• kadının tam tur yüzük rica etmesi.
  • aileler arası rekabet.

ekonomik özgürlüğe erişememiş, ana baba parasıyla evlenmek zorunda kalanların sıklıkla başlarına gelen durumdur. o* bizden bunu istedi sen de bunu iste şeklinde başlar ve katlanarak artar. genellikle düğünün piç olmasına, iyi ihtimalle birkaç kişinin dönemi küs geçirmesine sebebiyet verir.

kır düğünü hayaliyle başlayıp gelinin davul çalmasıyla biten bu süreçte tarafların gerçekleştirdiği en büyük saçmalık budur bence.
  • ...
  • çok şükür işime kimseyi karıştırmadığım için saçmalamadığımı düşünüyorum. ne kaynana ne anne ne baba. hiç kimsenin ailesi hiçbir şeye burnunu sokamadı. sokturmam. annem, bahçelievler'de niye kıyılmıyor bu nikah diye gürledi, umursamadım. babam eşyalarını bir an önce götür diye gürledi, umursamadım. kayınvalidem perdelerimi hiç beğenmedi, hala beğenmiyor, her geldiğinde yeni perde alalım diyor, hiç hiç hiç umursamadım, umursamıyorum. kocamla ben böyle uygun gördük. aile kurduk.

ne nişan alışverişi, ne nişan bohçası ne de kına... hiçbir şey yapmadım. en nefret ettiğim şeyler bunlar. adetimizmiş, örfümüzmüş. sktrn! eskide kaldı onlar. gerek yok.

gelinliğimi alırken crowley'den başka kimse yoktu. beraber karar verdik. crowley'e damatlık alırken de aynısıydı. o karar verdi. ben zerre karışmadım.

belki yaptığım tek saçmalık, nikah gününü aldığımız gün yolun ortasında ağlamam olmuştur. onda da "yapamayacağım galiba" diye düşünüp ağlıyordum, kocam babama kızdım da ağlıyorum sanmıştı :p o yani.

bırakın konuşsunlar. umursamayın. böylece saçmalamazsınız.
  • saçmalıklar severek yapılıyorsa mutlu olunuyorsa diyeceğim bir şey yok ama hem bu konulardan şikayet edip sonra bunları yapmanızın nedeninin tamamen sizin hayata bakış açınızla alakalı olduğunu düşünüyorum. yani kusura bakmayın da yaptığınız listelerdeki çoğu şey için bir zorunluluğunuz yok aslında. sorun sizin zorunlu hissetmeniz. hatta mutlululuğun böyle olduğunu zannetmeniz.

mesela balayı olayını konuşalım. abi gitme 5 yıldızlıya. hadi tüm konuları geçtim aile baskısı ot bok diye yapıyorsun diyelim. e kim zorluyor böyle bir tatil için seni? tüm sene "yea sırt çantamı alıp yollara düşsem" diye ortalarda geziyorsun ama konu balayı olunca ouuvvv.

siz kendinizi kasıyorsunuz x adada ayaklı kitaplı balayı fotoları paylaşmak için. öyle mutlu olacağını sanıyorsun. her şeyde de bu algımız var. mutlu ve huzurlu olmayı hep paraya ve gösterişe endeksli bir şey zannediyoruz.

ayrıca nice plaza kızları gördüm "gelin başı mı ıyyy" deyip medusa'ya dönen. niye çünkü sıçigül de yaptırmıştı :( halbuki sıçigül'ün 30 dk sonra sikinde olmayacaksın ama işte o kafa o hale gelecek.
  • anne ve kayınvalide tarafından verilen saçma sapan çeyiz eşyaları da bunlardan biri. bahar temizliği, yazlık kışlık olayları derken şu yorganları bir havalandırsam dedim, demez olaydım tam sekiz yorgan çıktığı hurca geri girmek üzere beni bekliyor. kaç senedir kullandığım iki yorgandan fazlası değil oysa. fazla eşya hamallıktan başka bir şey değil. şuan annem bile gereksiz buluyor mesela tüm bunları ama iş işten geçti.

bir de supla mıdır nedir o saçmalık var mesela. evet bir dönem hepimiz yemekteyiz programında gördüğümüz o tabak altlarını çok mantıklı gibi bulup aldık hala da millet alıyor. benimkiler dolap bekliyor bi kere bile kullanılmadı. devasa masalarda dört kişi yemek yiyenler için o suplalar. biz on kişilik misafiri altı kişilik masaya sığdırmaya çalışırken bir de suplaları koyacak yer bulamıyoruz. hayır anlamadığım çorbasından tatlısına tüm yemeği on beş dakikada yiyip kalkan insanlarız, nedir bu süslü püslü masa merakımız.
  • evlenirken yapılmayan saçmalık var da biz mi bilmiyoruz?
  • ailelerinize hayır demenize rağmen 100 lerce tanımadığınız insanın düğününüze çağrılması ve sizden ilgi beklemesi. yahu dıdımın bıdısı ben seni yolsa görsem tanımam bırak da kankanla göbek atıyım rahatça...
  • eve getirilen ote beriden seccade ve tespik cikmasi. lan istemiyorum belki
  • evleniyor musunuz, millete 7 yıldızlı otel konforunda yemek mi veriyorsunuz belli değil.
hesabın var mı? giriş yap