şükela:  tümü | bugün
 • türkiye'de biraz meşakkatli görünse de doğru adımlar atıldığında kolayca halledilebilecke bir prosestir. öncelikle herhangi bir nikah dairesine gidip evlenmek için gerekli evraklar alınır. sonra bu formlar yazısı güzel olan kişi tarafından doldurulur. arkasından bir tur başlar.

  fotokopici: nufus kağıdınızın fotoopisini çektirmek için

  fotoğrafçı: bu profesyonel bir fotoğrafçı olursa iyi olur. beğenebileceğiniz bir vesikalık çektirin ve bundan en az 12 adet bassınlar. başvuruyu yapan her iki kişinin de bütün evraklarında aynı zamanda çektirdikleri resimleri olması lazım. ayrıca, unutmayın ki bu fotoğraf aile cüzdanı denilen merete konuyor ve sizinle o cüzdanı kaybedip yenisini çıkarana kadar kalıyor. (ya da boşanana kadar ki şimdi bunları düşünmeyin. önce bir evlenin)

  muhtar: resimli ikametgah alıp, nikah dairesinden alınan formların içinden çıkan nufus suretini (ki buna da fotoğraf yapıştırıyorsunuz) onaylatmak gerekiyor.

  nüfus müdürlüğü: detaylı nüfus kayıt örneği almak gerekiyor.

  sağlık ocağı/klinik: belgeleri alırken nikah dairesinin söylediği sağlık bakanlığına bağlı kuruma gidiyorsunuz. burada evlilik için sağlık raporu istiyorum diyorsunuz ve tahlilleriniz ve akciğer raporunuz ertesi gün veriliyor.

  her türlü evrağınız hazır ve evlenmek istiyorsunuz. hemen evlenmek isteyen çiftin herhangi birinin ikamet ettiği ilçeye bağlı evlendirme dairesine gidiyorsunuz. eğer o evlendirme dairesinde evlenmek istiyorsanız hemen oracıkta evlenme günü tayin edebilirsiniz. yok siz başka bir evlendirme dairesinde ya da başka bir mekanda evlenmek istiyorsanız o vakit 6 ay içinde kullanmak zorunda olduğunuz bir izin kağıdı alıyorsunuz. ve gidip o evlendirme dairesinden gün alıyorsunuz.

  unutulmaması gereken bir diğe ayrıntı gün alırken ödenen paranın farkı "hafta içi"/"hafta sonu" oranı 1/6 gibi bir orandır.
 • ufak bi ayrıntı,

  gideceğiniz sağlık ocağını bizzat nikah işlemlerini yaptırdığınız nikah dairesinden öğrenin. zira farklı bölgelerde farklı testler istenebiliyor. mesela ankara'dan aldığınız sağlık raporunu, ege'de veya güney'deki bir nikah dairesi kabul etmeyebilir. her ne kadar işgüzarlık gibi olsa da böyle.
 • internetten cok kolay yapilabilen bir olan: http://www.bride.ru/
  (bkz: super olay)
 • amerika da evlenmek icin nufus kagidiniz disinda hic bir $ey istenmemektedir. (michigan eyaleti monroe bolgesinde)
 • amerika'daki uygulamalar eyaletten eyalete degismektedir. misalen arizona eyaletinde hicbir belge istenmemektedir, hatta kimliginizi bile gostermezsiniz. gorevli memura basvuru formundaki kisi oldugunuza dair serefiniz uzerine yemin etmeniz gerekmektedir sadece. bir de evlilik sonrasi kullanacaginiz isimlerinizi de basvuru formunda belirtmeniz gerekir. zorlama yoktur, anlamsizdir zaten. isim denen sey devleti niye ilgilendirsin ki? ne guzel sey bazi takintilari asmis olmak.
 • birlikte yaşamanın neden daha fazla tercih edildigini acıklayan eylemler bütünü.
 • genelde erkek kısmısının evlilik sirketine bağlı olarak çalışan kız evi naz evi enstitüsü müdürü fermanlı baba hazretlerine yaptığı başvuru türüdür.oldukça bürokratik ve zorlu bir süreci beraberinde getirir,fakat kabul edilen adayın aile kurma yetkisi yasalarla mesru sayıldığından hayat okulundan yeni mezun olmus kisilerce oldukça çekici bir is alanı olarak görülmektedir

