şükela:  tümü | bugün
 • evlenmek isteyen kız diye bir başlık olduğu halde kendisi hakkında verilmiş bir tanım veya gösterilecek örnek olmamasına içerlemiş kızdır. yok böyle bişii değildir efenim. vardır.

  bir kere, aslında evlenmek isteyen, ancak sevdiği biriyle evlenmek isteyen, ailesinin zorla evlendirdiği kimseyle evlenmek istemeyen kız vardır.

  annesi tüm gün kafasını evlen diye ütülediği için evlenmek istemeyen kız vardır.

  bir de, canı istemediği, paşa gönlü arzu etmediği için evlenmek istemeyen kız vardır.

  velhasıl, vardır efenim.
 • toplumumuzdaki kızların çoğunun evliliği bir kurtuluş, baba baskısından kaçış, cinselliğini özgürce yaşayacağı bir ortam olarak gördüğü düşünüldüğünde babaevinde veya yalnız, mutlu bir ortamı olan, baskı görmeyen, cinselliğini yaşayan kız evlenmek istemeyen kız olabilir.
 • her yönüyle özgürce yaşadığı hayattan memnun,evliliği çocuk yapmak için gerekli gören ancak bu dünyaya çocuk getirmenin o çocuğa yapılacak en büyük kötülük olduğuna inanan ve bu yüzden evlenmeyen kızdır
 • gönlünde başka bir yiğit delikanlı varken, etraftan gelen evlenme tekliflerini kabul etmeyen kızdır. karşısındaki insanı kırmamak içinde, ben evlenmeyi düşünmüyorum diyen kızdır. ailesinden çekindiği içinde gönlümde bir delikanlı yatıyor ama işi yok, gücü yok diyemeyen kızdır. nerden mi biliyorum, başıma geldide ordan biliyorum. ama kız beni tuzağa düşürmüşte olabilir. dur sözlük, en iyisi ben kızı arayıp bi sorayım.
 • erkeklerin bilinçaltında ihtiyaç duyduğu kız tipidir. zira kız evlenmek isteyen taraf olduğu an erkekte ne aşk kalır, ne de meşk hevesi.
 • var olduğuna inanılır ama yoktur, hiç olmamıştır, olmayacaktır. yeterince derinlerine inilmemiştir. yüzeyde öyle gözükür. hiç bir kız bu tavrını koruyarak ölmez, amma otuzunda, amma kırkında, amma da altmışında bu fikri değişecektir.
  iddaalı tavrımı sikeyim ama bu böyle.
 • hayattaki yegane amacı evinin kadını, çocuklarının anası, beyinin hanımı olmak olmayan kızdır. belki zamanı gelince hepsi olacaktır sırasıyla, kimbilir.. ama öncelikle yarım bırakılmaması gereken bir hayat, görülmesi gereken yeni ülkeler, tanışılacak yeni dostlar, yaşanması gereken yıllar, doyulması gereken bir gençlik vardır. içte kalan her heves gelecekteki muhtemel bir ilişkide ayrı ayrı sorunlar olarak patlak verecektir.

  sanıldığının aksine evlilikten uzak duruşun erkek düşmanlığıyla, aşırı feminist duygularla ya da evliliği tasvip etmemekle pek alakası yoktur. sırf o malum damgayı* yememek uğruna mahalle baskısına boyun eğmek, sadece zorunda olmak rahatsız eder kişiyi.
  birlikte büyüdüğü, mahallede çamura bata çıka yuvarlandığı, meyve dolu ağaçlara dalarak çocukluğunun en özgür günlerini geçirdiği aynı yaştaki erkek arkadaşı, yıllar sonra hayatına tek başına bir birey olarak devam edebilirken, seçimlerinde özgür bırakılabilirken, kızımız, 100 kişi olarak yaşamına devam edebilmek için debelenir (o ve susmak bilmeyen diğerleri). sık sık artık çocuk olmadığını vurgulayanlar, tek başına bu hayatta harcanıp gideceğini öğütleyenler, kadın kısmı nın öyle aklına her eseni kolayca yapmaması gerektiğini durmadan hatırlatanlar ile yaşamaya mahkumdur.. belki de bu yüzdendir günü gelince türbelerde evlenebilmeyi dilemek, gelinin ayakkabisinin altina adini yazmak, üniversitedeki son senede birden bire kaç yaşında olduğunun derdine düşmek, tanışılan her erkeğe potansiyel ''koca'' gözüyle bakmaya başlamak sonra kendi kendine sormak: ne yapıyorum lan ben??

  aslında istemeden de olsa tek yaptığı şey büyümek tir. hayallerini ertelemek istemeyişini de bırakırsak bir kenara,
  bu kız, belki de sadece çocuk kalmak isteyen bir kızdır. olamaz mı?

  (bkz: evliligi elestirip evlenenler) (bkz: hayatta her sey mumkundur)
 • ruh eşini bulunca fikri değişecek olan kızdır.

  iddialıyım.