şükela:  tümü | bugün
380 entry daha
  • zayıf erkekler.kendini ifade etmekten aciz farkkı olmaktan korkacak kadar özgüvensiz olanlar. böyle erkeklerin yanında bazen kız görüp şaşırıyorum durum o kadar mı kötü?
  • sohbet edemeyen erkekler.

not: erkeğim
  • yazacaklarım her iki cins için de geçerli;

1. yalan: kaldığı veya gittiği yer, bir arada olduğu kişiler hakkında (isterse hemcinsi arkadaşlarıyla olmuş olsun) size tek bir kere yalan söylerse geçmiş olsun. insan sevdiğine yalan söylemez, kendisini yalan söylemesi gereken bir pozisyona da sokmaz. o anlık yaşayacağı zevk için kendisine saygısını yitirerek yalan söylüyorsa bir kişi, o vakitten sonra size de saygı duymasını beklemeyin. hele hele o yalanın her zaman öyle masum olacağı yanılgısına ise asla düşmeyin. (çünkü asla öyle olmaz)

2. bağımlılık: alkol, kumar, uyusturucu madde gibi bağımlılıklar çok ama çok tehlikelidir. bugün nerde duracağını biliyor olması yarın nerde duracağını bilebileceği anlamına gelmez. yanarsınız (iki arkadaşım, eski kocalarının kendi adlarına çekip kumarda batırdığı kredileri hala ödüyor. alkol akıl ve şuur kaybına yol açtığı için kesinlikle şiddeti de beraberinde getiriyor.)

3. saygı: şimdi bunu size olan yaklaşımından asla anlayamazsınız (evleninceye kadar tabiki). çevresine, dostlarına, iş arkadaşlarına karşı yaklaşımından da anlayamazsınız. bakın saygı "zorunluluktan" gösterilen bir şey değildir ki iş-dostluk ve arkadaşlıkta saygı bir zorunluluktur, göstermezseniz götünüze tekmeyi vururlar. zorunluluktan gösterilen saygılar kişinin seviyesiyle ilgili bilgi vermez. bir insanın en gerçek hali ailesiyle olan halidir. (çünkü aileye karşı gösterilen saygı zorunluluktan doğmaz/kardeş-evlat saygısızlık yaptı diye göte tekme vurulamaz) onlarla iletişimi nasıl? gerginlik ve tartışma anlarında seviyesi ne alemde? kız/erkek kardeşine hiç şiddet (bir fiske bile olsa) uygulamış mı? hangi seviyeye kadar iniyor? küfür, ağır hakaret vs oluyor mu? eğer oluyorsa geçmiş olsun. siz o'nun ailesi olduğunuzda (ki evlenince olacaksınız), daha da alt seviyelere düşecek bu durum (buna kendi adınız kadar emin olun.)

4. cimrilik: hayatı berbat eden ve yaşanmaz kılan bir başka özellik. cimri biri ne paylaşmayı bilir ne fedakarlığı. her türlü ibneliği net bir şekilde bekleyebilirsiniz. cimri biri = zından hayat

5. iletişim: bu iletişim dediğimiz şey, herşey laylaylomken çok güzel muhabbet edebiliyor oluşunuz değildir yanılmayın. her şey çok güzelken isterseniz sabahlara kadar konuşabiliyor olun, bu sadece ikinize hoş vakit geçirtir. iş; en kötü olunan, en nefret edilen, tahammül sınırlarının en zorlandığı günde de konuşabilmekte. iletişimsizliğin size kaybettireceği ilk şey de "saygı"dır. saygı gidince, geriye kalan şeylerin de pek bir önemi olmaz. ve sakın unutmayın; her şeyi bitme noktasına getirecek şiddette bir tartışma yaşamadıkça, bir insanin bam teline basmadıkça o insanin saygi esiginin inebilecegi seviyeyi de asla bilemezsiniz. insanin esas karakteri ve saygi seviyesi “zorda” ortaya cikar.

6. vefa: sadakat, empati ve merhamet gibi duyguların hepsi vefa çatısının altına girer. bunu çok uzun anlatmaya gerek yok, şunu bilin sadece; kusursuz vücudunuzun patatese dönmesi, alelade bir hastalıkta üç beş ay vurdurmak zorunda kalacağınız kortizon iğnelerine bakar. hayat uzun bir yolculuktur ve her hal başa gelesidir. kim iyi gün oynaşı, kim kötü gün yoldaşı? bunu sadece "vefa" belirler. ha, bir de ilişkilerde duyguların çok yoğun olduğu zamanlar gibi, düşük olduğu zamanlar da var işte o düşüş anlarında ilişkiyi "vefa" ayakta tutar.

unutmayın; insan gelişebilir ama değişmez. değiştirebilirim zannetmeyin. gelişim; üzerine extra özellikler konulması ve varolan özelliklerin zenginleştirilmesidir ki çabayla mümkün. ama değişim; öz'e etki eden bir şeydir ki bunu değiştirebilmek imkansıza yakın. (nadiren ilahi bir etkiyle mümkün ki hırsız, uyuşturucu müptelası, ahlaksız, kavgacı ve azgın birinin dine yönelince evliya gibi olabildiğini de gördü bu gözler.)

bu 6 madde birebir "öz"le alakalı. (tamamsa hayırlı olsun ama tek bir madde bile eksikse yol verin gitsin) bunların haricinde kalan şeyleri çok da önemsemeyin, kusur herkeste olur.

edit: yazdiklarim kadar dogru ve kusursuz biri de degilim. yazdiklarim dogrudur ama insanin bir seyin dogrusunu biliyor olmasi dogrusunu her zaman yapabiliyor oldugu anlamina gelmiyor malesef. birinci maddedeki yanlisi kendim yaptim (gerci artık sevmediğim birine yalan söyledim ama farketmez yalan yalandır.). 2-3-4-5-6 nolu maddelerde bir kusurum olmadi sukur. ama oyle bir sey ki bu; 1 nolu madde eksik olunca diger butun maddeler de anlamini yitirir. uzulerek soyluyorum ki ben de evlenilecek bir adam degilim :)
  • bu başlığa bile erkekler yazıyor. düşünün halimizi, herkesin her şeye yorumu var.
  • akıllı erkektir varsa bulun salağını evlenin .
    edit : ben salaktım.
  • zaten evli olan erkeklerdir.
  • benim o erkek. sizin egoist davranışlarınıza boyun eğmiyorum. sizin kaprislerini çekmiyorum.

(bkz: kadın yok huzur var)
  • üçüncü bir şahsa partnerinden bahsederken "bu" diyenler.
    örn. "bu da hep çayı şekersiz içer"
  • biri ile evlenmeyi düşündüğünüz zaman bu kişinin tc kimlik numarasını edinin ve
    +kütüğünü sorgulayın, aslını neslini.
    +cezai ve hukuki dosyalarını sorgulayın.
    +eczaneden geçmişte kullandığı ilaçları sorgulayın.
    +güvendiğiniz insan sarrafı büyüklerle bir araya getirin, onun hakkında diyeceklerine kulak verin.
    +sosyal medya hesaplarını stalker bir arkadaşınız didik didik etsin.
    herkesin kriterleri farklı, bu standart liste. eklemeler, çıkarmalar tabi ki olur. kimi trafik cezası bile olmasın der, kimi adam öldürmediği sürece sıkıntı yok, hırsızlık vs sorun değil der. orası tamamen size kalmış. sizin için sorun olmayacaksa bile onun hakkında en azından bunları bilmeniz gerekir.
46 entry daha