şükela:  tümü | bugün
 • türkiye gibi ülkelerde yaşayan ateist bireyin evlenme niyetine sahip olduğu dönemde karşılaştığı en büyük sorunlardan birisi sanırım ateist eş bulamamaktır. bu sebeple fark ettim ki bir çok ateist ilişki yaşadığı sürede eş adayına inançsız olduğunu söylemekten kaçınıyor. işler ciddiye bindikten sonra bu durumu kendisine söylemek zorunda kalıyor.

  sonuçta ülkemizdeki ateist bireyler kendi öz anne babalarına dahi inançsız olduklarını söylemekten kaçınıyorken "bana helal süt emmiş değil de allahsız bulun lan" diyemez.

  bu gibi sebeplerden dolayı bir çok inançsız insan ömrünü inançlı taklidi yaparak geçiyor bu topraklarda.

  zor işler mirim. çok zor işler.
 • herşeyi devletten beklemeyin. hazıra koymayın. siz de bir kişiyi kurtarın.
 • ateistim, koca istiyorum gel beni al!
 • zor iş değildir, her ne kadar ateist insan çok olmasa da ülkemizde dini bütün insan da çok değildir.

  ateistlere karşı büyük bir önyargı var ancak sokakta özellikle 20'li yaşlarda müslümanım diye gezen 10 kişi çevirseniz 8'i hangi mezhepten dahi olduğunu bilmez, hangi namazın kaç rekat olduğunu bilmez.

  kısacası özellikle gençliğin büyük bir kısmı gizli ateist ama farkında değil, aileden gördüğü kadarıyla müslüman (ya da hristiyan her ne ise) toplumun ondan olmasını istediği dine mensup ancak bir dine mensup olmanın ne anlama geldiğinin bile farkında değil.

  bu nedenle ateyizler size taktik vereyim, sevgilinize direk ben ateyizim derseniz önyargıyı yersiniz, çünkü ateyiz öcüdür; gomonist, anarşik gibi bişeydir. kimse ne demek olduğunu bilmez ama korkarlar. bu nedenle konu dinden imandan açılırsa karşınızdakine direk ben inanmıyorum değil de biraz daha yumuşatarak yav benim inancım biraz zayıf öyle namazdır oruçtur beceremem gibi alttan alttan yürüyün zaten emin olun ki karşınızdaki şöyle bir tepki verir: ne olacak canım sanki biz 5 vakit namaz mı kılıyoruz, bizim de aynı işte.
 • ateist (tercihen agnostik) bulmayı geçtim, "en büyük hayalim balayında umre'ye gitmek" diyenlerle karşılaşmamayı bile başarı sayacak noktaya getirdiklerinden, hak verdiğim tespit gibi tespit.
 • dert etmeyin.
  nasılsa evlendikten birkaç yıl kadar sonra eşinizi dinden imandan çıkaracaksınız.
 • ''çocuklarımın sünnet olmasını istemiyorum'' gibi topluma göre radikal bir seçiminiz varsa, önemli bir sorundur. hatta aileside ateist olsa ne kadar güzel anlaşılır. kendi aileme baş kaldırıp birde karşının ailesiyle uğraşmamak biraz olsun rahatlatırdı..
 • 8 senedir içinde bulunduğum müşkül durum.

  evdekiler yemeklerde ara ara 35 yaşıma geldiğimi hatırlatıyorlar iğnelercesine. bu durumdan hayli rahatsızım aslına bakarsan uzun zaman önce sırf bu iğnelemeler yüzünden kriterlerimde cüz'i miktarda esnemeye giderek deizm ve agnostisizm'e de sıcak bakmaya başladım lakin sanırım bazı işler ciddi anlamda kısmetle alakalı. belki de çok da şeyapmamak lazımdır. eved.