şükela:  tümü | bugün
  • evlenip balayına gideceğime, bekar kalırım alayına giderim sözünün daha elit hali.
  • ilber hoca katildigi bir programda sanirim fatih altayli teke tek ozel'de neden evlenmiyorsunuz sorusuna turk insani birey olmayi bilmiyor diye bir cevap vermisti, biraz acmisti konuyu o zaman bir kez daha hayran olmustum kendisine.
    burda da kastettigi sey yine bu dogrultuda ama tabi ne var mobilyaci gezmek kotu mu vs diye yine atlayanlar olacaktir.
    biz ulke olarak kabul ettigimiz iliski evlilik arkadaslik kavramlarinin ve gelenek goreneklerinin uzerine cikabilen ya da bunlari sorgulayan bir toplum degiliz.
    daha medeni bakis acilari suan bize uzak ve aliskanliklarimizi tehdit eden saldirilar esliginde kimligimizi kaybetme korkusu olarak donuyor.
    ne kendimiz o kaliplardan cikabiliyoruz ne de karsimizdakine firsat veriyoruz.
    ilber hoca cagin ve bu ulkenin cok ilerisinde bir adam. iyi ki var.
  • ilber hocanin "evlenmeyin demiyorum ama mobilyalar kacmiyor. once gezin dunyayi genc evli cift olarak sonra alirsiniz mobilyayi" seklinde devam ettirdigi tavsiyesi.
  • dönemin ne yapsa övülmesi gereken karakterinin cümlesi, fikri... alkışlanacak üstat, o çok belli. ancak şu bir gerçek ki zerre katılmıyorum. temelsiz ve manasız buluyorum.
  • ilber hocaya sormak lazım bundan 40 sene önce de aynı fikirde miydi? yoksa zamanla mı böyle bir fikre sahip oldu? merak ettiğim durumdur. söylem çok güzel ama tecrübeler ve hayatın en güzel öğretmen olduğu gerçeğini unutmamak lazım. hocam sen ne söylersen söyle, genç dimağlara bunu anlatmak zor. şimdiki aklım olsaydıya benziyor seninki.
    edit : paul atreides muaddib adlı yazar sağ olsun.. ki ekini yanlış yazdığımı söyledi. düzelttim.
  • evlenip eşimle dünyayı gezsem sayın liboş
  • bana sempatik gelmemesine rağmen fikirlerine son derece saygı duyduğum birisi. tavsiye gibi tavsiye. yazdım ben bunu
  • bırakın şu dünyayı gezme romantizmini, otur çalış! (bkz: arbeit macht frei)