şükela:  tümü | bugün soru sor
 • evlenmek üzere, çiftler tarafından verilmiş karar. verilmesi en zor kararlardan birisi. inanmak, güvenmek, sevmek gerekir bu kararı. yoksa kim ister her sabah yanında gıcık olduğu birisini görerek uyanmayı? insanı mutlu eder, bazı konularda daha da hassas olur bünye.
 • bir de $u var:
  (bkz: evlilik kararlari)
 • mükemmel bir kafa denkligi,ten uyumu ve duygularin zirve yapmasiyla iki sevgilinin hayatlarini birlestirmeye karar vermesidir.ve o karara kadar birbirlerine karsi hissettiklerinden yüzde yüz emin olan bu iki insan bu ciddi kararla ise ailelerin de katilmasiyla ortaya çikabilme ihtimali olan sorunlari gögüslemeye hazir olup olmadiklarini anlayabilecekleri uzun bir maratona çikarlar.ne yazik ki hiç ihtimal verilmeyen seyler olur ve aileler arasinda hiç olmayacak sebepten bir sorun çikar ufaktir miniktir ama rahatsiz eder.tipki ayakkabi içindeki bir çakil tasi gibidir bu sorun.ve o güne kadar ciddi anlamda tek bir sorun yasamamis iki genç o günden sonra kendilerini engellenemez bir çikmazda bulur.ailelerini savunmak adina olusan her tartisma ortaligi daha da arapsaçina çevirir.ve öyle bir gün gelir ki sevgisinden yüzde yüz emin olunan sevgili aramizdaki hersey eskisi kadar saf mi hala acaba gibi bir soru ortaya atar.o sorunun karsi tarafta yarattigi hisler kelimelere sigmaz.velhasil zor bir karardir evlilik.herkesin harci degildir.sevgisinin arkasinda sonuna kadar durabilecegine yüzde yüz inananlarin almasi gereken kararlardandir.tipki çocuk sahibi olmaya karar vermek gibidir.öncesinde uzun ve sancili bir dönem ve eger tüm o sancili süre basariyla atlatilabilirse anca o zaman kucaga alinabilecek bir bebek gibidir evililik.bu karari vermeden önce sonrasinda olusabilecek her tür soruna karsi direnilebileceginden emin olunmalidir
 • çok zordur bu kararı almak, çünkü etrafınızda bir anda sizi bu işten caydırmak için ellerinden geleni yapacak insanlar oluşuverir. kendinizi çığlık atarken, panik ataklar yaşarken bulursunuz... aileniz müstakbel damat adayı ile tanışmak ister, bir anda planlar kurmaya başlar, etli pilav mı olacak yoksa kına gecesinde çerezmi olacak ayrıntılarına takar, ablanız sizi hafta sonu yanına davet eder sakın ha sahipsiz zannetmesinler seni diye.. anlam verilemez olanlara, ne sahibi, ne kınası derken, karışıverir aklınız. meğer ne çok prosedür varmışta benim haberim yokmuş...

  delirmenin eşiğine gelirsiniz oysa siz sadece karar almışsınızdır lerin yoğunluğundan detayları henüz konuşmamışsınızdır bile, kaynananız olacak hanımefendi ile tanışırsınız bir sürü detayda onlardan gelir. olmayan evin eşyaları konuşulur, giyilecek gelinlikten nikah şekerine kadar planlarlar, istemeye geldiklerinde kaç kişi olacağı sorulur nee?? diyip kaçmak istersiniz, en son sevdiceğin yanına gidilir sıkıntılı bir şekilde tek sığınak o görülür sarılınır ve.... birinci sene çocuk yaparız değil mi aşkım sözü ile selam dünyalı ben dostum dersiniz... -kotu çekip evlenmek lazım-... evlilik kararı aldığınızda bunu ilk heves paylaşayım derseniz etraftan herkes bir sürü şey söyler sağlam siniriniz varsa aşarsınız yok değilse nefes darlığı, gerginlik, uykusuzluk ya da aşırı uyku yaşamanız muhtemel...
 • erkekler ve kadınlarda farklı yaklaşımlar sonucu alınırlar. kadınlar, evlilik kararını onaylamadan ve nihayetinde evlenme teklifini kabul etmeden önce, hayatla ilgili tüm sorunlarından ve endişelerinden sıyrılmış insanlar isterler. kalıcı bir işe sahip olunması, tek başına bir evi geçindirebilecek kapasitede olunması vb gibi. erkekler ise, bu zorlukları beraber göğüslemeyi tercih ederler ve bu süreçte kendilerini teşvik edecek ve onlarla birlikte yol alacak bir kadınla olmak isterler. dolayısı ile, erkekler ve kadınlar arasında bu kararın alınması ve yürürlüğe konması süreci çatışmalara gebedir. erkekler, kadınları evlilikten korkmak ve kaçmakla, kadınlar ise erkekleri anlayışsızlık ve acelecilikle itham ederler.

  üzerinde fazla düşününce, evlenilecek kadın da, adam da pek yoktur aslında. mükemmel insan, örnek adam hep hayali ve iğrenç bir pragmatizm temelinden yükselmektedir. olmuyorsa boşanmak da meşru bir tercihtir ve asıl çocuk yapmadan önce düşünmek anlamlıdır, ki o doğması muhtemel yavrucağıza karşı bir dolu sorumluluğunuz olacaktır.
 • alındığında insanı en çok şaşırtan karar. mutluluk, şaşkınlık ve cesaret duyguları karışarak sizi başka bir boyuta taşır, şaşkınlığınız sevgilinize aldığınız tek taş ile evlenme teklifi yapıp evet cevabını almanız ile son bulur ve yerini telaşa bırakır.
 • evlilik kararı askeri de olabilir;

  hatun:evlilik kararı alınacaaaaaaak allllllllllllllllll,
  erkek: hanım ... (rap rap) sana (rap rap) canım (rap rap) feda
  hanım sana canım feda hanım sana canım feda
  hatun: affferim
  erkek: sağollll
  hatun: afferrrim
  erkek: sağol
  hatun: afferim beyyy
  erkek: sağol sağol sağol!!!!

  (bkz: yürüyüş kararı)
 • er kişiler için söylüyorum. bu karar " biri götümü toplasın, hazırda ütülü gömleğim olsun, beleşe de sevişiriz ağunakoyim " mantığında alınmamalıdır.

  keza hatun kişiler için de " sırtımı dayayayım herife, iki de çocuk atarım önüne, mis gibi geçiniriz."

  vallahi benden söylemesi. çok pişman olursunuz, çok.
 • anne, baba, akrabalar vs. ayaklanınca verdıgınızı idrak ettıgınız karardır. sonrasında hersey gozlerınızın onunden film şeridi gıbı geciverir. herkes bır yana kosturur, laf söledıgınızde aradaki mesafe acılmıs sızı duymaktan cok uzaktırlar. korkulur (11 yıllık inişli çıkışlı bi geçmişten sonra normal tabi korkmak), hem de bu defa ilişki bıtecek ben yada o kırılıcak dıye değil, çok nüfuslu bir sorumluluk.
 • kimi zaman birden fazla kez alınabilen karar.
  etrafınızdan "emin misin" "olum bi dur" laflarını çok duyarsınız. gerçi sonra, kısmen haklı olduklarını da görürsünüz.
  ama kız babası olmak paha biçilemez...