şükela:  tümü | bugün
  • bunların erkek versiyonları yani ürologlar, hiç lafı dolandırmazlar. doğrudan soracağını sorar ve hatta alacağı cevaba göre muhabbeti bile derinleştirebilirler. (bkz: düzenli bir seks hayatın var mı)

-düzenli bir seks hayatın var mı?
    +valla doktor, arada birileri oluyor işte
    -olum tam sana göre birini biliyorum. sen yarın kontrole gel.
  • büyük ihtimalle anamnez alıyordur, fazla heyecanlanmadan soruları cevaplamak gerekir.
  • annesi ile muayeneye girmiş kızımıza şöyle bir diyalog çerçevesinde soruşturmayı derinleştirmesi hata olacak jinekologdur, sanırım:

jineko: evli misiniz bekar mısınız?
    kız: bekarım
    jineko: peki bakire misiniz? aktif düzenli cinsel hayatınız var mı?
    anne: alo bey aşiretten 3 tane eleman yolla 18 yaş altı olsun, sapık doktor aile namusumuza küfretti. çocuklar çok yatmasın kimin vurduğu belli olmasın* av tüfeği* getirsinler.
  • açıkçası entrymden sonra jinekologların durumunu daha iyi anlamaya başladım ancak bazı hekimlerin ya ne olacağıdı tarzı yaklaşımı beni hayrete düşürdü. bir çok kırsal bölgede, bekaret sorgulamasının (özellikle tecavüze uğrayan insanların bile bunu söyleyemediğini düşünürsek) çok zor olduğunu biliyorum ama onunla aynı muameleyi görmek, "ya evlisindir ya da bekarsındır (bakiresindir)" sınıflandırmasını okumuş etmiş bir adamdan görmek tabii ki beni hayrete düşürecek ve bunun nedenini sormamı sağlayacaktır.

din dersinin zorunlu eğitimden çıkartılması gerektiğini, seçmeli ders haline getirilmesini istediğimiz bir dönemde, birileri çıkıp "o zaman da bunlar bize kızıyo, diyolarki siz dinsiz misiniz, o yüzden böyle bir şey yapamayız" demesi kadar saçma bahse konu olayı savunmak. "evet ne yazık ki yapamıyoruz" diyen doktorları bağrıma basarım, benim doktorum da "haklısın, ben de bunu başka türlü nasıl sorabilirimin yollarını arıyorum esasen" dedi. yazarak bir şeyleri değiştirmeyi amaçlıyorsak konuşarak neden değiştiremeyelim.

kırsal bögelerde, annesiyle birlikte jinekoloğa giden kadınlar olabilir. jinekolog da ilgili sorumuzu sorup bunun yeterli olmadığını düşünerek "hiç cinsel deneyiminiz oldu mu?" sorusunu yaşadığı deneyimlere göre çeşitlendirerek sorabilir. bu durumda annesinden çekinen ve evli olmayıp aynı zamanda bakire olmayan kadın, "bakireyim" diyebilir. böylece en azından kendi tedavi yöntemini kendisi seçmiş yani yaşayacağı kısıtlı muayeneyi kabullenmiş olur.

bu arada yalnızca hekimlerin değil, tıbbi sekreterlerin bile 'hasta ve hasta yakını psikolojisi' dersi gördüğünü ya da en azından eğitimini aldığını biliyoruz. bu yüzden hastaya, hasta yakınına nasıl davranacaklarını eminim ki bizlerden daha iyi biliyorlardır ve bu sorunu da çözeceklerdir.
  • aslında bazen bu soruyu sormak zorunda kalan jinekologdur. annesiyle gelen her kişiye tutup da "cinsel hayatınız var mı?" gibi bir soru sormak mümkün değil. her zaman doğru cevap da alınamaz. nasıl bir toplumda yaşadığımızı unutmamak lazım. bu şekilde sormak bazı hastalar için küfür gibi algılanabiliyor. hastanın ya da annesinin bakışlarından ve verdiği cevaptan anlaşılabiliyor zaten "ne demek istiyorsun sen? ağzına sıcarım senin" demek istediğini.

jinekolojik muayene öncesi hastaya vajinal muayene yapılıp yapılamayacağının mutlaka öğrenilmesi gerekir. bazen en kolay ve karşıdaki insanın en rahat cevap verebileceği soru "evli misiniz, bekar mısınız?" olur.

jinekologun akıllıca davranıp karşısındaki insana ve o andaki ortama göre soru yöneltmesi gerekir. karşısındaki kişinin sorduğu soruyu doğru anlamış olduğundan emin olana kadar sorularını çeşitlendirir. hasta da yanlış anlaşıldığını düşünüyorsa müdahale edip doğru olan cevabı verebilir.
    "evli misiniz? bekar mısınız?" sorusu genellikle istenilen cevabın alınamadığı ve yanlış anlaşılmaya açık bir soru.
    "cinsel ilişkiniz var mı/oldu mu?" sorusu bazı kişiler için küfür niteliği taşıyan bir soru.
    "vajinal muayene yapabilir miyiz?" sorusu bazen anlaşılamayan bir soru.

