• bakirelikle kafayi bozmus insanlarimizi gosteren baslik. bunu butun jinekologlar sorar (amerika'da avrupa'da dahil). ılk evlimisiniz, bekarmisiniz, ikinciside seks hayatiniz varmi? bunlari islerini dogru yapabilmek icin sormak zorundalar, tek kisiyle duzenli seks yapiyormusunu ogrenmek icin, dogum kontrolu kullaniyormusun kullanmiyormusunu ogrenmek icin, ve de bazi uygulamalari zaaten turkiye'de ve baska bazi ulkelerde bir tek evliysen yapabiliyorsun (tup bebek vb.). yani ureme organlarinin sagligi ile sorumlu kisinin evlimisiniz diye sormasi "cubugu sokabilirmiyim" kafasiyla alakali degildir. o kisi zaaten doktor, yani o kokusmus kafanizdaki mitolojik zarin gayri-bilimselligini, bir cok bakirede dogal olarak olmamasini, ve de seks yapmis olmakla olmamakla ilgisizligini hepinizden daha iyi biliyor. bakirelik seks yapmamis olmak demek, zarla alakasi yok, m.o. 2000'li senelerinin (babilonlu hamurabi'den bile evvel) kultur bilim ve ahlak standartlariyla yasayanlarin insan biyolojisi hakkinda ileri geri konusma rahatligi harbiden ilginc.
  • doktor da haklı ya bakire misin yoksa gizli gizli elin adamlarıyla sevişiyor musun diye mi sorsun adam?
    ama bakireliğin çok da önemi kalmadığını kabul edip başka bi soru mu bulsalar acaba?
    her doktora gidişte:
    bekarım ama aktif bir cinsel hayatım var diye açıklama yapmaktan yoruldum.
    bi de hastane odasından çıkarken kendime bi gurur geliyor ki anlatamam.
    diğer kadınlara bakıp lan ben sizin gibi korkak değilim, gitti seviştim elin adamlarıyla oh kafa rahat, mis gibi de özgürüm diye saçlar da bi havalanmalar, bi kuğu gibi süzülmeler ki of sormayın gitsin.
  • kendini savunmak için buraya koşturan jinekologlar da sanki hepsi devlet hastanesinde çalışıyormuş, günde 600 hasta bakıyormuş gibi konuşuyorlar. e ulan bazılarınız özel hastanede çalışsa da aynı bok! o da mı nefes almadan hasta bakıyor? yoo. onun da mı hasta profili çok düşük. yooo. ayrıca tıp lan bu, tıp! soru nasıl sorulması gerekiyorsa öyle sorulmalı, en azından mümkün olduğu kadar.

daha pazartesi bu konuyla ilgili berbat bir örnek yaşadığım için çok doluydum zaten, anlatayım. özel bir hastane, muayene için bekliyorum. odaya girdim, kadın jinekolog, daha "merhaba" demeden "şikayetiniz ne?" dedi. "şikayetim yok, rutin kontrole geldim" dedim. "gebe misiniz?" dedi, "hayır, yıllık kontrole geldim" diye tekrar ettim. hem şikayetim yok, hem hamile değilim, allah allah, o zaman jinekolog la ne işim olabilir? kadın yüzüme mal mal bakıp, "evli misiniz o zaman?" dedi. yahu bak rutin kontrol yaptıracak tipte bi hastayım, az çok bundan da bi çıkarım yap artık, di mi? kadına bakıp, "cinsel olarak aktif misiniz diye sormanızı tercih ederim" dedim.

