• ben ekmeğini evlenen insanlardan kazanan biri olarak en saçma olanının abartılan düğün törenleri olduğuna kanaat getirdim...
    şimdi bir örnek ile size anlatayım:

çok yakın bir dostum ve müstakbel eşi düğün için mekan vs. araştırmalara başladılar. çocuğun durumu gayet iyi (senede 150 öğrenci falan okutuyor %40 ı üniversite öğrencisi) swiss otel mi olsun four seasons mı muhabbetleri havada uçuşurken bana dönüp " kanka be yıllardır düğün piyasasındasın sen olsan nerde yapardın" dedi ve hayatları boyunca akıllarından silinmeyecek olan düğün organizasyonunun temellerini atmaya başladık... bakın düğünün demiyorum "düğün organizasyonu"...dedim ki bunlara evlenirken yanımda olmazsa olmaz diyeceğiniz kaç kişi var?!?!?!...
    bizim oğlan şöyle bi doğruldu " oğlum ben bu bakışı,bu ses tonunu biliyorum çılgın bir fikir geliyor di mi" dedi...
    neyse uzatmayayım... bunlar toplamda çekirdek aileleri dahil 43 kişilik,içinde benimde olduğum bir liste çıkartıp önüme koydular...

cuma gecesinden nikah töreni ardından şık bir yemekle başlayıp pazar gecesine kadar süren adrenalin dolu,katılan herkesin mutlaka hayatlarında ilk defa yaptığı bir etkinliğin olduğu, 3 gün 3 gece boyunca kimsenin sıkılmaya fırsat bulamadığı rüya niteliğinde bir organizasyon gerçekleştirdik...

eğer bu şekilde yapmasaydık en az 550-600 kişilik ultra lüks bir düğün için çok ciddi paralar harcanacak ve gelenlerin %80 i bişeylere kulp takacaktı ve bu harcanacak olan para hepi-topu 6 saat için harcanacaktı...

demem o ki düğün yapacam diye ota boka para vereceğinize yanınızda olduğunda sizi gerçekten mutlu eden insanlarla kaliteli vakit geçirebileceğiniz bir organizasyon emin olun sizi çok daha fazla mutlu edecek...

not: 3 gün boyunca kapadokya'da yapılabilecek ne varsa yaptık...

not2: katılan davetliler 500 kişilik davette takılacak takıdan daha değerli (maddi olarak) hediyeler verdi.

not3: düğünde yapılacak masrafın 1/4 i kadar masraf yapıldı (davetlilerden hiçbirine para harcatılmadı)

not4: bizim oğlanın eli açıktır düğün için kafasında belirlediği bütçenin çeyreğini harcayınca balayı dönüşü tüm çalışanlarına ikişer maaş ikramiye dağıttı.

not5: burayı okursa bunları yazdığım için ağzıma sıçar.

büdüt: okumuş ağzıma sıçtı.
  • çok var belki ama bana en çok batan şey nişan bohçası saçmalığıydı, yapmadım o yüzden çünkü biliyorum ki esnafın çoğu evlenmek üzere olan çiftleri keklik gibi avlıyor resmen. daha geçen yaşadığım olay da şudur: uzun zamandır aklımda eşime şöyle robdöşambrlı bir pijama takımı almak vardı. girdim bir mağazaya ne istediğimi söyledim, tezgahtar kızın bana çıkardığı takım yazlık ve kışlık pijama ve robdöşambrdan ibaret ama öyle aman aman bi esprisi de yok. fiyatını sordum tam 400 lira, buralarda 1+1 dairenin bir aylık kirasıdır bu para. tabi ben robdöşambr deyince hatun hemen nişan bohçası için zannetti ben çaktım mevzuyu. dedim ki bacım ben düğünü yaptım zaten sen bana kullanmalık bir şeyler göster, kızın tepki şu "ha öyle desenize". yeni bir takım gösterdi 170 lira. yani diyor ki sen bunu düğün-nişan için alırsan seni kanırtırız, gelin-damat adayı değilsen fiyatlar budur.
  • ne var ne yoksa hepsi saçma ne yazık ki hayatlar bu saçmalıklar bütünü üzerine kurulu
  • düğün yapmaktır, düğünler artık mutlu bir olayı eşe dosta duyurup hep beraber eğlenmekten çok bir an önce takı töreniyle yıllardır dağıtılan altın ve paraların geri dönüş seremonisine dönüşmüş bu nedenle tadı tuzu kalmamıştır. uzak akraba gençlerinin düğünlerden uzak durmasıyla birlikte genelde orta yaş amca, teyzelerin bir an önce görevlerini yerine getirip salondan ayrılmasıyla sadece yakın akraba ve dostlarla baş başa kalınır. bir çok düğünde alkol olmadığı için gazoz kuruyemiş eşliğinde vasat bir piyanist şantörün insafında ve ailelerin dikkatli bakışları altında bir an önce bitse de gitsek modunda gece bitirilir. nerden çıktığı belli olmayan muhtemelen amerikan filmlerinden özenilmiş bir düğün pastası kesme saçmalığı vardır ki insanı evlilikten hayattan soğutur, hangi aklı evvel bunu anadolu insanın başına bela ettiyse düğünün en saçma en absürt anıdır.
  • evlilik cüzdanını milletin gözüne sokmak.

(bkz: gerizekalıyım demenin alternatif yolları)
  • kız isteme, nişan, düğünlü dernekli 'yaşasın bugün sevişeceğiz' duyurusuyla evlenmek. hepsi saçma.
  • küçücük evde odanın birini şark köşesi yapmak. bu odaya diğer odalardan daha fazla özenmek. 8 aylık evlilik süreci boyunca bir kez bile o odada oturmamak.
  • standart bir evlenmeden bahsediyor isek eğer; mantıklı olan tek birşey var mı?

kutsal bir kurummuş. ya bi siktir git...
  • iki kişi yaşanılacak küçücük evde hem salon hem oturma odası olarak iki ayrı mekan yapmak. o salona ancak misafir geldiği zaman girip diğer zamanlarda yokmuş gibi kapısını kapatmak. 1.5 yıllık evliliği minnacık oturma odasında geçirmek.
  • bekarlar evlenmeyin.. benden söylemesi.....
hesabın var mı? giriş yap