şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yenilenebilir enerjilerin daha çok yaygınlaşması gerektiğini düşündüğüm için harika olay.

  store perde denen zımbırtıdan yapılabilir. ya da panjur denen mutluluk göstergesinden. tasarruf tasarruftur.
 • elektrik faturasını düşürmek için bu kadar kasıntı olmaya gerek yok, buzdolabı kullanmamak kafi. kimse bunu aklına getirmiyor. neden buzdolabı kullanmalı? 1980 yılına kadar evimizde buzdolabı yokmuş. daha erken tarihlerde bunlara sahip olan öncelikle elektriğe sahip olan insanlar olabilir. ancak buzdolabı gerçekten gereksiz.
  bunu düşüneceğinize buzdolabı kullanmamak üzerine düşünün
 • güzel bir fikir. ancak güneş paneli teknolojisi hala çok geri, verimliliği çok güneş alan ülkelerde %16 civarında, bizim gibi 4 mevsimi yaşayan yerlerde %9-10'a kadar düşer. bir de evin penceresi güneşin doğuşuna ya da batışına denk gelmeli, o da günde en fazla 6-7 saat güneş göreceği anlamına gelir. başlangıç maliyetlerini çıkarması bile çok uzun sürer.

  ha bağ eviniz, çiftliğiniz filan varsa çatıya kurulacak güneş panelleri ile (7-8 metrekare) evin buzdolabını, televizyonunu, aydınlatmasını bedavaya (başlangıç maliyeti çıktıktan sonra) getirebilirsiniz.
 • cam filmi seklinde satisa sunulursa hem uygulama kolayligi avantaji hem de maliyet olarak ulasilabilir olacagindan talep gorecek energy saving uygulamasi. cam degisimi ise maliyetli oldugu icin yeni yapilan binalar disinda uygulanmasi zor olacaktir.
 • perdeleri sadece geceleri çektiğim için beni ilgilendirmeyen tasarruf şeklidir.
 • saydam paneller.
  evi zindan gibi karanliga hapsetmeye gerek yok.
  bonus olarak kiremit panellerelon musk kiremit paneller
 • dikine duracak panellerdeki verimsizlikle çok da mantıklı olmayacak iştir. güneş panelleri gün içinde güneş enerjisinden azami faydayı sağlayacak konumda ve açıda yerleştirilmelidir. bu evlerin çatısı, terası, bahçesi vs. olabilir ama pencereler olmaz.

  kaldı ki her evin güneş gören cephesindeki pencere sayısı da panel koymak için oldukça yetersizdir.
 • pencerenin altındaki mermer kısma küçük, portatif bir sistem kurulabilir. mühendis arkadaşlar daha iyi bilirler bunun hesap kitabı, pratikliği nasıl olur acaba?
 • sineğin suyunu çıkartır gibi güneş paneli yerleştirmek inanılmaz mantıksız bir hareket olacaktır.

  bir bu kadar da yerin altında var hesabıyla yola çıkarsanız güneşten elektrik üretmenin maliyetinin sadece paneller olmadığını göreceksiniz. bir yatırıma başlayacaksanız sadece telefonunuzu şarj edebileceğiniz sistemler için yatırım yapmamalısınız.

  evin pencereleri veya pencerelerin altındaki mermerlere kuracağınız panelleri işletirseniz yaklaşık 15 sene ömrü olan güneş panellerinden üreteceğiniz enerji sizin yatırımınızı asla amorti etmeyecektir.