şükela:  tümü | bugün
 • türkiye'de biraz meşakkatli görünse de doğru adımlar atıldığında kolayca halledilebilecke bir prosestir. öncelikle herhangi bir nikah dairesine gidip evlenmek için gerekli evraklar alınır. sonra bu formlar yazısı güzel olan kişi tarafından doldurulur. arkasından bir tur başlar.

  fotokopici: nufus kağıdınızın fotoopisini çektirmek için

  fotoğrafçı: bu profesyonel bir fotoğrafçı olursa iyi olur. beğenebileceğiniz bir vesikalık çektirin ve bundan en az 12 adet bassınlar. başvuruyu yapan her iki kişinin de bütün evraklarında aynı zamanda çektirdikleri resimleri olması lazım. ayrıca, unutmayın ki bu fotoğraf aile cüzdanı denilen merete konuyor ve sizinle o cüzdanı kaybedip yenisini çıkarana kadar kalıyor. (ya da boşanana kadar ki şimdi bunları düşünmeyin. önce bir evlenin)

  muhtar: resimli ikametgah alıp, nikah dairesinden alınan formların içinden çıkan nufus suretini (ki buna da fotoğraf yapıştırıyorsunuz) onaylatmak gerekiyor.

  nüfus müdürlüğü: detaylı nüfus kayıt örneği almak gerekiyor.

  sağlık ocağı/klinik: belgeleri alırken nikah dairesinin söylediği sağlık bakanlığına bağlı kuruma gidiyorsunuz. burada evlilik için sağlık raporu istiyorum diyorsunuz ve tahlilleriniz ve akciğer raporunuz ertesi gün veriliyor.

  her türlü evrağınız hazır ve evlenmek istiyorsunuz. hemen evlenmek isteyen çiftin herhangi birinin ikamet ettiği ilçeye bağlı evlendirme dairesine gidiyorsunuz. eğer o evlendirme dairesinde evlenmek istiyorsanız hemen oracıkta evlenme günü tayin edebilirsiniz. yok siz başka bir evlendirme dairesinde ya da başka bir mekanda evlenmek istiyorsanız o vakit 6 ay içinde kullanmak zorunda olduğunuz bir izin kağıdı alıyorsunuz. ve gidip o evlendirme dairesinden gün alıyorsunuz.

  unutulmaması gereken bir diğe ayrıntı gün alırken ödenen paranın farkı "hafta içi"/"hafta sonu" oranı 1/6 gibi bir orandır.
 • ufak bi ayrıntı,

  gideceğiniz sağlık ocağını bizzat nikah işlemlerini yaptırdığınız nikah dairesinden öğrenin. zira farklı bölgelerde farklı testler istenebiliyor. mesela ankara'dan aldığınız sağlık raporunu, ege'de veya güney'deki bir nikah dairesi kabul etmeyebilir. her ne kadar işgüzarlık gibi olsa da böyle.
 • günümüzde netten gayet kolayca yapılabilen bir başvurudur..
 • internetten cok kolay yapilabilen bir olan: http://www.bride.ru/
  (bkz: super olay)
 • amerika da evlenmek icin nufus kagidiniz disinda hic bir $ey istenmemektedir. (michigan eyaleti monroe bolgesinde)
 • amerika'daki uygulamalar eyaletten eyalete degismektedir. misalen arizona eyaletinde hicbir belge istenmemektedir, hatta kimliginizi bile gostermezsiniz. gorevli memura basvuru formundaki kisi oldugunuza dair serefiniz uzerine yemin etmeniz gerekmektedir sadece. bir de evlilik sonrasi kullanacaginiz isimlerinizi de basvuru formunda belirtmeniz gerekir. zorlama yoktur, anlamsizdir zaten. isim denen sey devleti niye ilgilendirsin ki? ne guzel sey bazi takintilari asmis olmak.
 • birlikte yaşamanın neden daha fazla tercih edildigini acıklayan eylemler bütünü.
 • genelde erkek kısmısının evlilik sirketine bağlı olarak çalışan kız evi naz evi enstitüsü müdürü fermanlı baba hazretlerine yaptığı başvuru türüdür.oldukça bürokratik ve zorlu bir süreci beraberinde getirir,fakat kabul edilen adayın aile kurma yetkisi yasalarla mesru sayıldığından hayat okulundan yeni mezun olmus kisilerce oldukça çekici bir is alanı olarak görülmektedir

  öncelikle enstitü,daha önce basvuran fakat mülakatta basarısız olmus adaylar hakkında bilgi verir:bunlar `'beni ne mühendisler,ne doktorlar,avukatlar istedi de varmadım'` seklindedir.

