şükela:  tümü | bugün soru sor
 • burada hüzünlü bir fon müziği girdiğini hayal edin. hatta alttan şunu verebilirsiniz...

  evet. evlilik aşkı bitirir. erkeğin ve kadının düşlerine çelme takmaktır. hayatı tökezletmektir. hepimiz şu hayatta önümüze hedefler koyuyoruz. bir şeyler yapmak istiyoruz. bir yerlere gitmek, bir kaç yer dolaşmak, dünyayı alt üst etmek istiyoruz. şimdi diyeceksiniz ki evliyken de bunlar yapılabilir. ama farklıdır. arada bariz farklar bulunmaktadır. evlenmek dert. düğünü, nişanı, nikahı, balayısı... sonra çocuklar olur. yavaş yavaş ömür biter.

  çocuğun derdi, eşle olan sorunlar... çocuğun büyümesi başlı başına, adım adım sorun yumağıdır zaten... bağımsızlığınızı anne-baba olarak(toplum dayatması) yitirirsiniz. çocukca ruhunuz çocuklarla yok olup gider. ömrünüzü onlara verirsiniz. sonra belki guurlanırsınız; belki hayal kırıklığına uğrarsınız. her halükarda yitip giden bir yaşam hevesi, tekdüze yaşantılar. çalış çalış çalış... tabi evlenmeden de berbat bir hayat sürebilirsiniz. yalnız bağlı bulunduğunuz aile çift kat boyunduruktur.

  eninde sonunda içinde bulunduğuz toplumun zorlamalarına dayanamayıp nikah masasında alıyoruz soluğu. ve zaten pek parlak olmayan hayatlarımız daha da kararıyor. (bkz: kutsal aile kurumu)
 • toplumun bir dayatması olan evlilik gibi köhnemiş bir eylemi gerçekleştirerek çoktan hükmü bitmiş çürümüş aile kurumunu kusanların sahip olduğu hayattır.

  kocaman bir pişmanlık sırtlarında kambur oluşturur. keşkelerle örülü bir hayat sürerler ama sürdükleri hayat renkli değil zifiri karanlıktır.

  şu boktan dünyaya neden ve hangi akla hizmet çocuk getirdikleri ise ayrı bir muammadır. evlenerek hayatlarının içine sıçıyorlar da, çocuk yaparak neden sabi sübyanın günahına giriyorlar anlamak mümkün değil.
 • yok öyle bişi
  marifet olmadığı için iltifata tabii değildir anne baba olmak. ama bu dünyadaki en nadide şeylerden biridir. evet hepsi değildir. ama biridir.