şükela:  tümü | bugün
  • edit: arkadaşa mutluluklar dilerim. bir yazarın iddia ettiği gibi kimseyi yargılamak gibi bir niyetim olmadı, üslubundan son derece rahatsız olduğumu belirtmek istedim. ayrıca matrak değil matah olacak. uyaran arkadaşlara teşekkürler.

denk geldiğim şu twitteki arkadaşın durumu. twit

çok itici bir üslubu olduğunu kendisi de kabul etmiş sonra. özellikle 'ya bizi takip edip insanlık mertebesine günün birinde uzanırsınız, ya da eril orman kanunlarınızda yok olursunuz.' sözü sıkıntılı. hayır anlamadığım yüzük, bilezik şu bu yok ama elde var bir evlilik cüzdanı. evlilik cüzdanı paylaşıp gelenekleri yıktım demek, bir de takdir beklemek neyin kafası anlamadım. sonuç olarak siz de gelenekleri yıkamamışsınız, evlenme kolaycılığına bulaşmışsınız ve bir de utanmadan sanki tüm insanlığa örnek olacak, devrim sayılabilecek, çok matah bir şey yapmışsınız gibi havalara giriyorsunuz.

'az önce sevdiğim insanla evlendik, ne bekaret kemeri, ne kız isteme ne alma, ne verme, ne aile, ana baba rızası... dümdüz evlendik. eğri hiçbir şeye yer vermeden. ucuz gelenekleriniz de şovlarınız da sizin olsun. yüzük, bilezik, kolye yok. yani hiçbir köle itemi yok.
    bolca düşman var, geleneklere başkaldıramadığı için bize hasetlenen mahlukat var ama hiçbiri umrumuzda değil. ya bizi takip edip insanlık mertebesine günün birinde uzanırsınız, ya da eril orman kanunlarınızda yok olursunuz.'
  • sen zaten ilişkilere dair tüm evrensel tabuları ve inançları, bu tipinle, böyle güzel bir kızı evliliğe ikna ederek yıkmışsındır.

gerek yok başka bir şeye...
  • madem o kadar geleneksellik düşmanısın resmi nikah yerine evlenmeden yaşasaydın olm ne bu artistlikler.

(bkz: evlenmenin mallık olması)
  • "ya bizi takip edip insanlık mertebesine günün birinde uzanırsınız, ya da eril orman kanunlarınızda yok olursunuz.."

toplanak allah diyek istersen? egoya bak.
  • allah affetsin güldüm.

bonus: evlilik cüzdanındaki fotoğraf da takım elbiseli ahahah

bonus 2: adam müslüman çıktı. (bkz: the plot thickens)

ünlü düşünür rupaul özetle der ki: bir şeyleri değiştirmek istiyorsanız "ben tüm geleneksellere en ufak sorgulamadan tamamen ters gidiyorum o yüzden süperim" diyerek bi sikim olamazsınız. önemli olan var olan düzeni sizin düşüncelerinize de yer verecek bir şekile yontabilmek.

işinize gelmeyene "çok tersim", işinize gelene (ya da götünüzün yemediğine) "eh meh o kadar da olur" diye bahane kovalarsanız kimse samimiyetinize inanmaz, ki haklı olurlar, ve (bu dalyarak tavırlardan ötürü) parmak basılması gereken haklı yaklaşımlarınız da kafadan çöp olarak görülür.

not editi:
    bana arkadaşın derdi "düzen kötü, değiştirelim" ya da "genelden farklı düşüncelerim var ve bunlar da normal olarak kabul edilmeli" demekten ziyade, "ben özel ve üstünüm"ü hissetme arzusu olarak yansıdı. bu tavır bana gelenekselciden çok gelenekselci, yani "gelenek görenek var olsun da, ben farklı olduğum için karşı çıkayım" güdümlüymüş gibi hissettiriyor.
    bu şekilde bir şeylerin değiştirilemeyeceğini düşünüyorum. rupaul'u "nasıl değiştirilir"e örnek olsun diye verdim.

twitter'a girdim editi:
    ha benim vizyon şov marjinallerime, 84k beğeni var (bkz: püüüü)
  • paylasim yapanin ismini de degistirmesini istiyorum. madem bu kadar aykirisin, buyuk ihtimalle inanmiyorsun degistir ismini de tam olsun sov olarak goruyorsan dumduz evleniyorsan bunu aciklaman da sov degil de nedir? ismini de degistir yik tabulari uber insan.
  • şovmen. başka bir şey değil. düğün dernek olaylarının bu kadar abartilmasina zaten anlam veremiyorum. yok düğün yapmak 100 bin tl, yok o yok bu. 100 bin tl ile sıfırdan ev kurup düğün yaptı arkadaşım. gelen takı da 60-65 bin lira aralığında bir şeydi. 30-35 bin lira civarı bir para ile evini barkını dizip hayatını kurdu. bu sadece düğün için 100 bin tl diyen kesim neyin peşinde acaba? bu şovmende çıkmış bunları eleştirmiş sözde. ulan bu anadolu'da kız kaçırma durumu işte.
  • öncelikle o elinde tuttuğu evlilik cüzdanı geleneğin kölesi olduğunun resmidir.

"gelenekleri nasıl yıktı acaba?" diye düşünürken meğer nikah için gün alıp nişan, düğün gibi gereksizlikleri pas geçmiş. iyi de bu onlarca yıldır onbinlerce insan tarafından yapılmış ve hâlâ da yapılan bir şey. senin evlenmeden önce hangi ritüelleri gerçekleştirip gerçekleştirmediğin inan ki çevrendeki üç beş kişi dışında kimsenin umurunda değil.

başlığı okuyunca evlilik cüzdanındaki kadın, erkek bölümlerinde falan radikal bir değişiklik falan mı yaptı acaba dedim? adam düğün mesarifinden kaçınan uyanık çıktı rıza baba.
  • toplumumuz bunlara hazır değil. daha geçenlerde ateşi bulduk be arkadaş. ne ara kanunları oluşturup belediye kurdunuz sonra bir de yasalar önünde evlendiniz. bizden 1000 sene öndesiniz.
  • pandemi döneminde olmasaydı o düğünü seve seve değilse de seve seve yapardı... ki kaldı ki nikah için ses etmeyen aileler kesin bir ara düğün isteyecektir... düğünden kaçış bu topraklarda çok zor...