şükela:  tümü | bugün soru sor
  • yaklasik son bir yildir gayrimesru kabul edilmeyen cocuk sahibi olmaktir.
  • cocugun psikolojisini çok etkiler geyigi ile kandırılanların bir turlu nail olamadıkları durum.
  • evlenmeden çocuk sahibi olmak her zaman yalnız ya da tek ebeveyn olmayı gerektirmez. anne, baba, çocuk öğelerini oluşturan herhangi bir aile olabilir bu. evlenmek istememek sadece bir tercihtir bu çift için.

(bkz: fark göremiyorum ya siz)
  • ayıp, günah ya da tu kaka olmamakla birlikte zor iştir.
    (bkz: hem anne hem baba olmak) *
  • senin çocuğunu doğurmak istiyorum ama seni istemiyorum demenin bir başka şeklidir. zordur denenmesi tavsiye edilmez, özellikle tiürkiye gibi bir ülkede daha da zordur, ama öncelikle çocuk için zordur.
  • burada evlenmek yada evlilik kurumu icinde cocuk sahibi olmak degil sanirim esas mesele... vurgulanan, kari kocadan(cinsiyetleri her ne ise artik) olusan bir aile sahibi olmaksizin cocuk yetistirmek gibi bir talep sozkonusu. cocuklarin soz sahibi olmalari sozkonusu olsaydi, eminim mutsuz bir cift yaninda buyumektense, mutlu ama annesiz yada babasiz olmayi tercih edebilirlerdi gibime geliyor. kadinlarin erkeklerle sevgililik durumunu bir kenara birakin ev arkadasligini bile yurutemedigi su ortamda- ki bunun icin hakli gerekceleri vardir- bu eylem, feminist zirvasindan daha onemli bir arguman olarak ele alinmali, oturup bu talebin uzerinde ciddi ciddi dusunulmelidir.
  • artık bir yığın anneanne adayı tarafından desteklenmeye başlamış hadise:
    - kızım senin de çocuğunu görsem..
    - anne, adam gibi adam yok ki!
    - biliyorum, biliyorum... ama o senin çocuğun olacak ya...
    - tamam anne. bana orospu ve torununa orospu çocuğu demeyeceksen, babasını da sormayacaksan 9 ay sonra kucağında. bakacak mısın?
    - heheheee... yok ben sevmek için demiştim. anası olacak orospu ile babası olacak orospu çocuğu baksın torunuma.
    - oha felan oldum ya anne...
    - bak şu dolapta senin eski zıbınların duruyor. çıkar bakayım onları
    - ??
  • essiz uremeden ayri olarak, resmi nikah olmadan cocuk sahibi olmak cercevesinde de bakilabilir. bu sartlarda, modern erkeklerin daha yatkin olduklari, daha yakin durduklari dusunce de olabilir bazen. (bkz: erkeklerin evlilik korkusu)

soyle bir senaryo yazilabilir: feministligi, bir olmayi, ozgur olmayi bir kenara koyarsak, modern kadinimiz, bir yerde gelinlik giymek, bir yerde iki cift gobek atmak istemektedir. ama modern erkek artik camasirini yikayacak, yemegini yapacak birini bulmak icin cirpinmaz; sirf bunlari yapsin diye kah kari dirdiri, kah kaynana ziriltisi cekmek istemeyebilir... moderen erkek evlilikten daha cok kacmaktadir bu durumda. evlilikten korkan ama cocuk sahibi olmak isteyen erkek, her konuda modern ama gozunu gelinliklerden alamayan modern sevgilisine "evlilik sadece devletten .ikis izni almaktir" der ve mumkunse kayinlar olmadan yasamaya calisir... (bkz: romantik komedi) (bkz: nine months)