şükela:  tümü | bugün
  • ülkemiz sınırları içinde yetişen kadınların ekseriyetinin evlendikleri erkeğe istediklerini yaptırabilmek maksadıyla uyguladıkları psikolojik şiddet.
    uygulama biçimi pasif agresyon olmakla birlikte halk arasında trip atma, surat asma ve dahi erkeği aşağılama boyutlarında kendini gösteren ruhsal bir sıkıntıdır.
    erkek açısından sürekli alttan almak, her koşulda özür dilemek, yapılan yanlışı, hatayı aman huzurum keyfim kaçmasın diyerek göz ardı etmek bu psikolojik sorunun giderek büyümesine sebebiyet vermektedir.
    çağımız toplumu erkeği köleleştirmekte, onu yalnızca emek sömürü düzeninde işler vaziyette tutmaktadır, kadının ekonomideki yeri ise potansiyel alım gücünü temsil etmesi bakımından erkekten daha önce gelmekte. bir erkek yalnızca ihtiyaçları için para harcamayı tercih ederken- istisnalar hariç- kadın modayı daha sıkı takip etmekte, özel günlerde hediye, mücevher beklemekte, çiçek-böcek istemekte, ayda birkaç kere dışarda yemek, eşyalarını sürekli yenilemek sürekli yeni şeyler edinmek istemekte. bu da kadını ekonomi piyasası açısından daha kullanılabilir, değerli hale getirmiş bulunmakta, günümüzdeki pozitif ayrımcılığın, kadın ne derse ne yaparsa erkek tarafından alttan alınması gerektiğinin sürekli beyinlere empoze edilmesinin yegâne sebebi budur.