şükela:  tümü | bugün
  • evlenmek ve çocuk doğurmak isteyen kadın değildir bu kesinlikle.

evlenmek istememesi için geçerli nedenleri vardır.
    öncelikle birlikte olduğu erkeği sevmiyordur. gerçekten sevmiş olsa; evliliğin aşklarını öldüreceğini düşünmez. o adamla ayrılma ihtimali aklına gelmez ve bir ömür aynı adamla geçmez fikrine sahip olmaz. özgürlüğünün kısıtlanmayacağını bilir.

kısacası seven, sadece sevdiğini yanında ister.

bir de; o anki şartları evlilik için müsait olmadığı için evlenmek istemeyebilir. kafasında planları vardır, bir takım maddi manevi şartlar olgunlaşmamıştır vs. bu durumdaki bir kadın sadece belli bir dönem evlenmek istemiyordur. kendini hazırladığında evlenmek isteyecektir.

sevgilisini evlenmek için uygun görmüyor olabilir. anlaşamıyorlardır, sık kavga ediyorlardır, sosyal ve kültürel açıdan birbirlerine uygun değillerdir vs. kadın yine evlenmek istemiyordur. çok afedersin ama ben o kadının aklına s.yım. kendine uygun görmediğin biriyle ne bok yemeye birlikte oluyorsun.
  • ve elbette ki, ideal sevgilileri evlenmek istemeyen erkektir. aksi sorun oluşturmakla kalmaz ilişkiyi dahi bitirebilir.
  • evlenmenin ne olduğunu çözmüş kadındır kanımca. bilir ki, evlenince o eski sihirden eser kalmayacak. sürekli dip dibe geçecek günler. tuvaletin bile kapısı açık olacak bazen. sabahları uyanınca ağzının suyu kurumuş görecek yanındakini. her akşam ne pişirsem, her gün bu gün ne giysem derdi, haftasonu kapıyı çekip çıkarken ardında annesine bıraktığı ütülenecekleri, maalesef döndüğünde onu bekliyor olacak yığın şeklinde. işten eve döndüğünde yemek önüne hazır gelmeyecek, o pişirecek. haah, bir de bebek girecek işin içine, iyice bok muhabbeti. işini bilen kadındır o bence. (yanlış anlaşılma olmasın, evliyim ve iki çocuğum var. gerçekleri söylüyorum yani.)
  • evlenmek istemiyorum diyorsa, aslında herkesten çok evlenmek isteyen kadındır.
  • evlilikten ne anladığına bağlıdır.
  • evlenmek isteyebileceği erkek/kadınla henüz tanışmamış ya da evlilik karşıtı kadın olabilir.
  • evliliklerin neyle sonuçlanabileceğine tanık olmuş insandır.
  • evliliğin ne olduğunu bilen kadındır.
  • nadir bulunan mükemmel kişiliğe sahip kadındır. evliliğinin bir zincirden ibaret olduğunun farkına varmış hayatı tadında yaşama çabası içine girişmiş kadındır. (bkz: eğlenceli kadın)