şükela:  tümü | bugün soru sor
 • evliliğin ne kadar iğrenç, ne kadar sakat, ne kadar sağlıksız bir kurum olduğunu ispat eden teori.

  evlenmek insanları mutlu eden, insanların sağlığına, hayatına, geleceğine güzel katkılar yapan bir kurum olsa, dünyada trilyonlarca insan boşanmak için kadınlara, avukatlara, mahkeme süreçlerine hazine boyutunda paralar akıtmazdı.

  bir düşünün, artık adamcağızlar öyle bir can havli yaşıyor ki, ömrü boyunca nafaka ödemeye, ev, araba, sermaye boyutnda, bir insan için hayati derecede önemli, büyük miktarlarda para ödemeye razı oluyorlar.

  sen şimdi bu adamı sokakta çevir, de ki, birader cebinden çıkarıp bana 10 lira vereceksin... verir mi? adam orada seni döver, kavga eder, bıçaklanma riskine girer, sana parayı vermez.

  ama karısından kurtulmak için bu adamlar servet vermeye razı oluyorlar.

  neden?

  çünkü evlilik ağır bir hastalıktır.
 • deli saçması bir söz. ne yani boşanmak bedava olsa, evlilik mükemmel bir şey mi olacaktı. kesin boşanmanın bedava olduğu ülkeler de vardır, oralarda evlilik mükemmel bir şey mi yani?
 • (bkz: mutsuzsun diye herkes neden mutsuz zannetmek)

  başlık sahibi "çünkü evlilik ağır bir hastalıktır." demiş...

  işte o herkes de öyle değil... sen şanssızmışsın sadece...

  ayrıca belirtilen nafaka, tazminat ve diğer tüm ödemeler kadının belirlediği değil kanunların belirlediği miktarlardır. kadının ya da erkeğin bu miktarlar konusunda söz hakkı bulunmamaktadır. evlilik imzanı atarken de tüm bu kanunları bizzat kabul ettiğini de bilmen gerekiyordu.

  bu miktarlar çok mu az mı elbet tartışılabilir. ama tartışılacak şey evlilik kurumu değil, kanunlar olmalıdır...
 • evliliğe de para verdiğini unutmazsan