• evlenmek için geçerli nedenlerin başını insanın hayatında istikrar istemesi alır.hani o üniversitedeki birini bulma, aşık olma sonra ayrılma, günlerce depresyona girme sirkülasyonunu yerini bir zaman sonra stabil hayat sürme isteği alir.artık ömürlük bir insan istersin hayatında ve sonucunda da evlilik gelir.
  • buradakiler yazarlarına göre realist bana göre beyaz nedenlerdir.fularımı çıkarıp şahsım adına konuşuyorum bence o kadar gerçekçi olmak lüzumsuz.insan kadar kendi türüne muhtaç bir canlı var mı bilmiyorum.

sosyal yaşam herkes için çok önemli.bu yüzden bunca hısımlarımız, arkadaşlarımız var.bir derdimiz olduğunda koştuğumuz(ki ben genelde kendi sıkıntımı kendim çözmeyi tercih eden bir insan kişisiyim) acımızı, neşemizi paylaştığımız bir yığın insan var etrafta.

buna rağmen en çok yakındığımız şey de yalnızlık .ihtiyaç duyduğumuz başka bir şey var çünkü.bizi tüm varlığımızla sevecek, hep merak edip, her derdimize devaya koşacak, her gevezeliğimize ortak olmak isteyecek, yanlışımızla doğrumuzla bizi kabul edip iyi günde kötü günde hastalıkta sağlıkta yanımızda duracak biri.yani 4 kelimelik bir şey yetişkin hallerimize gerek olan 2.bir aile.

çocuk da önemli tabii ki.kahrıyla,kederiyle,çilesiyle bile vazgeçemediğimiz hem küfredip hem tadına doyamadığımız şu dünyaya bir insan yetiştirmek önemsiz olur mu?peki çocuk için aileden önemli bir şey olur mu?

yani bence evlenmek için tek neden ailedir.ben bekarım bazen aklım almıyor elin insanıyla bir evde hayat geçirmek.ama ben kendi anne babamdan gördüm ailevi bağlardan kuvvetlisi yok.aşk ya da tutkudan çok daha kuvvetli analık babalık hissi.ve böyle güçlü bir kurum için evlilik çok gerekli bir bağlılık.kimsenin bunalınca kolayca elini kolunu sallaya sallaya çekip gidemeyeceği bir kontrata ihtiyaç var çünkü.o üç beş insanın bir yuva kurup(ki bu hiçte öyle bahsettiğiniz gibi yapay değil tam tersine doğalbir olgu) böylesine saf bir sevgiyle bu acımasız dünya'da ayakta kalıp birbirlerine destek olması şahane bir mucize.kesinlikle saygı duyulmalı.

ve evet evlilik doğanın kanunu sosyal ilişkiler de öyle.ama şu ekşi sözlük'ün dahi bir lugatı bir formatı türlü kuralı varken bu derdini çektiğim* koca dünya'nın da bir kaç kuralı var çok mu?
  • sevdiğiniz kişiyi bi eve kilitleyip aynı yatakta birlikte uyumaya ve sevişmeye zorlamadan bunları rahatça yapabilmek. çünkü evliliği kabul eden bunları zaten kabul etmiş oluyor. ama mantık evliliğini geçerli ve güzel kılabilecek hiçbir neden bulamıyorum. evlenmek için değil sevdiğinizle birlikte olabilmek için evlenin.
  • asik olmak. zamanla ask biter falan derler ama hikaye. ilk gordugum gunden beri asik oldugum kadinla evlendim suan karsimda oturuyo dizi falan izliyo ben de ona bakiyorum. her sabah her aksam her an bakmaktan bikmiycagim insan. bi imzanin onemi yok elbet o imza olmasa da ben askla bakardim yine ama.

duzenli bi hayat kurabilmek icin evlilik onemli sey. bi kere hayatiniz tamamen duzene giriyor. surekli gez toz eglen bi yerden sonra insani yoruyo. insan evine gelip huzur bulmak istiyo. bi de coluk cocuk olunca neslinin devam edecegi dusuncesi dahi mutlu ediyo insani. icgudusel bisey heralde.

esasen evlilik hukuksal sonuclari olan bir kurum. mesela ben ölsem kalsam sahip oldugum malvarligi esime ve cocuguma gececek. ayrica nesep bagini ortaya koyabilmek acisindan da onemli. sonuc olarak tum toplumsal ve dinsel kaliplardan cikilsa dahi vazgecilmeyecek bir kurumdur.
  • aile baskısından kurtulmak...
  • hastalıkta yaşlılıkta biri size baksın diyeymiş. birilerine sorumluluk kitlemek niyetindeysen sana hasta bakıcı baksın güzel kardeşim.
  • sıcak sımsıcak bir sarılış,içten.. ondan çocuğun olmasını istemek, güzel yemeklere gitmek, pişirmek.. birbirini tamamlamak..
  • evlenecek geçerli ve güzel birisi.
  • 3 günlük oğlumun fotosu yeter bile. şimdi 4.5 aylık

https://500px.com/…-burhan-dikkaş?from=user_library
  • yalnız kalmamak, ev arkadaşlığı.
hesabın var mı? giriş yap