  unutulmamalıdır ki enstitü,güçlü bir akademik yeterlilik ve araştırma tecrübesi beklemektedir,bu nedenle cvde bugüne kadar edinilmis sevgili,nişanlı,eş vs sayısı,adayın söz konusu iliski sirketlerindeki konumu/görevi/sorumlulukları,hangi dönemler arasında evli kalındığı/flört edildigi gibi bilgiler yeniden eskiye doğru yazılmalıdır.

  alandaki cinsel tecrübe ve performans değerlendirmesi de baba hazretlerinin oğul kulları tarafından okey merasimi,tavla toplantısı gibi aktif katılım gerektirecek alanlar yaratarak sohbet sırasında gerçekleştirilir,burada amaç adayın takım çalışmasına ve dünür-eniştelik ilişkilerine açıklığını belirlemek,delikanlılığını test etmektir.

  cvnin değerlendirilme süreciyle es zamanlı olarak adayı deneme amaçlı kısa süreli flört stajları ayarlanır,evlilik basvurusu yapan aday enstitü bakireleri dönem baskanı ile belli saatler arasında görüştürülür ve kriterleri karşılayıp karşılamadığı araştırılır.

  cvde bos zaman aktivetelerine de özel önem gösterilir,eger adayın alkol kullanımı,kumar oynama gibi kötü alıskanlıkları varsa,ogul kulları arasında ekip çalışmasına ayak uyduramadıysa ya da flört stajlarında el ele tutusmak gibi fazla laubali ve rahat tavırlar sergilediyse is ciddiyetini kavrayamadığı gerekçesiyle elenmesi kaçınılmazdır.

  tüm bu prosedürleri basarılı bir sekilde geçen aday,mülakata alınır,mülakatta sirket ileri gelenleri ve yönetim kurulunu temsilen baba hazretleri ve insan kaynakları yöneticiliğinden anne ve sirket ortakları olan ogul kullar hazır bulunur.

  mülakatta,adaya neden bu enstitüyü seçtiği,kendini 10 yıl sonra nerede görmek istediği sorulur,kendisin referans veren genelde ebeveyn konumundaki kisilerden de cvsi hakkında ek bilgi istenir,takım ruhu,sorumluluk duygusu gibi kisisel özellikleri arastırılır.bu asamada adayın sabrını ve direncini denemek için tuzlu kahve kisilik testi yapılır,kahveyi içen ve beğenen aday enstitüye girmeye hak kazanır

  son asamada formalite icabı adayın soyu,sopu hakkında oturdugu mahallede arastırma yapılır,sicilinin temiz olduguna karar verilirse basvurusu isleme konur ve enstitüde saygın bir departmana yerlestirilir.
  tüm bu prosedürler enstitüden enstitüye değisebilir,sirket politikaları farklılasabilir,adaylara esnek ve sabırlı olmaları tavsiye edilir.

  ayrıca yeni baslayanlar için (bkz: evlilik ciddi bir müessesedir)
 • çok çaba ile bir günde yapılabilecek iştir bu;
  hatta daire de - çember çember - müsait ise neşeli de bir bıdı bıdı belediyesinin bana verdiği yetki memuru var ise hemen şıpp diye evlenmek de mümkün...
  tüm belgeler içinde en fazla zaman harcama sağlık raporu meselesinde;
  kadıköy hükümet tabibliği sağlık ocağı - umarım doğru yazdım - 08:30 ile 10:30 arasında işlem yapıyor; sonra kan ver; verem savaşta x ışınlarına maruz kal; 14:00de raporu al, tabibe git onaylat işi...aralarda diğer belgeleri de toplamak mümkün....sonraaa 15:30 a kadar çembere uçar ise seni orada hemen iki şahit eşliğinde evlendiriyorlar...bu arada tonlarca vesikalık foto bulundurmak yararlı olur...herkes sizin imzalı resimlerinize pek meraklı...hasılı velkelam en fazla iki günde evlenmek iş değil...demek ki düğün dernek aile o bu şu derken insanlar pek helak oluyor; evlenmek istemek iş bir de 2 boş gün bulmak iş bir de hızlı olmak iş...
 • siz beşiktaş'ta yaşıyorken nişanlınız izmit'te yaşıyorsa üstelik nikah izmir'de olacaksa ve birden nişanlınızın izmir'de sandığınız ikametinin ankara'da olduğunu fark ediyorsanız, üstelik çalışan insanlarsanız işkenceye dönüşerek insanı sinir stres sahibi yapan olay...

  ayrıca her nikah dairesinin uygulaması* farklı oluyor.. iyice öğrenip öyle başvurmak gerekiyor...