şükela:  tümü | bugün
1376 entry daha
  • hiç sevmediğim bir şey var: insanları cahil diye yaftalamak ama bu başlığa, orospudur, karaktersizdir, kötüdür vb şeyler yazan her kimse cahildir.
    bir kişiyle birlikteliğimiz çoğu zaman bir başkasını üzer. bu böyledir.
    üzülecek bu kişinin evli olması neden daha kötü olsun ki? kişi her eylemi öncesi, dolaylı yoldan olsun veya olmasın etkilenecek herkesi düşünmek zorunda mı? iki kişinin birbirine verdiği sözden neden bu kadın sorumlu olsun ki?
  • bu denklem-olay çok basit aslında.
    şimdi şöyle bir şey soracağım;
    sadakat yemini etmiş birinin sadakatsizlik göstermesi kötü bir şey midir?

evli bir adamın eşini aldatması kötüyse, ilişkideki 3. kişi olan kadın da kötüdür.

sen sadakatsizliği talep ediyorsun. evli adam da sadakatsizliği gerçekleştiriyor.
    sen sadakatsizliği talep ettiğin için kötüsün.

bu olay o kadar basit ki;
    bile bile senin için birinin "kötü" olmasını istiyorsun.
    birinin kötü olmasını istemek iyi bir şey mi? yoksa kötü bir şey mi?

desen ki "sadakatsizlik benim için kötü bir şey değil.", tamam der geçer gideriz.
    ama hem sadakatsizlik kötü deyip hem de bunda benim bir sorumluluğum yok ki dersen öyle lafları da hak edersin.

birinin hırsızlık yapmasını isteyen hırsızdır.
    birinin cinayet işlemesini isteyen katildir.
    birinin kötülük yapmasını isteyen kötüdür.
    olay işte bu kadar basit...

ama anlamayacaksınız. anlamak istemeyeceksiniz.
    çünkü kendi keyfinizdesiniz. rahatınız bozulsun istemeyeceksiniz.
    başkalarını kınar, lanetlerken utanmayacaksınız.
    çünkü insan isteyerek yaptıkları ne kadar utanç verici olursa olsun utanmaz.
    siz de insansınız...
  • saygı duyduğum ancak etik bulamadığım olay. tam tersi için de aynı şeyi düşünüyorum.

sadakati seviyorum.
  • saygı duymadigim, etik bulmadığım, onaylamadigim hoş olmayan durum.
    gelir seviyelerine göre unvan da değişiyor bu kulvarda. öteki kadın, sevgili (!), metres, cariye, harem vb.
    herkes kendine yakışanı yapıyor zaten.
    (bkz: kınama yok)
  • ya bu kadinlari ne guzel aklamissiniz. neymis, evli olan erkekmis, kadin bekar oldugu icin sorumlulugu yok deniyor.
    kadin adamin evli oldugunu bile bile isteyerek iliski icersindeyse, bu onu morality’den yoksun, ahlaksiz ve midesiz, kendine saygisiz biri yapar. basina gelse sac bas yolacak tipler bunu savunarak kendini cagdas, batili ve ozgurlukcu saniyor ya guluncsunuz.
    (bkz: harm principle)

bunda ahlaksizlik gormuyorsaniz cocuk falan dogurmayin, cogalmayin. sizden yeterince var zaten.