şükela:  tümü | bugün soru sor
  • ülkemiz için geçerli olan durum. şöyle ki yurtdışında insanlar yıllarca beraber yaşayıp, çocuk sahibi olduktan sonra evlenme kararı alabiliyor, ülkemizde ise insanlar uzun bir flört dönemi sonrasında evleniyorlar. kızlarımız çeyizlerini bile beraber aldıkları adamdan evlilik teklifi bekliyor. evleneceğinizi dünya alem biliyor, teklife ne gerek var.
  • "şi sed yes!"
  • daha geçen gün kullandığım cümle.
    bu evlilik teklifi meselesi tamamen televizyonda gördüğümüz şeyleri taklit etme isteği. adamlar yıllarca beraber yaşıyorlar, aynı eve çıkıyorlar, aileler bir birlerini tanıyor falan. düşün kız sevgilisini baba evine getiriyor, babası bunları aynı odada yatırıyor. hatta çocuk yapıyor bunlar bekar bekar. şimdi böyle bir kültürde evlilik zamanı belirsizdir. yani hangi aşamada evlenileceği hatta evlenilip evlenilmeyeceği bile belirsizdir.

    ama bizde nasıl durum? yahu nişanlınla bile görüşürken anandan babandan saklarsın. bir çiftin evlenip evlenmeyeceği zaten herkes tarafından bilinir, bellidir. yahu sen nişanlısın ama hala evlenme teklifi bekliyorsun. düğün salonu beli be, ne teklifi?

    bak kaç tane çift gördüm düğün hazırlıklarını yaparken evlilik teklifi işlerine giriyorlar. amaç ne arkadaşım? bir de o tek taş meselesi var. zaten ömründe en fazla üç ay takacaksın ne diretiyorsun şu yüzükte.