şükela:  tümü | bugün soru sor
 • cinsiyet ayrımı yapmadan söylenebilecek en mantıklı açıklama büyünün bozulacağına inanan insanların yaşadığı korku. etrafta efsanevi aşklar neticesinde evlenip daha sonra boşanan insanlar cirit atarken, bu korkuyu taşıyanlar haksız da değiller.

  edit: evlenme korkusu başlığının varlığından haberdarım. bu evlenmekten değil evlilikten korkmakla alakalıdır. hani derler ya "kadın vardır bir de kadın vardır" diye. işte ondan.

  2. edit: yalan söyledim. evlenme korkusu başlığını diğer arkadaş bakınız olarak verince gördüm. ama bu ikisinin ayrı konular olduğu gerçeğini değiştirmiyor.
 • aslında herkesten olan korkudur. zira hayat neler getirir bilinmez. bazı evlilikler alev gibi yanan aşkı su gibi söndürür, bazıları da rutin bir hayat çerçevesinde istemeden de olsa aşkı; saygıya sevgiye dönüştürerek bambaşka bir boyuta . herdaim aynı tad içeren bir aşk imkansızdır. önemli olan o alevden kül yerine saygı kalmasıdır. 50 yaşımda yanımda saygım olsun kafam rahat olsun.
 • evlenince geçen bişi.
 • "baş yastığı kendisine eş değil" * hâlinin zuhurâtından korkmaktır. gerisi laf-ı güzaf...
 • yalanlarının ortaya çıkmasından korkmaktır aslında. evlilikten değil de, evlenmek için oluşan şartların suniliğindendir bu korku.
 • yeni evlenen arkadaşların söylediklerine göre evlenene kadar yaşanıyormuş bu korku. evlendikten sonra insan kendisini çok rahat hissediyormuş. bilemedim.
 • iki farklı cinsiyet için iki başlık altında ayrı ayrı da hakkında yazılmış mevhum:

  (bkz: erkeklerin evlilik korkusu)
  (bkz: kadınların evlilik korkusu) (kadınların evlilikten korkması'na yönleniyor)
 • kabuslar görmeme ve korkarak uyanmama neden oluyor bu korku.b planı olmayan durumlar beni hep korkutur.garantici bir fıtratım var belki de ondan yine de emin değilim ama geri dönüşü olmayan bir yol,sonunu bilmediğin bir şey.risk almaktan korkmak belki de.evet ben bir korkağım.

  evlilikten korkmayanları can-ı gönülden selamlıyorum.
 • bir gün evlenmek zorunda olduğumuz çocukluktan itibaren kafalarımıza sokulduğundan kaynaklanır. sen daha 10 yaşındayken "ben büyüyünce evlenmeyeceğim" dediğinde, "öyle deme evlenirsin mutlaka" şeklinde konuşan komşu teyzeler olduğu sürece bu korku olacak. kaçışın yokmuş gibi, bir gün seni de yutacak bir şeymiş gibi davranıyorlar. belli bir yaşa geliyorsun ve sorular başlıyor, okulu bitir, askere git, iş bul sonra hemen evlilik olmak zorunda bu hasta topluma göre. mario gibi level atlayarak ilerliyoruz sanki. bu toplum artık (özellikle) gençlerin yakasını bırakmalı.