şükela:  tümü | bugün
3585 entry daha
  • "sini üstünde sini
    dün gördüm birisini
    her zaman evlenilmez
    şeç de al iyisini"

kaynak: anneannem
  • ritüelleri bunun kadar saçma ikinci bir kurum daha yoktur. gerçi diğer ülkelerde nasıl bilmiyorum da bizdeki ritüeller insanı canından bezdirecek cinsten. kafana uyan bir eş bul, git evlilik düşün sonra nişanlan. nişanlandıktan sonra bir süre daha birbirini tanı, evlilik tarihini kararlaştır. yok gelinliğiydi yok damatlığıydı yok davetiyesiydi yok gelin almasıydı... en çok da gelin alma ritüeline gıcığım. ulan gelinin ayakları yok mu nikah salonuna veya düğün salonuna gelemiyo mu? yok, kesinlikle damat almak zorunda. niye, çünkü adet böyle. mantık? yok tabi ki ne mantığı arıyon adet işte. nikah salonunda ayrı tatava, düğün salonunda bambaşka bir tatava. resmi olarak iki karşı cinsin sevişebilmesine olanak sağlayan bi olay, başka bişey değil. bu kadar kutsallaştırmaya veya herkese duyurmaya gerek yok lan. at imzayı sonra başbaşa çık tatiline. ne sinir ne stres ne başka bişey bitti gitti.

yazarken ayrı okurken ayrı yoruldum, hobi olarak evlenin ama bence kimseye duyurmanıza gerek yok. sonra düğününüze davetinize çağrıyorsunuz, gitmezsek ayıp oluyomuş falanmış filanmış. öyle işte...