  öncelikle enstitü,daha önce basvuran fakat mülakatta basarısız olmus adaylar hakkında bilgi verir:bunlar `'beni ne mühendisler,ne doktorlar,avukatlar istedi de varmadım'` seklindedir.

  unutulmamalıdır ki enstitü,güçlü bir akademik yeterlilik ve araştırma tecrübesi beklemektedir,bu nedenle cvde bugüne kadar edinilmis sevgili,nişanlı,eş vs sayısı,adayın söz konusu iliski sirketlerindeki konumu/görevi/sorumlulukları,hangi dönemler arasında evli kalındığı/flört edildigi gibi bilgiler yeniden eskiye doğru yazılmalıdır.

  alandaki cinsel tecrübe ve performans değerlendirmesi de baba hazretlerinin oğul kulları tarafından okey merasimi,tavla toplantısı gibi aktif katılım gerektirecek alanlar yaratarak sohbet sırasında gerçekleştirilir,burada amaç adayın takım çalışmasına ve dünür-eniştelik ilişkilerine açıklığını belirlemek,delikanlılığını test etmektir.

  cvnin değerlendirilme süreciyle es zamanlı olarak adayı deneme amaçlı kısa süreli flört stajları ayarlanır,evlilik basvurusu yapan aday enstitü bakireleri dönem baskanı ile belli saatler arasında görüştürülür ve kriterleri karşılayıp karşılamadığı araştırılır.

  cvde bos zaman aktivetelerine de özel önem gösterilir,eger adayın alkol kullanımı,kumar oynama gibi kötü alıskanlıkları varsa,ogul kulları arasında ekip çalışmasına ayak uyduramadıysa ya da flört stajlarında el ele tutusmak gibi fazla laubali ve rahat tavırlar sergilediyse is ciddiyetini kavrayamadığı gerekçesiyle elenmesi kaçınılmazdır.

  tüm bu prosedürleri basarılı bir sekilde geçen aday,mülakata alınır,mülakatta sirket ileri gelenleri ve yönetim kurulunu temsilen baba hazretleri ve insan kaynakları yöneticiliğinden anne ve sirket ortakları olan ogul kullar hazır bulunur.

  mülakatta,adaya neden bu enstitüyü seçtiği,kendini 10 yıl sonra nerede görmek istediği sorulur,kendisin referans veren genelde ebeveyn konumundaki kisilerden de cvsi hakkında ek bilgi istenir,takım ruhu,sorumluluk duygusu gibi kisisel özellikleri arastırılır.bu asamada adayın sabrını ve direncini denemek için tuzlu kahve kisilik testi yapılır,kahveyi içen ve beğenen aday enstitüye girmeye hak kazanır

  son asamada formalite icabı adayın soyu,sopu hakkında oturdugu mahallede arastırma yapılır,sicilinin temiz olduguna karar verilirse basvurusu isleme konur ve enstitüde saygın bir departmana yerlestirilir.
  tüm bu prosedürler enstitüden enstitüye değisebilir,sirket politikaları farklılasabilir,adaylara esnek ve sabırlı olmaları tavsiye edilir.

  ayrıca yeni baslayanlar için (bkz: evlilik ciddi bir müessesedir)
 • çok çaba ile bir günde yapılabilecek iştir bu;
  hatta daire de - çember çember - müsait ise neşeli de bir bıdı bıdı belediyesinin bana verdiği yetki memuru var ise hemen şıpp diye evlenmek de mümkün...
  tüm belgeler içinde en fazla zaman harcama sağlık raporu meselesinde;
  kadıköy hükümet tabibliği sağlık ocağı - umarım doğru yazdım - 08:30 ile 10:30 arasında işlem yapıyor; sonra kan ver; verem savaşta x ışınlarına maruz kal; 14:00de raporu al, tabibe git onaylat işi...aralarda diğer belgeleri de toplamak mümkün....sonraaa 15:30 a kadar çembere uçar ise seni orada hemen iki şahit eşliğinde evlendiriyorlar...bu arada tonlarca vesikalık foto bulundurmak yararlı olur...herkes sizin imzalı resimlerinize pek meraklı...hasılı velkelam en fazla iki günde evlenmek iş değil...demek ki düğün dernek aile o bu şu derken insanlar pek helak oluyor; evlenmek istemek iş bir de 2 boş gün bulmak iş bir de hızlı olmak iş...
 • siz beşiktaş'ta yaşıyorken nişanlınız izmit'te yaşıyorsa üstelik nikah izmir'de olacaksa ve birden nişanlınızın izmir'de sandığınız ikametinin ankara'da olduğunu fark ediyorsanız, üstelik çalışan insanlarsanız işkenceye dönüşerek insanı sinir stres sahibi yapan olay...

