu
  • aslında tam tersi olan önerme.
    benim bildiğim bekarlar evlenenleri pek sallamazlar, istedikleri zaman takılamayacakları için filan. evliler de buna gönül koyarlar vs.