şimdi burada doktorun ne yapmasını beklersiniz? herhalde bana "sana mı sorucam nasıl soracağımı, sen kimsin be?" diye bağırmasını değil! "pardon, ağız alışkanlığı" dese, ona bile razıydım. işte türkiye koşulları falan fıstık de bari. ama ikimiz de biliyoruz ki, bu sorunun uluslararası tıp etiğine uygun olan hali bu değil, ben de senden uygun şekilde sormanı talep etmişim. yani aslında olması gerekeni yapıyorum. soğuk biçimde ama bağırmadan etmeden, bunu benim "buyurmadığımı", sorunun doğru şeklinin zaten bu olduğunu belirttim. göt olup kaldığı için sarılacak yer bulamadı ve alaylı alaylı "sen bu sorudan neden bu kadar rahatsız oldun ki?" dedi. bak bak, "rahatsız olduğuna göre bekardır" diye düşünüyor ve aklı sıra, beni utandırmaya çalışıyor. tıp etiği bu mudur sevgili doktorlar? böyle "hııı seni niye gerdi buuu?" tarzı mahalle atışması nedir yani? ben de bu über doktorumuza "çok merak ediyorsanız evliyim, ama bu sorudan rahatsız olmam için bekar olmam gerekmiyor, yanlış bir sorudan herkes rahatsız olur ve olmalıdır da... çünkü medeni durumumla tıbbi bilginin hiçbir alakası yok, hatta yanıltıcı bile olabilir." diyerek son vuruşumu yaptım. "bakire değil, evli de değil, ondan bu kadar atarlandı, dur utandırayım da üste çıkayım" hamlesi de boşa giden jinekolog ablamız pıstı, başka bir şeye sarılamayacağı için "ben sizi muayene etmeyeceğim, gidin paranızı iade etsinler, tartışmicam sizinle, siz doktor seçiyorsanız ben de hasta seçiyorum o zaman!" diye söylenmeye başladı. seviyesizliğin diplerinde gezinen doktora bu hastanedeki tek jinekologun kendisi olmadığını, dilersem başka bir doktoru seçebileceğimi, paramı almayı mı yoksa başka doktora görünmeyi mi seçeceğime kendimin karar vereceğini belirttim. bu birinci mevzu. ikinci ve daha önemlisi, size fiziksel şiddet uygulamadığı, bağırmadığı, tehdit savurmadığı halde, hatta siz "sen" diye hitap etme cüretini gösterdiğiniz halde size terbiye gereği "siz" diye hitap eden bir hastayı sırf sizi haklı olarak uyardı diye muayene etmeyi reddetmek, daha da ötesinde "ben de hasta seçerim" demek ne demek? hipokrat yeminin nerde kaldı senin? o zaman canı istemeyince hiçbir doktor kürtlere, alevilere, gayrimüslimlere, translara bakmasın, onlar da hasta seçebilsin, öyle mi? kadın doktorlar erkeklere el sürmeyince "pis yobaz" diye haber oluyor (ki olmalı), ama "ben de hasta seçerim" lafının sonu işte tam da burası... doktor olarak sen bu şekilde hasta falan seçemezsin. bu noktada, "ben sizden hizmet almayı zaten istemiyorum artık, ama hastanenin başhekimi x bey'i tanıyorum ve sizi ona şikayet edeceğim, bir doktorun hastasına bu şekilde davranması kabul edilemez" dedim. o ana kadar "sen, sen" diyen jinekolog hanım birden siz'e dönüverdiler. odadan çıktım, şikayet formu isteyip olayı yazdım, sonra birebir başhemşire ve başhekime de anlattım, doktor adına özür dilediler sağolsunlar, bu yaklaşımın kabul edilemeyeceğini belirttiler. onlara anlatırken de vurguladığım şuydu, insanlık hali, dil sürçer-alışkanlık olur-soru yanlış sorulur, bu ölümcül bir sorun değil. ama bir hasta, hem de normalde sizin zaten yapmanız gereken şekilde soru sormanızı talep ederse, ona doktor egosu ile "sana mı sorucam" atarı yapamazsınız. "ay benden daha iyi nasıl bilebilir aaaayyy üstüme iyilik sağlık" moduna giremezsiniz, lan en basiti belki ben de doktorum? ortopedistler jinekolojik muayenesini kendisi mi yapıyor, a salak doktor? belki tıp etiği alanında çalışan uzmanım, nereden biliyorsun? nefret edilen doktor egosu tam da bu işte! tanrı değilsiniz, hata yapabilirsiniz, özür dilemeyi bilin. bitti, bu kadar basit. bunun lamı cimi yok. ailemde birçok sağlıkçı insan var, çoğunluğu da devlet hastanesinde çalıştı/çalışıyor. bunun kolay bir iş olmadığını gayet iyi biliyorum yani, merak etmeyin. ama eğer benim akrabalarım bir hastaya bu kadar denyoca davranırkarsa, lütfen onları da şikayet etsinler. herkes gereksiz doktor egosuna doymuş durumda. bir "pardon" deyip olayı halletmek varken, "sana mı sorucam lan?" moduna geçilemez. üstelik özel hastanedesin, her hastan için 15 dakikalık aralarla muayenen konmuş, sen daha neyin kafasındasın?

