şükela:  tümü | bugün
 • 2014 yılında evlenmiş ve hiçbir zaman hemen bebek sahibi olmayı hemen düşünmemiş biri olarak, zamanla eşimle birlikte bir bebeğimiz olsun istemiştik, sonraları da bir şekilde bebeğimiz olmamıştı.

  o dönemde; bina görevlimizden, arkadaşlara, mesai arkadaşlarımız, uzaktan akrabalar ya da yeni tanıştığımız insanlar bir şekilde konuyu çoluk çocuğa getiriyordu.

  zamanla kısır olduğumu öğrendim, eşim hiçbir zaman anne olamayacaktı. sağolsun güçlü bir kadındı ve bunu asla sorun yapmadı ya da bana asla yansıtmadı sağolsun.

  ancak, bazen alakalı alakasız o kadar insan ona ve bana bebek hakkında sorular sormaya başladı ki farkında bile olmadan bu sistematik bir mobbinge dönüştü.

  özetle uzun yıllar evli kalmış bir çift görürseniz lütfen onlara bebek ile ilgili bir soru sormayın, hatta hiçbir yeni çitte, nişanlıya, sevgiliye sormayın.

  onlar sizin samimiyetinize inanır ve güvenirse zaten o konuyu size açacaktır.

  edit:

  1) (bkz: kısır bir ekşi sözlük yazarının baba adayı olması) 4 yıl boyunca yaşadığımız güçlükler, 4 tüp bebek tedavisi, 2 biyokimyasal gebelik, kısırlık sebebiyle alakalı 2 tane geçirdiğim varikosel ve micro tese ameliyatlarım.

  2) #98381925 yaşadığımız zorlu süreçlerin bir kısmı.

  3) (bkz: çocuk sahibi olamayan ailelerin sorunları) burda da yaşadığımız güçlüklerin bir kısmına dair entry'im.
 • (bkz: bana uyar)
 • desteklediğim kampanyadır.

  evleneli bir sene olmadı, herkesin ağzında aynı soru: bebek ne zaman? yok bebek ya. düşünmüyorum bebek. salın kardeşim bizi, herkes anne baba olmak zorunda değil.
 • sadece 1 evladı olanlara da sormayın.
  "2.yi ne zaman yapacaksınız,tek çocuk olmaz?" ne yarrak kafalılar. yapmıycaz size ne?
 • insanlar bu konuda inanılmaz hadsiz. bizim de tedavi gördüğümüz 2-3 senede koca koca adamlar kadınlar "anca gezip tozuyorsunuz bak çocuğunuz olmayacak bir yerden sonra hadi" falan diyordu. bu arada biz 100 iğne olmuşuz, ameliyat olmuşuz, düşük olmuş bilmem ne.

  ha bir sorunu da olmayabilir istemiyor olabilir basitçe. benim aklım almıyor böyle bir hadsizliği. sevimli falan mı sanıyorlar kendilerini.

  bana kalsa hepsinin ağzına tıkarım o lafları ama türkiye'de öyle yürümüyor işte, eşim için susmak zorunda kalıyordum.
 • haklı bulduğum kampanyadır.
  sorması bile çok zorken cevaplaması nasıldır acaba. amca olmayı çok istesem de öz abime bile soramadım daha
 • hatta "sizde yok mu bişeyler" sorusu tedavülden kalkmalı.
 • ben yeni tanıştığım insanlara mesleğini bile sormuyorum.
 • evli ya da değil, hiçbir çifte, adama, kadına bu soruyu ben asla sormuyorum,imasını bile etmiyorum. kesinlikle hadsizlikten başka bir şey değil bu.

  bu sorunun kendisine yöneltildiği arkadaşlardan bir ricam var. soruyu soran kim olursa olsun lütfen deyin ki; '' sana ne ulan göt?''
  başka türlü anlamayacaklar.
 • turk toplumunun en buyuk sorunlarindan birisi de hadsizlik. herseyi herkese soyleyebilir ya da sorabilir diye dusunuyorlar. bunu da samimiyet zannediyorlar.

  insanlar cocuk sahibi olmak istemeyebilir. bu kadar basit, herkes cocuklari sevmeyebilir. sevebilir fakat onun sorumlulugunu alamayacagini dusundugu icin istemeyebilir, finansal olarak gucu yoktur, gelecek kaygisi vardir bir suru sebebi olabilir. ya da sadece istemiyodur.

  ya da bir saglik sorunu olabilir. bir saglik sorunu yuzunden cocuk sahibi olamiyorlarsa bu soruyu her sordugunuzda insanlarin canini acittiginizi dusunun. sizi yeterince yakin gorurlerse zaten gelip anlatirlar.

  millet cocuk sahibi olunca siz mi bakacaksiniz? nedir bu cocuk sevdasi? kendiniz yapin, kendiniz bakin.

  disarda opusen insanlara saymadiklarini birakmazlar, sonra gidip millete cocuk yok mu derler. al sana turk zihniyeti.

  hadsizlik cok kotu. keske bu konuda insanlarin farkindaligi artsa.