şükela:  tümü | bugün
 • kızı erkeği, genci yaşlısı, doktoru kapicisi, zengini fakiri, güzeli çirkini, uzunu kısası demeden herkes bi sakin olsun ve birbirini rahat bıraksın artık diyerek serzenişte bulunduğum toplum. yok şunlar evlenmesin, şunlar evde kalıyor kalacak, uzun kısayla olur mu, efendi olan şunla yapamaz, güzel olan bunla yapmalı, şu şunla olmasin, o bunla evlenemez, o buna bakar ama şu bakmamali, sürekli herkesin birbirine mütemadiyen laf koymasiyla büyüyen olaylar zinciri.

  ya bi bırakın isteyen istediğiyle istediği zaman istediği yaşta, istediği şekilde evlensin ya da evlenmesin.

  resmen göz göre göre toplum baskısı oluşturulup milyon tane tabu yaratılıyor. hem kimin ne zaman kimin karsisina çıkıp kimin "kimi" sevebilecegini kim biliyor? ya da kimin evlenip evlenmemesi gerektiğini.. sürekli zincirleme herkesin birbirine farklı farklı özelliklerinden dolayı laf koya koya giden bir paradoks niye yaratılıyor? birbirinizin üzerinde baskı kurmaktan ve sacma salak tabular yaratmaktan zevk mi alıyorsunuz?

  dış görünüşü, cinsiyeti, yaşam tarzı, yaşı, boyu, kilosu, statüsü vb birçok sebepten dolayı birbirimize laf sokmaktan, birbirimizin gönül ilişkilerine karışmaktan ve birbirimizi damgalamaktan vazgeçsek de biraz mutlu mesut yaşasak, saygı duysak herkesin kararına ve yaşamına olmaz mı?

  ben mi çok safım..
 • akşam tartışma programında bi doktor falan söylese inanılacakken, normal bir insan sıradan bir ortamda söylese en iyi ihtimalle ''evde kalmış ondan böyle konuşuluyor.'' denilecek ve hatta söyleyene çıplak vatandaş filmindeki şener şen'in oynadığı tip muamelesi yapılacak sözlerdir.
 • (bkz: trajikomik)
 • türk toplumuna has bir şey değildir. hatta birtakım geri kalmış ülkelerde evlilik adeta bir gateaway olarak görülür. örneğin çin'de, 20'li yaşlarda birçok kişi hayatını ve tüm ideallerini evlenip çoluğa cocuğa karışmak üzerine kurar. doğu avrupa'da da en az türkiye kadar bu eğilim görülür. ayrıca, gelişmiş ülkeler olarak adlandırdığımız abd, ingiltere ve birçok ab ülkesinde de evlilik hala çok önemli bir kurum.

  bence bunun sebebi, bu insanların insanlığa bir katkıda bulunmak, özgür ve düşünen bireyler olmak, kendini tam anlamıyla tanımak ve kendi kendine yetmek, cinsel anlamda çeşitliliği deneyimlemek, kendini bir şeylere adamak gibi kafa yorucu şeylerdense, evlenip dünyevi mevzuları teğet geçerek rahat ve stabil bir hayatı ideal görmeleri: ki bunda da bir sorun yok.