şükela:  tümü | bugün
  • birçoklarının evlilik denen kurumdan neden yıllarca uzak durduğunu en iyi gösteren, evlilik öncesi süreçte yapılan eylemler bütünü. ailelerin biribiriyle tanışması, kız isteme, allahın emri (niyeyse), peygamberin kavli (ne demekse), adetler, örfler, gelenekler, "yok efenim o böyle olmaz"lar, "aaaa bizim öyle alışkanlıklarımız yok"lar, "çamaşır makinası sizden, yatak odası bizden"ler arasında bir de evlenecek kişilerin, yani aslında olayın asıl öznelerinin kendi kendilerine de birşeyleri dert etmesiyle iyice gayya kuyusuna dönüşen bir dönem... sancı... sanrı...
  • evlenmek üzere olan çiftlerin en güzel zamanları* ailelerin tanı$ması, ko$u$turmacalar, gelin adayının kaprisleri, ortak zevkle ve parayla alınan e$yalar ve yeni bir hayata ba$lama heyecanı.fakat önemli bir husus daha vardır.
    (bkz: evlilik monotonluk mudur)
  • zor bisi, insan sevgililik mevhumuna aileleri karistirdi mi, iste o zaman mevzunun boku cikiyor afedersiniz... birden kendinizi, cambaz gibi hissetmeye basliyorsunuz, iki tarafin da ailelerini hos tutmak kolay bir is deil, ustelik bu arada da, kendi iliskinizin zarar gormesini engellemek gibi ulvi bi goreviniz var. durum tuhaf yani, ama bir sekilde, eger gercekten cok seviyor ve cok egleniyorsaniz sanirim geciyor, hani gececek gibi, ve bir yil sonra butun bunlarin hic bir onemi kalmayacak, sadece gulunecek... ama ben yine de derim ki, iyi dusunun...
  • eskiden çeyiz için dantel örmek, beyaz eşyaları tamamlamak, düğün alışverişine çıkmak, yüzük ısmarlamak gibi öğeler içeren, günümüzde ise kimilerince biz evleniyoruz için başvuru formu doldurmaya dönüşmüş hazırlık süreci.
  • mustakbel kayinvalidenizin gercek yuzununu ancak bu donemde görebilirsiniz.
  • (bkz: baş tacı)
  • hevesli adaylar için acaip eğlenceli aktivite.
  • bazıları için iki kişilik cezaevi temel atma töreni.
  • evlenmeye karar veren çiftin, evlilik merasimi ve evlilik yaşamı için yaptıkları hazırlıklar.

1. adım ev
    öncelikle iki kişinin evli statüsü kazanabilmeleri için bir evlerinin olması gerekmektedir. çekirdek aile modeline dönen (ki tercih edilenidir) toplumumuzda artık ana baba ile birlikte aynı evde kalma gibi olaylar kırsal kesim dışında yok denecek kadar azdır. bu sebeple çiftin başlarını sokacakları bir ev edinmeleri gerekmektedir. babası zengin olup zaten ev sahibi olan tipler bu aşamayı atlayabilmektedir, diğer kişiler ise fellik fellik ev aramak, müstakbel hanıma beğendirmek, boya, badana gibi işlerle bitap düşeceklerdir.

2. adım eşya
    ev bulunduktan sonra eşya temini adımına geçilir, ki boş ev, ancak akustik deneyler yapmak için uygundur. bu bağlamda evin içini dolduracak eşyaların satın alınması ve taşınması işlemleri başlar. çeyiz olarak da adlandırılan ve daha önceden taksit marifetiyle alınan eşyalar eve taşınır, eksik eşyalar satın alınır. bu aşamada mali problemlerin yanında, taşınan eşyaların canım yeni boyayı çizmesi, hamallar tarafından merdivenden yuvarlanması gibi problemler ortaya çıkar. 1.5 sene önce alınan eşyalardaki fabrikasyon hatalar garanti dışına çıktığından ne çıkarsa bahtına modeli uygulanır. bu problemlerin aşılması halinde eşyaların yerleştirilmesi sırasında karşılaşılan gelin - kaynana çatışmalarının ilk ayağı yaşanır. televizyonun lokasyonu damadın cinnet geçirmesi üzerine belirlendikten kelli, evde bir bayram havası yaşanması doğaldır.

3. adım legalizasyon
    evliliğin resmi kayıtlara girmesi için gerekli prosedür görece daha az problemlidir. ikametkahlar ve nufus suretleri için muhtarlar, nüfus örnekleri için nüfus idareleri, sağlık raporu için sağlık ocağı ziyaret edilir. uyduruk bir kan testi yapılarak çiftlerde hepatit, hiv aranır. normalde 80 milyon olan eliza testinin, hepatit testi ile beraber, iki kişi için 35 milyona yapılması ise enteresandır. kan testlerinin sözde sonuçları doktora gösterilir. doktor, çifti şöyle bir süzer ve evlenebileceklerine kanaat getirir. raporunu yazar.

tüm resmi evraklar tamamlanınca gerekli formlar doldurulur. 5'er adet fotoğraf ile evlendirme dairesine başvurulur. gerekli para bayılınarak gün alınır.

4. adım düğün hazirliklari

bu adım yöreye, adete ve mali duruma göre değişiklik gösterir. en güzeli sade bir nikah yaptırmak, hiç tanımadığınız adamların göbek atmalarını izlemek zorunda kalmamaktır. en sade nikah için bile bir davetiye hazırlanması gerektiğinden davetiye seçme zulmünden kurtuluş yoktur.

evlilik öncesinde, adım adım anlatılan tüm işlemlerin aynı anda yapılmaya çalışılması gerekmekte, sonuç olarak çiftler proses sonucu birbirini tanımaz hale gelmektedir.
  • aile faktörünün en aza inmesiyle stres dozajının da azaldığı bir aşamadır.