şükela:  tümü | bugün
 • ben yapmasam başka biri yapacaktı;

  (bkz: beyefendiye karı gönderelim)
 • çok çok özet geçerek;
  kız isteme-yüzük-nişan- 5.000
  nikah-düğün- 20.000
  ev eşyası- 20.000
  balayı- 8.000
  toplam: 53.000
  iyimser bir tahminle takıları düşersek;
  30.000
 • evlendikten sonra daha çok lazım olur.inim inim inletir.
 • (bkz: #33227192)

  tecrübe konusuyor
 • evliliğinizin ilk yılını borç stresiyle geçirmenize sebep olacak paradır.

  etmeyin, tutmayın. 1 günlük, 1 gecelik eğlence için 1 yıl, hatta fazlasını çekmeyin.

  yapın bi nikah, üstüne de sevdiklerinizle, yakınlarınızla bi yemek.. bitti gitti.

  o paraya kıyacaksanız da balayınızda falan kıyın, evinize bi'şeyler alın, ne bileyim...

  edit: bunu tabi parası olmadığı halde krediyle falan düğüne derneğe hazırlanan tiplere söylüyorum. paranız varsa pintilik yapmayın, eş adayınızın gönlünü yapın, harika bir düğün yapın ve fotoğraflayın. neticede düğün de muhteşem bi'şey ama ayağını yorganına göre uzatmamanın da alemi yok tabi.
 • değişkendir. düğün yapmak için gereken paradan evlenmek için gerekiyormuş gibi bahsediliyor lakin evlenmek isteyen herkes düğün yapmak, kına yapmak, eğlence düzenlemek, tanıdıklara yemek yedirmek, ona buna bahşiş dağıtmak, gelin kızımızın kardeşini adettendir diye sandığa oturtup "bahşiş almadan ablamı size vermem" triplerini gerçekleştirmek, zarf içinde para dağıtmak zorunda değil.

  çok parası olan, illa düğün yapılacak, o göbekler atılacak aman halaylar çekilecek diyen hepsini yapabilir, gönlü bilir. ama insanlar tüm bunları yapmadan da evlenebiliyor ve mutlu olabiliyorlar.

  amaç sadece nikah kıyıp evlenmekse nikah harcını yatırıp, geline tek taş damada altın saat muhabbetlerine girmeden, sade birer alyans alıp takarak da evlenilebiliyor, valla bak! hem düğüne harcanan parayı da mecburi olan oturulacak ev ve eşyalar gibi ihtiyaçlar için kullanmak mümkün.

  evlenmek için lazım olan para gelin ve damadın lüks düşkünlükleri, bohça/kına gibi adetleri uygulamak konusundaki tercihleri ve ailelerinin evlilik töreninden beklentilerine göre değişir.
 • evleneceğinin ciddiyetini anladığın an, "ulaan benim paraya ihtiyacım var" dediğin ve o vakitten sonra bazı sosyal aktivitelerinden kısıp bir köşeye attığın yada hesaba yatırdığın değerli şeydir. ama evliliği her düşündüğünde de biriktirdiğin tutarın yeterli olmayacağını da içten içe bilirsin.
 • çiftin geleneklere uymak yerine aklını kullanırsa düşürülebilecek miktartır.

  hadi eşyası, kira peşinatı kaçınılmaz. fakat bence kına kadar gereksiz bir gece yoktur. baştan aşağı kıyafeti kınası mumu senaryosu saçmalıktır. boşa para saçmaktır.

  gelinlik ve damatlık saçma olan düğünün parçalarından biridir. gelinlikle, damatlıkla kasıntı kasıntı gezeceğine daha alternatif yöntemler bulunabilir
  https://www.google.com.tr/…delleri%252f%3b540%3b646

  gelin başı ise insanoğlunun yediği en komik kazıklardan biridir.
  gelin başı: 200 tl http://gelinsacimodelim.com/…ac-modelleri-modasi-2/
  topuz: 35 tl http://kisacmodelleri.com/…topuz-modelleri-2014-13/
  tek fark: duvak takılması

  düğün ise zilli zurnalı davullu yapıp herkesin soğuk ve yapmacık olduğu şekilde yapmak yerine olabildiğince az kişiyle (anne baba kardeşler ve en yakın arkadaşlar) 2 saatlik içkili bir kokteyl gibi yapılabilir. davul zil zurna yerine de klasik müzik kullanılabilir.

  ve geriye kalan paranızı saçma sapan şeylere saçmak yerine balayınıza yatırır, güzel bir tatil yaparsınız.

  edit: imla
 • amaç her gece sarılıp uyuyabilmekse sadece, 25 bin tl cıvarı eden para.
 • çok paradır.