şükela:  tümü | bugün
  • tıpta ayıp olmadığını biliyoruz da bazı jinekologlar da kendilerinden başka herkese haram olduğunuzu düşünüyor sanırım, muayeneye almadan önce 'evli misiniz, bekar mısınız?' diye soruyor. yani ya evlisin ya da bekarsın, bekarsan da başka biriyle sevişmiş olma ihtimalin yok, o yüzden vajinal muayeneye değil doğruca ultrasona.

böyle bir doktorla karşılaşırsanız, hiç çekinmeyin kozlarınızı paylaşın. ya size aktif cinsel hayatınızın olması ile evli olmanız arasındaki farkları açıklasın* ya da siz evli olmadığınız halde evliyim deyin. karar sizin.

ekleme: jinekoloğa giden kadın, henüz küçük yaşta olabileceği gibi eğitimsiz de olabilir ve soruyu olduğu gibi algılayıp cevap verebilir ya da küçük bir yerde yaşayıp tabularından kurtulamamış, zaten erkek bir doktorla karşılaşmış olmanın sıkıntılarını da yaşıyor olabilir. eğer soruyu en azından muayenenin ilerleyen kısımlarında genişletmezse yıllarca cinsel hayat yaşayıp bir kere bile pap smear testi olmamış bir kadın olabilir bu kadın. jinekolog toplumun gelişmemişliğinin bütün yükünü üzerine alsın demiyorum ama sorduğu soru, eğer teşhisinde bir işine yarayacaksa bana söylesin diyorum. en azından muayenenin ilerleyen zamanlarında "bu soru zaten sorulmuştu" deyip asıl noktayı kaçırmamalı.

eğer bu soruyu mecburiyetten sorduğunu söylüyorsa bu hekim, siz de zorunluluktan sorduğunu farkettiğinizi ama bir işine yarayıp yaramadığını merak ettiğinizi söyleyin. hiçbir doktorun "dünyayı kurtarmak sana mı kaldı? ya da "sen sorun çözücü müsün?" diye soracağını zannetmiyorum. mutlaka gerekli açıklamaları size yapacaktır.
  • bekaret durumunuzdan çok nasıl muayeneyi tercih ettiğinizi kibarca sormaya çalışan jinekologtur. sonuçta bekar ve cinsel hayatı olan bir kadın olabileceğiniz gibi, evli olmasına rağmen henz cinsellik yaşayamamış bir kadın da olabilirsiniz. e doktor da direkt "vajinanıza muayene aletleri sokabiliyo muyuz bebeğim ?" diyemeyeceğine göre, usturuplu bir şekilde konuya böyle girer.
  • nişanlıyım diye cevap verip tepkisini ölçmek istediğim jinekologdur aynı zamanda.
  • her ne kadar alacağı cevap medeni durumdan başka bir şey göstermeyecekse de, sorusuna alacağı cevabın "aktif cinsel yaşantınız var mı?"dan ziyade "şimdiye dek hiç cinsel deneyiminiz oldu mu?" ya karşılık olması daha olasıdır çünkü -sevgili jinekolog burayı iyi oku- bir kadının o anda aktif cinsel yaşantısının olmaması kızlık zarının yerinde durduğunun göstergesi değildir.

6 sene tıp fakültesine gidip 5 sene uzmanlık eğitimi almış biri cinsel yaşantıyı doğrudan soramıyorsa çok yazık. bunun karşısına gelecek insanların utangaç/namus bekçisi tutumlarına bağlı olduğu kadar, bu saçma sapan ve profesyonelliğe zerre kadar sığmayan çekincelerin de bu tür tutumların gelişmesine katkısı olduğunu akılda bulundurmakta fayda var.
  • "bekarım" diye cevap verince, "kız mısın" diye sorma ihtimali de yüksektir. tecrübeyle sabit. direkt sorsana madem, kısaca cevap verelim, gergin bir ortam oluşmasın. ne senin canın sıkılsın, ne benim. ayrıca bunun cevabını almakla da yetinmeyip akabinde "kızım, özel hayatın beni ilgilendirmiyor, sadece muayeneyi ona göre yapacağım" şeklindeki açıklamayla insanı çileden çıkarabilir. zira muayene sırasında blöf yaptığını, aslında özel hayatınızla da ilgilendiğini sorduğu sorularla, yaptığı şakalarla gösterir.. lakin hiç konuşmayan, mesafeli bir doktordan daha iyi midir? iyidir.
  • bekareti evliliğe/bekar olmaya bağlayacak son insan jinekologdur. zaten adam bekar ve bakire olmayan zibilyon insan görüyordur her gün, kafasında çoktan yıkılmıştır şu "evlenmeden olmaz" anlayışı. hatta toplumda bu zihniyetten uzaklaşan ilk meslek grubudur muhtemelen.

