şükela:  tümü | bugün
  • hayatımızın büyük bir kısmını test edilerek geçiriyoruz. aynı koşullar karşısında kalınca aklımıza bu durumu test etsem mi sorusu gelmiyor.

kalp ameliyat geçiren bir hasta , doktoruna diplomasını soruyor mu ?

saçma bir soru.

bir kaç yıl öncesinin gazete haberlerinden , sahte diş hekimi diploması ile muayahane açan , kadın hastalıkları mütehassısı olduğunu iddia ederek kürtaj yapan hademelerin olduğu bir ülkede yaşıyorsanız..

evlilik , hayatımızdaki en hayati faaliyet. bir ömür beraber olacağın adamı seçiyorsun ve aklına bir test sürüşü yapalım demek gelmez mi ?

geçen hafta yirmi üç yaşında iki çocuk annesi bir kadın , kocasından boşanmak istediği için kocası tarafından defalarca bıçaklanmak sureti ile canına kıyıldı.

sevgilinizin evlendikten sonra huyunu suyunu değiştirip sizi her gece her gece eşek sudan gelinceye kadar dövmeyeceğini , vücudunuzda izmarit söndürmeyeceğini , sizi aç susuz karanlık bir odada aylarca hapsetmeyeceğini , elinizi ayağınızı bağlayıp işkence yapmayacağını bilebilir misiniz ?
    bu saydıklarımı her gün gazetenin üçüncü sayfasında bulabilirsiniz.

aldatmak mı ? eşini aldatan bir kişi tanıyorum. neden ihtiyaç duyuyorsun diye sordum.
    aldığım cevap öğrense bile beni terkedip bir yere gidemez oldu.

her gün bakire kızın uruspu olduğu konusunu işleyen kavatlar var ya ! işte onların derdi : sizin doktorun diplomasını soracağınız endişesi. sorsanız maskeleri düşecek o yüzden gün geçmiyor ki burada bakire olmayan kadınlar recm ediliyor.

işte bu yüzden bakire bir kız ile evlenmeyeceğim. evleneceğim kadın hayatı yaşamış , görmüş geçirmiş ve benimle evlenmeyi kendi aklı , iradesi ile seçecek olsun.

(bkz: evlenmemek için en geçerli neden)
  • sıkıcı. evlilik de sıkıcı hatta hayat komple sıkıcı. ne saçma şeyler yapıyoruz alt tarafı üremek için.
  • bunu yapan kadın gözümde ganimet sayılır deveme atarak uzaklaşırım
  • güzel aktivitedir, çiftlerin birbirini tanımasına imkan sağlar.
  • bunu yapan erkek gözümde dul kadın sayılır. deveye de sorarım ganimetler nerede?
  • "bunu yapan kadın dul sayılır, hatta ondan daha alttadır."
    demiş yazar arkadaş.

"kim namus ve ahlak şövalyeliği yapıyorsa, bilin ki en namussuzu o' dur."
    nietzsche
  • bunu yapacaksanız önce evlenmeden bir erkekle yaşayıp sonra bir kadınla yaşamayı deneyin ya da kadınsanız tam tersini yapın. baktınız olmuyor tek yaşamaya devam. ama yine de bunu yapan benim gözümde duldur o da var.
  • kimin gözünde ne olduğunu pek de takmayan kişilerin yapabileceği eylem.
  • evlilik için ön hazırlık değildir. türk kültüründe büyümüş erkeklerin büyük çoğunluğu evlenince sizi ev hanımı olarak görmektedir. evlenmeden önce beraber yaşadığınızda farklı davranacaklardır çünkü çekip gitmeniz daha kolaydır. evlenince kolayca gidemezsiniz sanılıyor. ben de bir zamanlar evlenmeden önce beraber yaşamak istiyordum ama şimdi ne evlilik istiyorum ne de biriyle beraber yaşamak. herkesin kendine ait alanının olması önemli. haftanın 6 günü birlikte kalabilirsiniz ama o 1 gün kendi evinize gidip yalnız kalabilecek özgürlüğünüz olmalı.