• türkiye gibi ülkelerde yaşayan ateist bireyin evlenme niyetine sahip olduğu dönemde karşılaştığı en büyük sorunlardan birisi sanırım ateist eş bulamamaktır. bu sebeple fark ettim ki bir çok ateist ilişki yaşadığı sürede eş adayına inançsız olduğunu söylemekten kaçınıyor. işler ciddiye bindikten sonra bu durumu kendisine söylemek zorunda kalıyor.

sonuçta ülkemizdeki ateist bireyler kendi öz anne babalarına dahi inançsız olduklarını söylemekten kaçınıyorken "bana helal süt emmiş değil de allahsız bulun lan" diyemez.

bu gibi sebeplerden dolayı bir çok inançsız insan ömrünü inançlı taklidi yaparak geçiyor bu topraklarda.

zor işler mirim. çok zor işler.
  • "yüksek yüksek tepelere ev kurmasınlar" türküsünde ellerine kına yakılacak olmasının entellik onuruna yakıştıramadıklarındandır.
    zira kına gecesi ritüeli olmadan evlenmek sevgili olarak vakit geçirmekten farksızdır. din olayı hikayedir. 2 gönül bir olduktan sonra kına yakmak asıl adettir.
  • çözüm için ateizm derneği'ne katılınabilir. tanışma toplantılarına, pikniklere, seminerlere katılınabilir.
    (bkz: sosyalleşmek)
  • daha beteri ateist sevgilinin evlenmek istememesidir.
  • zor iş değildir, her ne kadar ateist insan çok olmasa da ülkemizde dini bütün insan da çok değildir.

ateistlere karşı büyük bir önyargı var ancak sokakta özellikle 20'li yaşlarda müslümanım diye gezen 10 kişi çevirseniz 8'i hangi mezhepten dahi olduğunu bilmez, hangi namazın kaç rekat olduğunu bilmez.

kısacası özellikle gençliğin büyük bir kısmı gizli ateist ama farkında değil, aileden gördüğü kadarıyla müslüman (ya da hristiyan her ne ise) toplumun ondan olmasını istediği dine mensup ancak bir dine mensup olmanın ne anlama geldiğinin bile farkında değil.

bu nedenle ateyizler size taktik vereyim, sevgilinize direk ben ateyizim derseniz önyargıyı yersiniz, çünkü ateyiz öcüdür; gomonist, anarşik gibi bişeydir. kimse ne demek olduğunu bilmez ama korkarlar. bu nedenle konu dinden imandan açılırsa karşınızdakine direk ben inanmıyorum değil de biraz daha yumuşatarak yav benim inancım biraz zayıf öyle namazdır oruçtur beceremem gibi alttan alttan yürüyün zaten emin olun ki karşınızdaki şöyle bir tepki verir: ne olacak canım sanki biz 5 vakit namaz mı kılıyoruz, bizim de aynı işte.
  • "ihtiyaç sahipleri için çeşitlerimiz mevcuttur, dükkana buyurun" diyerek çözüm önerisi sunmak ve derman olmak istediğim dertli hede.

(bkz: dert sende derman bende)
  • her şeyi hazır beklemeyin, evde kendi imkanlarinizla esinizi ateistlestirebilirsiniz.

sorun, arada korku duyup eski konforlu günlerine dönmek isteyebilir. o zaman büyükçe bir değnekle elif la mim okutunuz.

tanım: beyhude çabadır.
hesabın var mı? giriş yap