bu soruyu sormasının nedeni de büyük ihtimalle, sizin bakir(e) olup olmadığınızı öğrenmekten ziyade, düzenli seks hayatınız var mıdır, varsa da aynı adamla/kadınla mı cinsel birliktelik yaşıyorsunuz, bunları anlamaktır. çünkü evli olmayan bir insanın aktif bir cinsel yaşamı varsa, birden fazla insanla da birlikte olma durumu olabilir. bu da birtakım hastalıkların riskini artırır. belki "bir ayda ortalama kaç farklı kişiyle yatıyorsunuz?" gibi bir sorudan ziyade, evlilik/bekarlık gibi bir soru daha etik göründüğünden, bunu tercih ediyor olabilirler.
  • tepki gösterilenin -en azından kendi adıma- bekareti bozulmamış bireye sorgusuz sualsiz vajinal muayene yapıp yapmaması değil, "şimdiye dek cinsel deneyiminiz oldu mu?" ve benzeri basit ve kısa bir soruyu soramayıp medeni durum üzerinden uyduruk çıkarımlar yapmaya çalışması olduğunu anlamamış olabileceğini düşündüğüm jinekologtur bu.
  • olsa olsa içinden "size aşık oldum, galiba evlenme falan teklif edeceğim" diye düşünen, heyecanlı doktordur.
    bunun dışında sorulması gereken sorular
    * cinsel ilişki yaşadınız mı ?
    * şu an aktif cinsel hayatınız var mı ?
    * ortalama kaç partneriniz oldu ?
    * riskli ilişki yaşadınız mı ? gibi sorulardır.

fakat bizim memleket de dahil olmak üzere bu sorular bazı kişiler için korkutucudur, bazı coğrafyalar için uygunsuzdur. ama sonuçta yıllarca bu işin eğitimini almış, belli bir bilim dalı ile ilgili bir insanın işi için gerekli olduğundan dolayı bu soruları sorabilmesi gerekir. hadi hepsi için konuşmayalım, bu soruların cidden hakaret gibi algılanacağı hatta namus meselesine çevrileceği bazı yerlerde sormaktan kaçınsın, ama bunun dışında sorabilmesi gerekir. hadi ya da en azından şöyle bir çözüm bulunsun, hasta ad-soyad gibi bilgilerinin bulunmadığı, muayene ve tedaviyi genel olarak yönlendirecek temel soruları barındıran bir form doldursun. bu bile evli misin bekar mısın sorularından çıkarım yapılarak tanı konmaya çalışılmasından iyidir.

kürtaj meselesine gelince ise evlilik durumunda eşin izni yasal olarak gereklidir, evet, ama 18 yaşından büyük kadınlarda aile iznine kesinlikle gerek yoktur, bu durum kadının iradesine bırakılmıştır.
  • (bkz: ya ne olacağıdı)
    kendi çekincesinden değil, hergün, toplumun her kesiminden gelen onlarca hastayla karşılaşmış olmasından dolayı türettiği zararı olmayan sorudur..
    ula bu memlekette doktorlar halktan çekmediğini hiçkimseden çekmedi ha bir de başımızdaki hükümeti es geçmeyelim..
    ey arkadaş, o jinekolog ki 6 sene tıp, 5 sene uzmanlık yapmış. ''tühhh suratına hala böyle soru sorabiliyor hay kalıbına'' dediğin doktora, ailesinin haberi olmadan dilediği ve hakkı olan özgürlüğü yaşayıp o muayenehaneye annesiyle gelenler var daha.. senin dediğin gibi işkembeden atıp tutan bir hekim olsa orda ne olur haberin var mı, hiç düşündün mü? zaten senin tavrından, çekingenliğinden yahut tam tersi rahatlığından o işin ehli doktor ne yapması gerektiğini anlar ya da sen zaten o sorudan doktorun neyi kastettiğini anlayacak ve mantıklı cevaplayacak zekada olmalısın, oldu da o basit soruyu çözümlemen için dekoder gerekiyorsa vay haline..
  • bu soru bu sekilde genelde jinekologa girmeden once sekreteri ya da hemsiresi tarafindan sorulur, kadinin sosyal imajinasyonunun olasi genisligi dikkate alindiginda cok de sasirilmamalidir. (bkz: ben kizken diyen kadinlar)
    jinekolog ise adamin burnunun dibine kadar yanasmanizi gerektirecek bir fisiltiyla "cinsel yasaminiz var mi" diye sorar. simdi ben belki naif bi insan oldugum icin olesiye empati kuruyorum ama adam fisildayarak ve tedirgince sorarak aslinda -sizin dusundugunuzun aksine- durumunuzu yargilamiyor, sadece dis gorunusten karakter tespiti yapmaktan bikmis, kafasina terlik yemeyecegini garantilemek istiyor en bastan. kolay diil anacim bu isler, anlamaya calisin adamcagizi.