şöyle örneklerle de karşılaşılabiliyor.

dr: evli misiniz?
    50 yaşındaki hasta: evet!! (aslında demek istediği, çüş artık bu yaşta insan bekar olur mu?)

dr: evli misiniz?
    50 yaşındaki hasta: hayır.
    dr: o zaman vajinal muayene yapamayacağız.
    50 yaşındaki hasta: yok yapabilisiniz. eşimden ayrıldım/vefat etti.

dr: vajinal muayene yapabilir miyiz?
    hasta: evet, tabii. (muayene faslına geçilince anlaşılıyor ki neye evet dediğinden haberi yok)
  • kimi jinekolog ise, bekar oldugunu ogrenince "erkek arkadasin var mi?" diyen, oldugunu ogrenince de "yakinlasiyor musunuz?" diye sorandir.

(bkz: yakinlasmak)

(bkz: seni uzaktan sevmek asklarin en guzeli)
  • bi arkadaşım bizzatihi tanışmıştır kendisiyle. (o bi arkadaşım ben değilim, ben olsaydım başlık` evli misiniz bekar mısınız diye soran ağzı yırtık jinekolog` olurdu, o da en iyi ihtimalle).

işte bi takım kan testlerini istemiş bu doktor, hormon seviyelerine bakmiş ve sormuş utanmaz:
    - evli misiniz?
    - yoo, hayır?
    - allah allaahh.. düzgün de bi insana benziyosun kızım sen?
    - ???
    - yavrum, hamilesin sen.
    - neyy?
    - ah kızım ah, nası yaptın bu hatayı? napıcaksın şimdi? (lan kadın doktorsun lan sen, manyak!)
    - doktor hanım, benim aktif bi cinsel hayatım yok?!
    - haa.. öyle mi? eee? hmmm... eee... senin hormon seviyelerinde bir dengesizlik var.. şöyle bişi önericem ben sana vikvikvikvik..(reçete falan yazıp yollamış işte).

bu entry'den çıkarılacak sonuç: evlenmeden hamile kalan insanlar yamuktur.
  • evli misiniz bekar mısınız diye sormaktan esas meseleye yoğunlaşamıyor bunlar. mesela şu durum, hasta 9 aydır regl olamıyor, hamile değil falan filan ama doktor bunları bilmiyor henüz ve zorunlu sorular başlıyor:
    -evli misiniz?
    -hayır.
    -bekar mısınız?
    -evet.
    -peki, evli misiniz?
    -hayır?
    -bekar mısınız?
    -evet? *
    - ee peki evli misiniz?
    -değilim? (şimdi burada adama evlenme teklif edeceğim ama olmayacak, espriyi ne kadar kaldırır bilemiyorum)
    - bekar mısınız? (adam çaresiz bir ifadeyle soruyor ve hemşireler kikirdemeye başlamış bile)
    -evet? (burada ben bile artık gülmeye başladım)
    -(hemşireye dönerek) ya kelimeyi bulamadım?
    -(yuh) rahat olabilirsiniz, sorun.
    neyse kelimeyi bulduktan sonra zavallı doktor bu sürece o kadar takılı kalır ki yahu üstteki belirtileri gösteren hastadan hiç mi hormon testi istenmez? hemen bir doğum kontrol hapı dayanıp, alın bunu regl olun gözükmeyim gözüme denir, işte o kısmını aklım almıyor.
    tiroidmiş allahın hıyarı, tiroid! ne bildiğiniz tek şey olan doğum kontrol hapını dayayıp gönderiyorsun hastayı? buradan tüm mensturasyon sorunlarına doğum kontrol hapı dayayıp yollayan tüm jinekologları kınıyorum! evet, sen, yaz bir kenara, hormon testi iste, bir denyoluk var mı diye bak, ona göre ver ne vereceksen!
  • "cinsel ilişkiniz var mı?" diye sorduğunda, hasta "evet" cevabını verse bile muayeneye başlamadan önce sorduğu sorunun doğru anlaşıldığından emin olmalıdır. kızlık zarı bozulmasın diye sadece anal seks yapan kişi de bu soruya evet cevabı verebiliyormuş. **.
hesabın var mı? giriş yap