bu, ilk kez ve son kez gittiğim bir jinekologdu, tek sebebi de o gün o hastanenin yanında işim olması ve bu rutin kontrolü de aradan çıkarıp zaman kazanma isteğimdi. tabii türkiye'de yaşıyoruz, bizim neyimize böyle lüksler! bilinmeyen her şey, bir sinir harbi ihtimali! normalde gittiğim ama o gün izinde olduğu için ona gidemediğim bir jinekologum var, şimdi de kendisine ilk gittiğimde onun nasıl yaklaştığını anlatayım, farkı görün.

-merhaba, hoş geldiniz, adınız?
    -cinsel olarak aktif misiniz?
    -cinsel ilişki sıklığınız nedir? düzenli bir cinsel hayatınız var? (bu esnada yanına girmeden önce doldurduğum formdan evli olduğumu zaten görmüştür)
    -partner değişiminiz nedir, tek partner mi çoklu partner mi?

evli olduğumu gördüğü halde, bunları olması gerektiği şekilde sorduğu için şaşkın ve mutlu ben...

bilgileri kağıda işaretleyen doktor kafasını kaldırır, şaşkın ve mutlu yüzüme bakıp gülümser, "medeni haliniz benim ihtiyacım olan tıbbi bilgileri sağlamıyor sonuçta, di mi?" der, göz kırpar. "tabii, tabii" der gülerim.

sonuç: bu ikisi de türkiye'de doktor. ikisi de özel hastanede doktor. ilki okmeydanı'nda, ikincisi de balat'ta. ilkine ilk kez gittiğim için profilini tam bilmiyorum ama muhafazakar ağırlıklı olduğunu tahmin ediyorum, ikincisinin ise eyüp ve fatih'ten gelen tonla hastası var, yani mesele muhafazakar hastaysa muhafazakar hastayı dibine kadar yaşıyor, ama soruları sorması gerektiği şekilde soruyor (en azından bana öyle sordu) tıbbi bilginin benim medeni halimle hiçbir ilgisinin olmadığının farkında. "evli misiniz?" diye sorup evliysem hemen aktif cinsel hayatım olacağını düşünmüyor, çünkü vajinismus olabilirim. ille tek partnerli olacağımı düşünmüyor, belki açık evlilik yaşıyoruz? "şikayeti yok, gebe de değil, rutin kontrolde işi ne ki?" diye mal mal bakmıyor yüzüme, tam aksine bakire olsun olmasın, her kadının her sene kontrole gitmesi gerektiğinin farkında. yani şimdi hiç tırı vırı yapmayın, mal bir doktorsanız mal bir doktorsunuzdur, bu kadar. boşuna kendinizi aklamaya çalışmayın, onun yerine kendinizi düzeltmeye çalışın. her mesleğin iyi ve kötüleri vardır, konu da kapanmıştır.
  • sorun doktorun kadın hakkında varacağı kanaat değil. hem kimin umrunda doktorun ne düşündüğü. soru da başlı başına kadını aşağılayan bir yapı var "evli misin" sorusu bakire olmadığı anlamına gelirken, "bekar mısın" sorusunda "bakire" algısı yatmaktadır. soru yanlış. aktif cinsel hayatınız var mı? / bakire misiniz? / ya da daha makulu "daha önce cinsel birliktelik yaşamadıysanız şu şekilde tedavi edeceğim, yaşadıysanız bu şekilde bir tedavi uygulayacağız" diyerek durumu daha normal ifade edebilirler. kimse kimsenin şeyinin bekçisi değil. kimse de yaşadığı cinsel hayatı hesap verir gibi anlatmak zorunda değil. "evli değilim ama her gece sevişiyorum." "evli değilim ama bakire de değilim.." yani bekarsanız ve bakire değilseniz saçma sapan açıklamalar yapmak zorunda kalıyorsunuz. gerek yok. dünya da neler oluyor. oturup 2 cmlik şeyi tartışmayalım artık.
  • hafta sonu siddetli regl sancisiyla gittigim kadin dogum uzmani
    -evli misin diye sordu hayir dedim iliskin var mi dedi ona da hayir dedim.
    -olsun sen gec bi bakalim hamilemisin diye dedi. agridan kivranirken tamam diyip yattim koltuga duzenli adet oldugumuda soyledim. olsun olsun bakalim dedi.
    ultrasonla bakip hamile degil dedi ablama.sonra igne yapti.
    hayir bu neyin inanmamazligi gerzek hamileliktrn suphelensem onu soylerim ki siddetli regl sancisiyla gelmisim orospu kari hemen neden yaftaliyosun.
    bu sekilde davranislarinin da sebebi vardir belki ama yafta hos 1 sey degil.
  • o değilde şuradaki yorumlarda dikkatimi çeken bir konu oldu.

