şükela:  tümü | bugün soru sor
 • mesela 30 yaşın altında 30'a bilmem kaç tık kalmış kızın gerek kafası, gerekse çevresi ''ya kızım niye evlenmiyorsun, evde kalmışsın, çürüyüp gideceksin'' demesi. aynı şekilde erkeğin gerek kafası, gerekse çevresi ''bırak şu bekarlığı, yuvar kur kurtul şu düzensiz halinden'' demesi. hani kafanın içindekilerini halledersin, bir şekilde kendine başka hedefler belirlersin, koyulursun gerçekleştirmeye, evliliği düşünmezsin falan ama aileyi ve çevreyi ikna etmek zordur. bekarlık çevre için farklılıktır. ''ya ben evlilik düşünmüyorum'' dersin ''yavrum saçmalama'' derler. ''niye, bekar yaşayamaz mı insan'' diye sorarsın ''yaşlandığında kim bakacak sana'' derler. üremek, aile olmak mı gerekiyor illa? zaten ergenliğinden itibaren yapısal gerçekleri öğrenmeye başlıyorsun, onun hatırı sayılır bir etkisi oluyor. evlenmeliyim düşüncesi yerleşiyor kafanın bir yerlerine. fakat, hayat bir şekilde seni bekarlığa, yalnızlığa itmiş olsun. tamam ya o kadar da gerekli değilmiş de, hala net ve kararlı olamıyorsun. çünkü o lanet olası çevren ve seni ikilemde bırakan yapısal, duygusal sebepler sonunda ikna ediyor. fakat aslına bakarsanız mecburiyet falan değildir. öğretidir.
 • insanlar her şeyi derler. evlenmezsin niye evlenmiyorsun derler. evlenirsin daha erken hayatın tadını çıkarsaydın ya da hani evlenmeyecektin derler.

  çocuk yapmazsın çocuk ne zaman derler. çocuk yaparsın azcık daha bekleseydin evliliğin otursaydı derler. işk çocuğubyaparsın 2. ne zaman derler ikinci çocuğu yaparsın ne çabuk derler, sonra üçüncü çocuk ne zaman derler. *

  boyun uzundur daha uzama ya da topuklu niye giyiyorsun derler. boyun kısadır uzamamışsın derler. kilo alırsın ver derler, kilo verirsin sıkıntın mı var derler. derler derler derler...

  kimse sizin hayatınızı yaşamıyor sizde başkasının hayatını yaşamıyorsunuz. niye bu kadar baskı altındasınız onuda anlamış değilim.
  ben niye hissetmiyorum çevredekilerin baskısını. umrumda bile değil herkes alıştı. bu baskıyı en çok hissedenler evlenme fikrine adapte olmuş evlenmek isteyip evlenemeyenler bence. geri kalanlar çok takılmıyor.

  şunu desenize bende istiyorum ama olmuyor, çevre baskısı diyerek istemem yan cebime koy muahabbeti yapıyorsunuz işte...