şükela:  tümü | bugün
  • örneğin salonu düşünelim. misafirin geldi ve daha çok alana ihtiyacın var. duvar raylı bir sistemin üzerinde olsa düğmesine basar odaya doğru kaydırır salonu genişletirsin. misafirin gittikten sonra alan ihtiyacı azalır geri çekersin. mutfakta yemek yiyeceğin zaman mutfağı genişletir diğer zamanlarda daraltırsın.
  • (bkz: arkadasa kupasini verelim)

(bkz: statik)

(bkz: dinamik)

(bkz: fizik)
  • inşaat, statik, dinamik herhangi bir şeye aykırı değildir. hatta beğendim de diyebilirim, ileride denemeyi düşünebilirim.
  • nef virali kokusu aldım. beğenmiyorsan yallah japonya'ya.

(bkz: tatami)
  • bahsedilen kısımlar sadece bölücü duvarlar için geçerli olacaktır.

zira kolon, kiriş, perde duvar, gibi taşıyıcı görevi olan kısımlara dokunursan vay haline .
  • işte bunlar hep maliyet.
  • bilmediğim bir alan ama bir inşaat mühendisi dostum,duvarlar yerine ctp kompozit paneller kullanarak hem binanın yükünün hafifletilebileceğini hem de evin içinde oturacak kişinin istediği şekilde iç dizayn yapılabileceğini ispatlamıştı. 56 adet bu şekilde konut tasarlamıştık. maliyet duvara göre biraz daha yüksek olsa da sağladığı konfor dayanılmaz şekilde cazip olabiliyor.
    ctp kompozit panellerin montaj edilebilir olması duvarları istediğiniz zaman kolaylıkla biraz masrafla değiştirebileceğiniz anlamaına da gelmektedir. çocuk odası mı lazım, hooppp bir panel ekle, bir de kapı al sana çocuk odası.
    aslında güzel bir çözüm, lakin bizdeki mühendislik beton seviyesini aşamadığı için çok da uygulaması ülkede görülmeyecektir.
    biz de uygulamadık, sadece tasarımda kullandık.
    malzeme özelliklerini çok da bilmemekle beraber duvara tuğla7beton duvara oranla daha düzgün, montajı kolay bir malzeme.
    hayal ettiğiniz evi dizayn etmenizi sizin isteğinize ve estetik anlayışınıza bırakan bu malzemeyi araştırmayı da size bırakayım.
    (bkz: ctp kompozit panel)