"insanlarla nasıl konuşması gerektiğini bilmeyen adamlar doktor olmuş" diye isyan edenlerin bir çoğu doktor arkadaşlara çok güzel giydirmişler.

yani isyan ettiğin şeyi kendin yapıyorsun o hiç dikkatini çekmiyor mu?
    ama sen bekliyorsun ...
    beklediğin şeyi senin karşı tarafa göstermen gerekmiyor değil mi?
  • muayeneye annesi ile gelmiş bir hasta ile karşı karşıya olan jinekolog olabilir. çünkü ortalama bir türk annesine göre kızı kaç yaşında olursa olsun, kızın bilmem kaç yıllık sevgilisi de olsa, eğer evli değilse, biricik prensesi yüzde yüz bakiredir; ve anne bunun aksini öğrenirse kalp krizi veya beyin kanaması geçirebilir.

fiziksel muayene odasının ayrı bir bölmede olması bu durumlarda işe yaramaktadır; zira jinekolog bu soruyu düzgün hali ile (bkz: cinsel olarak aktif misiniz?) bir kez daha orada soracaktır.

eğer böyle bir imkan yoksa, hastanın da doktorun da vay haline.

(bkz: jinekolog/#20326991)
  • kadınları galeyana getiren jinekologtur. amına kodumun orospularının derdi bir türlü bitmiyor. ulan bi erkek de çıksın desin ki bizi de askerlik muayenesinde çıplak muayene ediyorlar, gördüğümüz muamale insanlık dışı. götümü siktiriyorsam kime ne. ard benim değil mi ister dövdürürüm ister dilletirim diye. biz muhabbetini bile açmıyoruz.

bir erkek de çıksın desin ki beyefendi değil bayım diyeceksin. biz yapıyor muyuz böyle bir muhabbet? neymiş kadın değil bayanmış. ya sizin derdinizi sikeyim ben. bırakın artık dünya bizim etrafımızda dönüyor ayaklarını.

bu kadar zoruna gidiyorsa sordukları zaman evli değilim ama her gece pompadayım de amına koyim. siktirmenin utanılmayacak bir şey olduğunu düşünüyorsun da bunu söylemekten neden imtina ediyorsun. soruyu yanlış soruyorsunuz doktor bey de. bunu krize çevirmenin manası ne? de ki doktor bey bekarım ama istanbulda beni kime sorsanız tanır. de amına koyim buraya gelip ne ağlyorsun?
  • -canım daha yakından bak istersen
  • berlinde 12 yasindaki bana röntgene almadan hamile misin diye sordular mesela direk
hesabın var mı? giriş yap