  ayrıca her nikah dairesinin uygulaması* farklı oluyor.. iyice öğrenip öyle başvurmak gerekiyor...
 • tüm sırlarına vakıf olduğumu düşündüğüm başvurudur efendim. evlenmeyi düşünen yazar arkadaşlara yol göstermesi amacıyla taze bilgilerimi hemen paylaşayım. öncelikle nikahı nerede kıydırmak istediğiniz değil nerede ikamet ettiğiniz önemli. zira ilk olarak eşlerden birinin ikamet ettiği yere bağlı nikah dairesine başvurmanız gerekiyor. ben ataşehir’de, nişanlım fatih’te ikamet ediyor ve kadıköy’de evlenmek istiyorduk. her iki belediyenin web sitelerinde gerekli belgeler yazıyor. biz ataşehir’den istenen belgeleri hazırlamaya başladık.

  başlıklar halinde inceleyelim:
  1.vesikalık fotoğraf:
  başvuru sırasında 7 adet isteneceği yazıyordu. biz kadıköy için de 3 adet ayırmıştık. 2 adet de sağlık raporunda kullandık. 12 adet gideceğini hesapladık ama 10 adet kullandık.

  2.sağlık raporu
  mutlaka devlet hastanesi, sağlık ocağı gibi resmi yerden alınması gerekiyor. ilk başlanacak aktivite bu çünkü tahlil sonuçları 1 gün sonra çıkabiliyor. tahlillerinizi özel bir sağlık kuruluşunda yaptırabilirsiniz. istenen tahliller, kan grubu, hiv, hepatit b, hepatit c, frengi ve tüberküloz için akciğer filmi. bunlar her tür özel sağlık kuruluşunda “nikah testi” diye geçiyor. ben 70 tl, nişanlım 80 tl karşılığı tahlilleri yaptırdı. evlenen insana bir tekme de biz vuralım mantığı her alanda ve sektörde geçerli olduğundan ikimizin de ne özel sağlık sigortası ne de ssk mız geçerli olmadı, çatır çatır ödedik. tahlil için kanımı sabah verdim akşam aldım. nişanlım sabah verdi, 1 saat içinde alıp diğer işlerini de halletti.ben akciğer filmini devlet hastanesinde çektireyim dedim, veznedeki amca onun için de 22 tl aldı, ssk onda da geçmiyormuş. elimizde tahlillerimiz ve akciğer filmimiz olduktan sonra sağlık raporumuz çantada keklik. herhangi bir sağlık ocağına gidiyoruz, muayene fişi almaya gerek olmadan evlenme sağlık raporu almak istediğimizi belirtiyoruz, matbu bir form var, üzerine kimlik bilgilerimizi yazıyoruz, zaten yanımızda olan vesikalıklardan 2 adet veriyoruz. sonra o kağıtla gene sıra beklemeden müsait olan doktorun odasına giriyoruz. doktor tahlillere bakıyor, raporda ilgili yeri dolduruyor. akciğer filminde ise çifte standarta maruz kaldık, nişanlımınkini sağlık ocağındaki doktor onaylamış, benim gittiğim yerle verem savaş derneği yan yana olduğundan beni film için ordaki doktora gönderdiler. tahlillerin orjinalini benim gittiğim yerde aldılar, nişanlımın gittiği yerde almamışlar. tüm bunları aynı yerde birlikte yaptırma şartı yok bu arada.

