şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
  • sakın ama sakın evlenmeyin. eğer bunu okuyorsan ve evlenmemek için son bir şansın varsa mutlaka bunu kullan.
    yoksa bu yazı ileride aklına geldiğinde çok pişman olacaksın ve her şey için çok geç olacak.

edit: imla.
  • --- spoiler ---

sakın, aman, katiyen evlenme deyip deyip evlenen insanlar, olm siz ne ayaksiniz la, ne oynuyorsunuz bizle?
    --- spoiler ---
  • "bence her erkek evlenmeli. karınız iyi olursa, mutlu, kötü olursa, filozof olursunuz."
    sokrates

yani illaki bir işe yarıyor evlilik.
    boş yok.
  • evli olanlar evlenmeyin diyor. artan boşanma oranları. toplumdaki modernleşme altında bozulma. anne veya baba sevgisinden mahrum çocuklar. daha niceleri. toplumu oluşturan temel olan evlilik ayaklar altında. buna rağmen çok mutlu olanlar da var, mutlulukları daim olsun. aynı şekilde evlenip bir senede boşananlar var. birkaç ay evvel evlenen mesai arkadaşım sürekli başka bir mesai arkadaşıma dert yanıyor, kız muhabbeti maruz kalıyorum ister istemez. evlilik kutsaldır, sağlıklı nesiller için elzemdir. fakat evlenmeden iyice düşünün, çevrenize, ailenize bakıp baskı altında hissedip asla evlenmeyin. gerçekten mutlu olacağınızı düşündüğünüz biri ile hayatınızı birleştirin. ve bu yükü taşımayı göze alın, bir iken iki, iki iken üç olursunuz. evlenseniz de bekâr da kalsanız etrafınıza yardım eli uzatın, topluma faydalı şeyler yapın, birilerinin mululuk kaynağı olun, karşılık beklemeden.
  • kocaman, şatafatlı bir akvaryum; dışarıdan bakanlara ışıl ışıl, rengarenk ama içindeki balıklara cezaevi.
  • ben de eskiden evlenmem/evlenmeyin diyordum. evlendim. cok da abartilacak bir sey degilmis. sevdiginiz bir insan oldugu kadar iyi de anlasabildiginiz, birlikte yasamaktan zevk aldiginiz zorlanmadiginiz biri ile evlenirseniz gercekten gayet guzel bir olay.

tavsiyem onceden bazi onemli konulari konusun ve bir anlasmaya varin. biz yaptik, cok da faydasini gorduk. misal:

1- hangi sehirde/sehirlerde yasamak istersiniz?
    2- kariyeriniz hakkinda ne dusunuyorsunuz? planlariniz neler?
    3- finansal aliskanliklariniz neler? para biriktirir misiniz? borcunuz var mi? para nasil paylasilmali? yatirim planlariniz neler?
    4- kendi aileniz ne kadar onemli? ıliskileriniz nasil?
    5- arkadasliklariniz ne kadar onemli? ıliskileriniz nasil?
    7- cocuk istiyor musunuz? kac tane istiyorsunuz?
    8- ev islerinde neleri yapmaktan zevk alir nelerden nefret edersiniz? ıs bolumu yapabilir misiniz?
    9- dini gorusunuz nedir?
    10- ne kadar kiskancsiniz? nelerden rahatsiz olursunuz?
    11- tatil anlayisiniz nedir?

bunlarda anlasin, gerisi kolay.

edit: listeye ekleme.
    edit2: abuk sabuk mesajlar atanlar icin soyluyorum; biz evlenmesek de hayat bize guzeldi, simdi yine guzel bir de uzerine daha az vergi oduyoruz. bu.
    edit3: imla.
  • evlilik güzel bir şey, herkese denemesini öneririm (sırf denemek için evlenmeyi öneriyor değilim). sadece, bir gün bitebileceğini bilerek bu işe girmenizi de önermek durumundayım. sonuçta her şey biter, herkes gider ve bazen (resmen yalan; genelde) evlilik başında edilen büyük sözler kadar şatafatlı olur biterken edilen küfürler -ki bunlara hiç gerek yok.
    akli melekeleri yeterli olan iki insan bir şeye başlıyorsa aynı şekilde sonlandırabilmeli, yeter ki medeniyetten ve dahi kendisinden vazgeçmesin insan. bunun için her açı dikkate alınıp verilecek karar ile ilerlenirse en güzeli olacaktır diyebilirim. millet evlen veya evlenme dedi diye evlilik kararı almaya kalkmaktan bin kat yeğdir..
  • bir uygarlık belasıdır.
  • gelinliğe evet de (bkz: say yes to the dress) belgeselini gördükten sonra evliliğin ve gelinlik giyme hayalinin sadece türk kızlarına ait olmayan bir hayal olduğunu fark ettim.
  • kelimenin kökeni bile bize özgü. neden soyut olan iki insanın hayatını birleştirmesi somut olan ev kelimesinden türetilir ki, anlamış değilim.