şükela:  tümü | bugün
  • uzun bir birlikteliğiniz olmuş olan sevgili tarafından edilmişse bu teklif, kişiyi mutlu kılar, evliliği toz pembe gösterir ve cevap olarak evet dedirtir. lakin nefret ettiğiniz insanlardan aldıysanız, nefret katsayınız bir kat daha artar.
    bir de hedehodo universitesinin hodohede bölümünde yapılan araştırmaya göre 20 yaşın üzeri, fiziği düzgün, çalışan bayanlar diğer bayanlara oranla daha fazla evlenme teklifi almaktaymış. üstelik sarışınlardan ziyade esmerler tercih ediliyormuş.
  • normalde filmlerde oldugu gibi bir yuzuk esliginde olani hayal edilir; lakin mesajla geleni veya hamburger* paylasilan yakisikli asistandan tesekkur mahiyetinde gercekleseni de mutlu eder(mis) insani...
  • günümüzde smsile alınması muhtemel teklif.
  • yolda giderken bile alabileceginiz bir teklif duymak... insanlarin evlilik görüsleri caga ayak uydururak dejenere oldugundan evlenme teklifi ritüelleri de ortadan kalkmistir... evlenme teklifi almak hemen her an basiniza gelebilecek sözsel bir eyleme dönüsmüstür; ha ne kadar gercekcidir noktasina gelince iste onu siz de anlayamadigimiz icin ''adam sen de'' der gecersiniz...
    -baksana ya yine evlenme teklifi aldim
    -aa nerde ne zaman
    -yol ortasinda asfalt can teklif etti...
    -ee ne dedin
    -var git isine dedim ne diycem...
  • iliskinin umulmadik bir yerinde patadanak sorulmasi ya da onerilmesi durumunda arkaniza bakmadan kacmaniza neden olacak durum da olabilir kimi zaman.
  • eger karsi taraf hic beklemiyorsa sok ve bol hayal kirikligi ile sonuclanabilecek eylem. sorunun ardindan artik bir iliskiniz olmayabilir.
  • beklenmeyen birisinden geliyorsa bu teklif duyuldugu anda insani sandalyeden düsürebilen bir tekliftir.. adamin suratina suratina gülmemek gereklidir.
  • romantizmin dozunu kaçirmis zihnin demode beklentisidir. bir iliskinin yönü ya evlilige dogrudur ya da degildir. erkegin ucuz ask filmlerinin kitsch mizanseni içinde, zorlama bir sekilde, kadina lütfen kendisiyle evlenip evlenmeyecegini sormasina falan gerek kalmamistir. zaten bizde böyle bir gelenek hiç de varolmamistir. ya haber yollayip görücü gelirler, ya da çift kendi içinde karar alir ve isteklerini ailelere açarlar. jane austin'in kitaplarindaki gibi, müsfik bey mukaddes hanimin karsisina çikip da desti izdivaciniza talibim neyin dememistir, bugün berk çagla'ya diyorsa da, bu, özentinin daniskasidir. evlilik eskiden ailelerin ortak karariydi, simdiyse çiftin ortak kararidir. dahasi, hangi erkek zaten birlikte olmadigi, hatta hiç tanimadigi birine evlenme teklif eder, ona da akil sir erdiremedim.
    (bkz: cok amerikan filmi izlemenin bünyeye etkisi)
  • sohbet esnasında söyleyip, ardın da saçmaladım derse kafanızın karışmasına neden olan durumdur.
  • evlenme teklifi etmekten daha kolay ve havalı bir eylemdir...