  3.nüfus müdürlüğü işlemleri:
  bana göre şu an istanbul’daki en hızlı resmi daire. adrese dayalı nüfus sistemine geçtiğimizden sebep hem ikamet belgesini hem de nüfus kayıt örneği bu yerlerden alınıyor. bunun için bağlı olduğunuz ya da oturduğunuz yerdekine gitme zorunluluğu yok. ben iş yerime yakın olana gittim. sıramatikten numaramı aldım, 5 dk bekledim, sıra bana geldi. memur kişiden nüfus kayıt örneğimi ve ikamet belgemi istedim, hemen çıktı lazer yazıcıdan, kırmızı mühürü de bastılar. bütün bunlar için hiç para ödemedim. burada dikkat edilmesi gereken konu başvuru yapacağınız belediye kimlik numaranızla sisteme giriş yaparken sizin o ilçede oturduğunuzu görebilmesi gerekiyor, o nedenle mernis’te adresinizin kayıtlı olması gerekiyormuş, eğer öyle değilse nüfus müdürlüğü’nden alınan dilekçeyle halledilebilen bir iş.

  4.nüfus cüzdanı fotokopisi:
  bunlardan yanımıza beşer adet aldık, lazım olan yerlerde kullandık.
  bu belgeleri hazırladıktan sonra ataşehir’deki nikah dairesine gittik. izin belgesi istediğimizi söyledik (kadıköy’de evlenebilmemiz için) tüm bilgilerimizi bilgisayara giren memur bey çıktı olarak 2-3 sayfa aldı, altlarına imzamızı attık, güzel bir dosya yapıp evrakları bize teslim etti. istediğimiz salona üçer fotoğrafla başvuru yapabileceğimizi söyledi. sabah 9:00’da ataşehir’e ulaşmıştık, 9:30 gibi oradan çıktık. trafik mücadelesinin ardından 10:00’da kadıköy evlendirme dairesindeydik. son derece havalı ve modern bir dekorasyona sahip memurluğa girdik. sıramatikten numaramızı aldık, hemen sıra geldi. çok tatlı bir nikah memuresi evrakları alıp bilgisayarda formları doldurmaya başladı. memurenin ekranından bir tane de masanın altına gömmüşler, ordan izleyebiliyorsunuz ne yaptığını. işlemler sürerken siz de vezneye geçiverin bir zahmet dedi. burada ödenen para, nikahın orada kıyılıp kıyılmamasına, kadıköy’de ikamet edip etmediğinize, nikahınızın hafta içi mi hafta sonu mu olduğuna göre değişiyor. hafta içi bazı günlerde ve sabah saatlerindeki nikahlar ücretsiz. biz hafta sonu ve bölge dışından gelenler olduğumuz için 603tl ödedik. bu paranın 40 tl’si standart olarak her yerde alınan aile cüzdanı parası. kızlar için tam bu noktada bir detay var eğer soyadınızı eşinizinki ile birlikte kullanmak istiyorsanız memurdan soyadı dilekçesi istiyorsunuz, o da hemen çıktısını alıyor ve imzalıyorsunuz. memureden öğrendiğimize göre en çok vıdı vıdı yapılan konu soyadı dilekçesi oluyormuş, çiftler orda başlıyorlarmış tartışmaya.

  tarih seçme kısmında evdeki hesap genelde çarşıya uymuyor. biz mayıs ayı için tarih istiyorduk. kadıköy’de evlenmek isteyenlerin fenerbahçe’nin fikstürünü incelemesini şiddetle öneriyorum. bizim istediğimiz tarih olan 15 mayıs 2010 bu yıl ligin son haftası ve fenerbahçe-trabzon maçına denk geliyordu. az biraz kadıköy+ şükrü saracoğlu+ ligin son haftası tecrübelerimizi düşünüp hemen o tarihten vazgeçtik ve 8 mayıs’a karar verdik. şubat sonunda başvuru yapmamıza rağmen 8 mayıs’ta ancak öğlen 1:00 ve akşam 8:00 boştu. biz de saat 8’e karar verdik.
  bütün işler bitince gene yazıcıdan şirin bir kağıt çıkıyor, üzerinde nikah tarihi ve diğer detayların yazdığı. kadıköy belediyesi bir de güzellik yapmış yeni evlenenlere, bir detarjan paketi hediye ettiler. ayrıca 2 aylık digitürk zarfımız ve bir de koçtaş kartımız oldu. akıllıca bir pr çalışması. deterjanlar 1 ay olmasa da 2 hafta idare edecek gibi. kadıköy’deki salondan çıktığımızda saat 10:30’du.